ChronmyKlimat.pl - Portal na temat zmian klimatu - Instytut na rzecz ekorozwoju


Dobre przykłady

Pasywny dom w Stawigudzie (18337)

2015-03-17

Drukuj
galeria

źródło: www.budujdomyszkieletowe.pl

Dom pokazowy wybudowany w podolsztyńskiej miejscowości Stawiguda to kolejny certyfikowany budynek pasywny w naszym kraju.

Rodzaj inwestycji: Dom jednorodzinny w standardzie pasywnym.

Inwestor: Firma „Brawo Domy Pasywne”.

Projektant i wykonawca: Inwestycja została zrealizowana przez firmę „Brawo Domy Pasywne”. Budynek zaprojektował architekt Jacek Roćko.

Lokalizacja: Dom powstał w miejscowości Stawiguda koło Olsztyna (woj. warmińsko-mazurskie).

Opis inwestycji: Budynek (o powierzchni użytkowej 256 m2, powierzchni ogrzewanej 206 m2) pełni funkcję pokazowo-biurową. Swoją siedzibę ma tutaj firma „Brawo Domy Pasywne”, która zrealizowała inwestycję we współpracy z grupą Saint-Gobain. Inwestorzy wyjaśniają, że dzięki takiej siedzibie specjaliści, architekci, inżynierowie, a przede wszystkim osoby zainteresowane budową domu pasywnego mogą zapoznać się z technologiami i produktami wykorzystanymi podczas realizacji projektu, a także osobiście ocenić, jak się użytkuje budynek wybudowany wg pasywnych standardów.

Pokazowy obiekt został zaprojektowany jako budynek parterowy z użytkowym poddaszem. Od strony zachodniej do głównej bryły budynku przylega mniejsza bryła, w której zaprojektowano: na parterze duże pomieszczenie magazynowe (nieogrzewane) z bramą garażową, a na poddaszu salę konferencyjną oraz taras.

Sala konferencyjna w budynku pasywnym (źródło: www.budujdomyszkieletowe.pl)

Budowa i wykończenie domu pokazowego trwały około 9 miesięcy. Pierwsze prace ruszyły we wrześniu 2013 roku, a w maju 2014 roku odbyło się oficjalne otwarcie. Budynek spełnia wymogi określone przez Instytut Budynków Pasywnych w Darmstadt, co potwierdza przyznany mu certyfikat.

Zastosowane rozwiązania energooszczędne i technologie OZE: Budynek w Stawigudzie charakteryzuje się stosunkowo prostą formą, która została urozmaicona takimi elementami, jak zadaszony taras oraz ciekawa nadbudowa poddasza w mniejszej bryle budynku (ustawione pod niewielkim kątem w stosunku do głównej części budynku).

Zadaszony taras od strony wschodniej (źródło: www.grupabrawo.pl)

Obiekt, jak na budynek pasywny, ma dość niekorzystne usytuowanie względem stron świata, co wynikło z kształtu działki. Stosunkowo duże przeszklenia zaprojektowano zatem nie tylko od strony południowej (gdzie znajduje się wejście do obiektu), ale także od strony północnej i wschodniej.

Pomieszczenie magazynowe od strony zachodniej (źródło: www.grupabrawo.pl)

Główna bryła budynku została wykonana w technologii drewnianego szkieletu prefabrykowanego. Konstrukcję ścian wypełniono wełną szklaną o grubości 23 cm, a następnie dodatkowo zaizolowano m.in. płytami fasadowymi z wełny skalnej (o grubości 25 cm). Dzięki odpowiedniej izolacji współczynnik przenikania ciepła dla ścian zewnętrznych osiągnął wartość U=0,073 W/m2K. Skrzydło, w którym znajduje się pomieszczenie magazynowe, wzniesiono zaś w technologii murowanej (z betonu komórkowego ocieplonego styropianem o grubości 25 cm). Ściany w tej części budynku charakteryzują się współczynnikiem przenikania ciepła na poziomie U=0,095 W/m2K. Do izolacji dachu skośnego użyto 55 cm warstwy wełny mineralnej szklanej, zaś pod posadzką ułożono 30 cm warstwę styropianu. Budynek posadowiony jest na izolowanej termicznie płycie fundamentowej.

W ścianach zostały fabrycznie zamontowane energooszczędne okna, o przeszkleniach dobranych do przypisanych im funkcji. Okna, które znajdują się od południa, charakteryzują się współczynnikiem przenikania ciepła szyby Ug na poziomie 0,6 W/m2K oraz współczynnikiem całkowitej przepuszczalności energii słonecznej g (tzw. solar factor) równym 62%. Natomiast okna od północy mają jeszcze wyższy stopień izolacyjności termicznej (Ug = 0,5 W/m2K) i w mniejszym stopniu przepuszczają do wnętrza energię promieniowania słonecznego (g = 50%). Odpowiedni dobór przeszkleń umożliwił zastosowanie stosunkowo dużych okien nie tylko od południa, jak w przypadku większości domów pasywnych, ale także od wschodu (o całkowitej powierzchni 14,73 m2) i północy (17,37 m2). Okna wychodzące na południe umożliwiają maksymalne nasłonecznienie wnętrza w zimie, dlatego zaplanowano tu największą liczbę okien o łącznej powierzchni 32,24 m2. W projekcie budynku przewidziano także systemy zacieniające – refleksole zewnętrzne oraz żaluzje zewnętrzne na oknach połaciowych.

Doświetlone wnętrze budynku (źródło: www.budujdomyszkieletowe.pl)

Wymianę powietrza w budynku zapewnia system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła (wyposażony w rekuperator o sprawności 95%). Zastosowanie tego typu systemu nie tylko pozwala ograniczyć zużycie energii, co przekłada się na wymierne korzyści finansowe, ale zapewnia także wysoki komfort użytkownikom domu. Do ogrzewania pomieszczeń zimą oraz przygotowywania ciepłej wody użytkowej wykorzystywania jest gruntowa pompa ciepła.

Dzięki wyżej opisanym rozwiązaniom dom pokazowy uzyskał wskaźnik zapotrzebowania na energię do ogrzewania na poziomie 14 kWh/m2 na rok, co jest zgodne z wymaganiami stawianymi budownictwu pasywnemu. Zapotrzebowanie na energię pierwotną budynku wynosi 101 kWh/m2 na rok (ciepła woda użytkowa, centralne ogrzewanie, chłodzenie, energia pomocnicza i gospodarstwa domowego), z czego 40 kWh/m2 na rok to ilość energii wystarczająca na ogrzewanie budynku, przygotowanie ciepłej wody użytkowej oraz pracę urządzeń pomocniczych.

Koszty wykonania, koszty eksploatacji oraz przewidywany okres zwrotu inwestycji: Budowa domu pokazowego (do stanu deweloperskiego) kosztowała 498 787 zł. Roczne koszty ogrzewania szacuje się na poziomie 679 zł. Z analiz przeprowadzonych przez firmę „Brawo Domy Pasywne” wynika, że w porównaniu z budynkiem o zapotrzebowaniu na energię do ogrzewania na poziomie 150 kWh/m2/rok, roczne koszty ogrzewania budynku pokazowego w Stawigudzie są niższe o 6 112 zł. Przedstawione koszty realizacji oraz ogrzewania dotyczą głównej bryły budynku, która stanowi samodzielny układ funkcjonalny i jest w ofercie firmy jako dom o powierzchni użytkowej 163 m2 (symbol projektu Brawo 163 P2).

 

ChronmyKlimat.pl
Energooszczędne 4 kąty


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej