ChronmyKlimat.pl - Portal na temat zmian klimatu - Instytut na rzecz ekorozwoju


Poradnik »

15 tys. osób wzięło udział w tegorocznej, trzeciej edycji kampanii Europejskich Słonecznych Dni (15825)

2013-06-16

Drukuj

Za nami kolejna, trzecia już edycja Europejskich Słonecznych Dni (ESD) – największego wydarzenia w Europie promującego energetykę słoneczną. Koordynatorem akcji jest Instytut Energetyki Odnawialnej – polski organizator ESD.

Słoneczne Dni prowadzone są równolegle aż w 20 krajach europejskich. W całej Europie odbyło się ponad 6000 słonecznych wydarzeń. Celem kampanii jest dotarcie do świadomości potencjalnych użytkowników instalacji słonecznych oraz przekazanie im praktycznych wiadomości na temat możliwości wykorzystania czystej, bezpiecznej i efektywnej energii Słońca.

W ramach Europejskich Słonecznych Dni, w dniach 1-19 maja 2013 r., odbyły się w całej Polsce wydarzenia na rzecz wykorzystania energii słonecznej. Nad kampanią czuwał Mecenas Europejskich Słonecznych Dni w Polsce – Gothaer Towarzystwo Ubezpieczeniowe S.A. oferujące ubezpieczenia na instalacje solarne, a także główny koordynator wydarzeń Instytut Energetyki Odnawialnej.

Kampania odbyła się pod honorowym patronatem Ministerstwa Gospodarki, Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Urzędu Miasta w Toruniu, Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Urzędu Regulacji Energetyki.

Tegoroczna edycja Europejskich Słonecznych Dni okazała się ogromnym sukcesem. W ponad 90-ciu wydarzeniach na terenie całej Polski udział wzięło blisko 15 tys. osób (to trzy razy więcej niż w I edycji)! Rekordowa liczba organizatorów lokalnych eventów objęła: jednostki edukacyjne, producentów, dystrybutorów i instalatorów systemów słonecznych, liczne centra i koła naukowo badawcze, władze lokalne, agencje rozwoju regionalnego, stowarzyszenia regionalne, regionalne agencje energetyczne oraz organizacje pozarządowe/ stowarzyszenia.

Największe słoneczne wydarzenia odbyły się m.in. w Radomiu, Białymstoku, Żarach, Bielsko-Białej, Dęblinie, Bydgoszczy, Toruniu, Warszawie, Jaśle Katowicach, Olsztynie i Łodzi. Na frekwencyjny sukces niewątpliwie miały też wpływ nowe, interesujące pomysły organizatorów i atrakcje, których podczas słonecznych wydarzeń nie zabrakło. Uczestnicy mieli okazję dowiedzieć się wielu interesujących faktów na temat systemów solarnych kolektorów słonecznych i paneli fotowoltaicznych, zwiedzić instalację, bawić się na piknikach i festynach, brać udział w licznych konkursach, a także w seminariach i konferencjach. Słoneczne wydarzenia pozytywnie oceniają również sami organizatorzy, a większość z nich zgłosiła już chęć udziału w przyszłorocznej edycji.

Podobnie jak w roku ubiegłym, oprócz przedstawicieli branży kolektorów słonecznych w Europejskich Słonecznych Dniach udział wzięły również firmy z sektora fotowoltaiki. Ogromne zainteresowanie kampanią, zarówno ze strony organizatorów jak i uczestników słonecznych wydarzeń świadczy o zwiększającej się świadomości ekologicznej Polaków.

 

źródło: www.slonecznedni.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej