ChronmyKlimat.pl - Portal na temat zmian klimatu - Instytut na rzecz ekorozwoju


Poradnik »

Energia przyszłości – 15 czerwca, Światowy Dzień Wiatru (15785)

2013-06-09

Drukuj

Wiatrobus PSEW 20Światowy Dzień Wiatru to dzień „odkrywania" wiatru i jego mocy zmieniania naszego otoczenia. W naszym kraju organizacją święta zajmuje się Polskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (PSEW). W wielu miejscach Polski będzie można odwiedzić pracujące parki wiatrowe, zapoznać się z podstawowymi informacjami na temat energetyki wiatrowej oraz wziąć udział w konkursach fotograficznych i filmowych. 

Polska edycja dnia wiatru otwiera także akcję „Lato z wiatrakami", w której PSEW już po raz trzeci zachęca, abyśmy podczas naszych wakacyjnych podróży odwiedzali działające w Polsce farmy wiatrowe.

"Podobnie jak w latach poprzednich chcemy pokazać, że turbiny wiatrowe to nie tylko niewyczerpane, czyste źródło energii, ale też przyjazna otoczeniu fabryka prądu" – przypomina Wojciech Cetnarski, prezes PSEW. "Wiatraki są widoczne i często dostępne z bliska dla każdego. Nie emitują żadnych szkodliwych substancji, dymu, czy nieprzyjemnego zapachu. Jako stowarzyszenie zachęcamy do poznawania z bliska tej technologii, tym bardziej, że nasz kraj ma potężne zasoby wiatru i stoi też przed wyjątkową szansę rozwoju gospodarki. Branża OZE to nie tylko instalacje wiatrowe, to także przemysł, rynek usług, a także korzyści finansowe dla rolników i samorządów lokalnych".

Temat przyszłości zielonej energii jest w Polsce nadal gorący i wywołuje wiele pytań i kontrowersji. Trwają prace nad ustawą o Odnawialnych Źródłach Energii, odbywa się też publiczna debata, gdzie i jak stawiać te nowoczesne instalacje. Mimo niepewności na rynku, turbiny wpisały się już trwale w krajobraz wielu regionów w naszym kraju. Co ważne, okazuje się, że warunki wiatrowe mamy doskonałe nie tylko w pasie nadmorskim, ale też w centralnej i południowej Polsce. Dlatego tak ważny jest proces edukacji i uświadamiania całego społeczeństwa o cechach energetyki wiatrowej.

"Współczesna energetyka wiatrowa to prawdziwa technologiczna rewolucja" – podkreśla Wojciech Cetnarski. "Coraz lepsze prognozowanie siły wiatru i przewidywanie dostaw, większa wydajność i niższe koszty produkcji energii to już nie futurologia, lecz rzeczywistość tego najszybciej rozwijającego się źródła odnawialnej energii. Polska stoi nie tylko przed wyzwaniem energetycznym, nałożonym przez pakiet energetyczno-klimatyczny, ale przede wszystkim przed ogromną szansą. Dzień wiatru, to znakomita okazja, aby poznać możliwości, które daje rozwój tej technologii".

Światowy Dzień Wiatru

Światowy Dzień Wiatru został zainaugurowany w 2007 roku przez Europejskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (EWEA). W około 75 krajach na całym świecie, tego dnia urządza się happeningi, wystawy, konferencje i dni otwarte na farmach wiatrowych. Wg wyliczeń EWEA do końca 2012r. moc zainstalowana w energetyce wiatrowej na świecie osiągnęła ok. 280 GW. Szacuje się, że w 2013 r. powstanie kolejnych 50 GW. Niekwestionowanym liderem zarówno pod względem nowych instalowanych turbin jak i skumulowanej mocy są Chiny.

Więcej informacji na stronach: www.psew.pl, www.dzienwiatru.eu.

 

źródło: PSEW

Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej