ChronmyKlimat.pl - Portal na temat zmian klimatu - Instytut na rzecz ekorozwoju


Poradnik »

„Błękitny Pakiet” - najnowsze trendy edukacji przyrodniczej (16172)

2013-09-15

Drukuj

O wykorzystywaniu najnowszych technik multimedialnych w edukacji ekologicznej rozmawiali uczestnicy konferencji „Błękitny Pakiet", która odbyła się w Ministerstwie Środowiska. W spotkaniu wzięła udział wiceminister środowiska, Beata Jaczewska.

Konferencja była pierwszą z planowanego cyklu spotkań w ramach projektu edukacyjnego „Błękitny Pakiet". Zaproszeni nauczyciele, doradcy metodyczni, dyrektorzy szkół, praktycy edukacji przyrodniczej i ekologicznej mieli okazję do wymiany doświadczeń i doskonalenia umiejętności w zakresie nowoczesnego edukowania na temat ochrony środowiska, klimatu, efektywności energetycznej, oszczędzania zasobów naturalnych.

Wiceminister środowiska, Beata Jaczewska otwierając konferencję powiedziała: „Edukacja ekologiczna i uświadamianie jak żyć z poszanowaniem dóbr przyrody odgrywają ważną rolę w rozwiązywaniu problemów środowiskowych. Projekt Błękitny Pakiet wpisuje się w trend pogłębiania wiedzy społeczeństwa o zmianach klimatu i racjonalnego gospodarowania zasobami Ziemi. Ministerstwo wspiera akcje proekologiczne, a także prowadzi liczne kampanie edukacyjne skierowane także do dzieci i młodzieży. Bo wszyscy mamy wpływ na środowisko naturalne i dbanie o jego stan powinno być dla każdego z nas nawykiem."

„Błękitny Pakiet" to projekt edukacyjny, skierowany do nauczycieli oraz uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Jego celem jest upowszechnienie wiedzy oraz zmiana świadomości, postaw i zachowań w zakresie zmian klimatu oraz efektywności energetycznej.

Projekt jest następcą wdrożonego w wielu krajach Europy Zielonego Pakietu prezentującego w sposób kompleksowy problemy środowiska przyrodniczego. Pakiet w bardzo nowoczesny sposób prezentuje powiązania pomiędzy ekonomią, społeczeństwem i globalnymi problemami ochrony środowiska. Obejmuje m.in. strategiczną grę menedżerską dla uczniów gimnazjów oraz szkół ponadgimnazjalnych, która kształtuje umiejętności zarządzania ograniczonymi zasobami środowiska. W ramach pakietu dostępny jest też zestaw materiałów edukacyjnych dotyczacych związków między gospodarką, a problemem zmian klimatu do wykorzystania podczas lekcji oraz scenariusze lekcji dla nauczycieli.

"Błękitny Pakiet" jest kontynuacją dotychczasowych działań REC Polska (Regional Environmental Center) na rzecz edukacji ekologicznej i ochrony klimatu. Został wyprodukowany przy współfinansowaniu ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Więcej informacji o projekcie: blekitnypakiet.pl.
 

źródło: Ministerstwo Środowiska

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej