ChronmyKlimat.pl - Portal na temat zmian klimatu - Instytut na rzecz ekorozwoju


Poradnik »

Apelacja Polaka w Rosji odrzucona. Lech Wałęsa apeluje o uwolnienie zatrzymanych (16331)

2013-10-22

Drukuj
tomek GPPodczas gdy sąd w Murmańsku odrzuca kolejne apelacje działaczy Greenpeace, na świecie coraz więcej ludzi i instytucji domaga się ich uwolnienia lub przynajmniej sprawiedliwego procesu. Do grona wspierających zatrzymanych dołączył właśnie Lech Wałęsa. 

Sąd w Murmańsku odrzucił 21 października br. apelację prawników i utrzymał w mocy decyzję o tymczasowym aresztowaniu na dwa miesiące aktywisty Greenpeace, Gdańszczanina, Tomasza Dziemianczuka. Oznacza, to, że Tomek nie będzie mógł być zwolniony za kaucją, odpowiadać z wolnej stopy i pozostanie w areszcie przynajmniej do 24 listopada.

Rozprawy apelacyjne aktywistów trwają od ponad tygodnia. Do tej pory oddalono apelacje 21 osób, 3 rozprawy przełożono z powodu braku tłumacza, pozostałe osoby stają przed sądem dziś i pojutrze.

– Tomek już od ponad miesiąca przebywa w celi za czyn, którego nie popełnił. Postawiony mu zarzut piractwa jest tak niedorzeczny, że nawet prezydent Putin wypowiedział się w tej sprawie jednoznacznie, stwierdzając że aktywiści Greenpeace nie są piratami. Szkoda, że sąd nie skorzystał z okazji by rozładować międzynarodowe napięcie, jakie wokół tej sprawy narasta i nie zwolnił Tomka oraz pozostałych za kaucją – mówi Jacek Winiarski, rzecznik polskiego Greenpeace.

Aktywiści Greenpeace, którzy 18 września próbowali przeprowadzić pokojowy protest przeciwko wydobyciu ropy w Arktyce, przebywają w aresztach śledczych już ponad miesiąc. Postawiono im absurdalne według wielu ekspertów  zarzuty piractwa. W Rosji grozi za ten czyn nawet do 15 lat więzienia.

O uwolnienie trzydziestki zatrzymanych apeluje cały świat: liczne autorytety, gwiazdy oraz organizacje pozarządowe. Już 1,6 mln ludzi podpisało się pod apelem w tej sprawie. W ubiegłym tygodniu list do prezydenta Putina wysłało jedenastu laureatów Pokojowej Nagrody Nobla. Przedwczoraj dołączył do tego grona również Lecha Wałęsa.

„Dzisiaj po wyjściu ze szpitala Pan Prezydent, po zapoznaniu się z tekstem, przyłączył się do pokojowego apelu o odstąpienie od oskarżeń o piractwo skierowanych przeciwko działaczom Greenpeace"  poinformował w ostatni piątek wieczorem Instytut Lecha Wałęsy.

Również w piątek, równy miesiąc od dnia zatrzymania działaczy Greenpeace i załogi statku, na całym świecie odbyły się akcje solidarnościowe. Także w Polsce. W Gdańsku, Krakowie, Warszawie, Toruniu, Bydgoszczy, Katowicach i Poznaniu zagrali Kult, Dawid Podsiadło, Dezerter, Moskwa, Brudne Dzieci Sida, Kapela ze Wsi Warszawa, Strachy na Lachy, Coma, Misia Furtak, Fuzz, Joy Pop i We Have Cookies. Artyści wystąpili w akcie solidarności z Arktyczną Trzydziestką, często w koszulkach z logo „Jestem 1 z 30", zachęcając publiczność do podpisania apelu o uwolnienie zatrzymanych.
 
flickr GP
 Kult zagrał w Krakowie, fot. flickr Greenpeace
 
Apel można podpisać na stronie: www.greenpeace.pl/1z30/.

Zachęcamy do śledzenia sytuacji na bieżąco na Twitterze GP: twitter.com/Greenpeace_PL.

Zdjęcia z koncertów: www.flickr.com/photos/1z30

 

źródło: Greenpeace

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej