ChronmyKlimat.pl - Portal na temat zmian klimatu - Instytut na rzecz ekorozwoju


Poradnik »

Adaptacja do zmian klimatu w projektach finansowanych z UE (16958)

2014-03-18

Drukuj

W Ministerstwie Środowiska w dniach 13-14 marca br. odbyły się polsko-francuskie warsztaty zorganizowane w ramach działań krajowej sieci organów środowiskowych i instytucji zarządzających funduszami unijnymi "Partnerstwo: Środowisko dla Rozwoju". Spotkanie zostało poświęcone przygotowaniom nowej perspektywy finansowej (2014-2020), w tym konieczności uwzględnienia w krajowych i regionalnych programach operacyjnych działań związanych z adaptacją do zmian klimatu.

Pierwszego dnia zaprezentowano strategie adaptacji do zmian klimatu obowiązujące w Unii Europejskiej oraz w Polsce, a także projekty programów operacyjnych na lata 2014-2020 z odniesieniem do zaplanowanych w nich działań mitygacyjnych oraz adaptacyjnych.

Drugiego dnia uczestnicy zapoznali się m.in. z problematyką włączania adaptacji do zmian klimatu w nurt polityk publicznych i programów operacyjnych. Otrzymali także praktyczne wskazówki odnośnie przygotowania i realizacji projektów infrastrukturalnych związanych z adaptacją do zmian klimatu. Drugi dzień warsztatów otworzyli: Pierre Buhler – ambasador Francji w Polsce razem z Marcinem Korolcem – sekretarzem stanu, pełnomocnikiem rządu ds. polityki klimatycznej oraz Michałem Kiełsznią – generalnym dyrektorem ochrony środowiska.

– Polityka klimatyczna to nie tylko redukcja emisji gazów cieplarnianych. Równie ważna jest adaptacja do już zachodzących zmian. Dlatego cieszę się, że możemy podzielić się wiedzą i doświadczeniem, jak skutecznie planować i wdrażać tego typu działania – zaznaczył minister Korolec.

Zarówno strona polska, jak i francuska wyraziły wolę dalszej współpracy i kontynuowania wymiany wiedzy eksperckiej w ramach wspólnych grup roboczych.

rozmowy MS

Organizatorem warsztatów była Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska wraz z Ministerstwem Środowiska we współpracy z francuskim Ministerstwem Ekologii, Zrównoważonego Rozwoju i Energii, a także Dyrekcją Generalną ds. Zmian Klimatu Komisji Europejskiej. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele zarówno polskiej, jak i francuskiej administracji rządowej i samorządowej, Komisji Europejskiej oraz Ambasady Francji w Polsce.

 

źródło: Ministerstwo Środowiska

 

 

Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej