ChronmyKlimat.pl - Portal na temat zmian klimatu - Instytut na rzecz ekorozwoju


Dobre przykłady

Pasywny dom „Larixhaus” w Hiszpanii (17004)

2014-03-27

Drukuj
galeria

„Larixhaus” to pierwszy na Półwyspie Iberyjskim dom pasywny, którego konstrukcja opiera się na wykorzystaniu słomy i drewna. Inwestorzy szukali domu, który byłby komfortowy, „naturalny” i tani w utrzymaniu. Projekt „Larixhaus” spełnił wszystkie te wymagania.

Rodzaj inwestycji: Dom jednorodzinny w standardzie pasywnym.

Inwestor: Jordi Vinadé i Itziar Pagès (osoby prywatne, rodzina z dziećmi).

Projektant i wykonawca: Dom zaprojektowali hiszpańscy architekci Nacho Martí Morera, Maria Molins i Oriol Martí. Generalnym wykonawcą była firma Farhaus.

Lokalizacja: Budynek znajduje się w niewielkiej miejscowości Collsuspina, położonej ok. 70 km na północ od Barcelony (w Hiszpanii).

Opis inwestycji: „Larixhaus” to projekt kompaktowy (powierzchnia użytkowa wynosi ok. 94 m2). Przestrzeń została rozplanowana dość przewrotnie – na parterze znajduje się przedpokój, dwie sypialnie, łazienka i pomieszczenie gospodarcze. Na piętrze zaś zaaranżowano otwartą przestrzeń – salon połączony z kuchnią, jadalnią i stanowiskiem do pracy.

Z uwagi na wykorzystanie prefabrykowanych elementów, budowa domu trwała tylko 5 miesięcy (budynek wybudowano w 2013 roku). Zastosowanie prefabrykatów pozwoliło nie tylko zaoszczędzić czas, ale także zminimalizować koszty i praktycznie wyeliminować powstawanie odpadów na placu budowy.

larix 2
Budowa domu „Larixhaus" (fot. www.larixhaus.cat)

Zastosowane rozwiązania energooszczędne i technologie OZE: Dom został wybudowany w technologii straw bale, która polega na wznoszeniu budynków w oparciu o drewniany szkielet wypełniany kostkami słomy. Przez zastosowanie głównie naturalnych i odnawialnych materiałów budowlanych (tj. certyfikowane drewno, słoma i korek z lokalnego źródła) zminimalizowano zużycie energii i emisje CO2 związane z budową domu.

larix 1
Technologia budowy w oparciu o drewno i słomę (fot. www.larixhaus.cat)

Szczelna obudowa budynku, ocieplenie wykonane m.in. ze słomy i korka izolacyjnego oraz trzyszybowe okna
(pokryte powłoką niskoemisyjną i wypełnione argonem) pozwoliły ograniczyć niepotrzebne straty ciepła. W lecie komfort zapewnia przemyślane umiejscowienie i orientacja okien wyposażonych w dodatkowe zacienienia (rolety, zadaszenia) na fasadzie południowej.

Zastosowanie naturalnych materiałów budowlanych w połączeniu z systemem wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła zapewnia wysoką jakość dostarczanego powietrza i przyjemny mikroklimat wewnątrz pomieszczeń. Rekuperator zastosowany w systemie wentylacyjnym pozwala odzyskać 80% ciepła zawartego w usuwanym z budynku powietrzu.

Zimą do dogrzewania pomieszczeń zlokalizowanych na parterze wykorzystywane są grzejniki elektryczne, zaś na piętrze kominek opalany biomasą. W projekcie zastosowano także kompaktową powietrzną pompę ciepła, która umożliwia przygotowanie ciepłej wody użytkowej.

W przyszłości planowana jest także instalacja systemu fotowoltaicznego z przyłączeniem do sieci, który zapewni budynkowi samowystarczalność energetyczną oraz instalacja systemu odzysku wody deszczowej.

Staranne przygotowanie i wykonanie projektu pozwoliło ograniczyć zapotrzebowanie budynku na energię do ogrzewania do 15 kWh/m2/rok. Zapotrzebowanie na energię pierwotną wynosi 96 kWh/m2/rok.

larix 3
Drewniana obudowa budynku (fot. www.larixhaus.cat)

Koszty wykonania, koszty eksploatacji oraz przewidywany okres zwrotu inwestycji:
Z informacji uzyskanych bezpośrednio od inwestora wynika, że koszty budowy wyniosły 1211 €/m2 (łącznie ok. 113 800 €), czyli ok. 14% drożej niż w przypadku standardowego domu. Inwestorzy szacują jednak, że oszczędności związane z obniżonym zużyciem energii (dom zużywa 75-80% mniej energii, niż wymaga obecnie hiszpańskie prawo budowlane) sprawią, że różnica w kosztach zwróci się po 8-10 latach.

Po kilkumiesięcznym okresie użytkowania inwestorzy bardzo pozytywnie oceniają funkcjonowanie poszczególnych instalacji i warunki panujące w domu. – Tegoroczna zima nie była zbyt sroga (najniższa temperatura wynosiła jak dotąd 4°C, podczas gdy zazwyczaj spada do minus 6-8°C), jednak możemy śmiało powiedzieć, że dom sprawdza się doskonale. Okna pozwalają nam w pełni korzystać z energii słonecznej i dzięki temu możemy utrzymać w domu właściwą temperaturę. Grzejniki zlokalizowane na parterze włączaliśmy tylko na noc, na krótko. Kominek na piętrze wykorzystywany był sporadycznie, tylko dla przyjemności. W domu utrzymujemy komfortową dla nas temperaturę na poziomie 19-20°C, ponieważ nie lubimy, gdy jest zbyt ciepło. W czasie ciepłych, słonecznych dni do chłodzenia domu wykorzystujemy okna. Dzięki wentylacji powietrze jest czyste i przede wszystkim wilgoć się nie kondensuje – przez co klimat w domu jest bardzo dobry.

W przyszłości inwestorzy zamierzają monitorować zużycie energii w swoim domu. W tym celu planują zorganizować zbiórkę pieniędzy (tzw. crowdfunding) dla dwuletniego projektu badawczego. – Chcielibyśmy wiedzieć, ile dokładnie energii zużywamy na ogrzewanie, wentylację, przygotowywanie ciepłej wody czy oświetlenie domu. Informacje wynikające z takiej analizy byłby dla nas bardzo przydatne i pozwoliłyby zdobyć więcej doświadczenia w użytkowaniu tego typu budynków – wyjaśnia inwestor.

ChronmyKlimat.pl
Energooszczędne 4 kąty


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej