ChronmyKlimat.pl - Portal na temat zmian klimatu - Instytut na rzecz ekorozwoju


Dobre przykłady

Energooszczędny dom w Smochowicach (17665)

2014-09-11

Drukuj
galeria

fot. ChronmyKlimat.pl

Budynek zaprojektowany przez pracownię „BUILDgreenDesign” posiada prawdopodobnie większość cech wymarzonego domu: estetyczny wygląd, przestronne wnętrze, ciekawy ogród i strefę rekreacyjną wyposażoną w saunę i jacuzzi. A co najważniejsze – jest przy tym energooszczędny.

Rodzaj inwestycji: Jednorodzinny dom w standardzie energooszczędnym.

Inwestor: Prywatny.

Projektant i wykonawca: Dom został zaprojektowany dla prywatnych inwestorów przez poznańską pracownię architektoniczną „BUILDgreenDesign”, specjalizującą się w budownictwie energooszczędnym i pasywnym. Firma, pełniąc w projekcie także rolę inwestora zastępczego, odpowiadała ponadto za przebieg budowy i kontrolę jakości prac zleconych podwykonawcom.

Lokalizacja: Dom znajduje się na terenie Smochowic, położonych w zachodniej części Poznania (woj. wielkopolskie).

Opis inwestycji: Wolnostojący budynek mieszkalny usytuowany jest na prostokątnej działce o powierzchni ok. 2000 m2 z ekspozycją północ-południe. Przestronny dom (o powierzchni użytkowej 197 m2) został rozplanowany z myślą o spełnieniu potrzeb 4-5 osobowej rodziny. Na parterze zaprojektowano strefę dzienną – otwarty salon, jadalnię oraz kuchnię, z kominkiem usytuowanym w centralnym punkcie domu. Ponadto na dolnej kondygnacji zaplanowano garderobę, niewielką łazienkę oraz pomieszczenie gospodarczo-techniczne. Od strony południowej przewidziano strefę rekreacyjną (wyposażoną w jacuzzi i saunę) z ogrodem zimowym oraz zabudowanym tarasem. Na piętrze znajduje się główna sypialnia (połączona z przestronną garderobą i osobną łazienką), dwie mniejsze sypialnie oraz łazienka ogólnodostępna. Wrażenie przestronności wnętrza potęguje otwarta przestrzeń znajdująca się nad jadalnią (wysokość pomieszczenia w tym miejscu to ok. 5,8 m) oraz południowe przeszklenia sięgające dwóch kondygnacji. W projekcie uwzględniono ponadto garaż oraz wiatę garażową, zlokalizowaną przy zachodniej ścianie budynku.

Front domu zaprojektowany od strony północnej, z garażem i wiatą garażową (fot. ChronmyKlimat.pl)

Budynek został zaprojektowany w jasnej, nowoczesnej stylistyce. Ważnym elementem projektu było wykorzystanie naturalnych, drewnianych elementów. Ażurowa konstrukcja wykonana z drewna modrzewiowego poza walorami estetycznymi pełni także funkcję zacieniającą, tak istotną w przypadku energooszczędnego i pasywnego budownictwa. Efektownym uzupełnieniem całości jest przemyślany projekt przydomowego ogrodu, uwzględniający elementy małej architektury (takie jak ścieżki, altana, piwniczka i oczko wodne).

Zastosowane rozwiązania energooszczędne i technologie OZE: Budynek o zwartej bryle został wzniesiony w technologii murowanej z wykorzystaniem bloczków silikatowych. Energooszczędność obiektu zapewnia m.in. ponadstandardowa izolacja wszystkich przegród zewnętrznych: ścian, dachu, podłogi, okien i drzwi. Posadowienie domu na izolowanej szkłem piankowym płycie fundamentowej zapewnia ciągłość ocieplenia, niwelując tym samym ryzyko powstawania mostków termicznych. Konstrukcję dachu tworzą prefabrykowane belki dwuteowe, odpowiednio izolowane włóknem drzewnym. Do izolacji ścian zastosowano styropian lub nasypywane włókno drzewne. Szczelność budynku zapewniają ponadto potrójnie szklone okna (o współczynniku przenikania ciepła dla okna w granicach Uw=0,2-0,6 W/m2K) oraz izolowane drzwi zewnętrzne (Ud=0,7 W/m2K).

Cechą charakterystyczną projektu jest także wykorzystanie naturalnego światła i zysków ciepła, osiągnięte dzięki odpowiedniemu rozmieszczeniu przeszkleń i usytuowaniu budynku. Aby maksymalnie wykorzystać zyski energii słonecznej, największe przeszklenia zaprojektowano od strony południowej. Projektanci pomyśleli również o zabezpieczeniu budynku przed przegrzewaniem się w ciągu lata – taką rolę spełnia drewniana konstrukcja zacieniająca.

Przestronne przeszklenia zaplanowane od strony południowej (fot. ChronmyKlimat.pl)

Ogrzewanie pomieszczeń oraz przygotowywanie ciepłej wody użytkowej odbywa się z wykorzystaniem systemu czerpiącego energię z trzech niezależnych źródeł – kolektorów słonecznych, kominka z płaszczem wodnym oraz kondensacyjnego pieca gazowego. Instalacje te są zintegrowane ze zbiornikiem buforowym o pojemności 950 litrów. System został zaprogramowany w taki sposób, aby w pierwszej kolejności wykorzystywał ciepło z energii słonecznej, następnie to wygenerowane w kominku i dopiero w trzeciej kolejności uruchamiał spalanie gazu. Ciepło rozprowadzane jest po budynku przez system ogrzewania podłogowego lub ściennego (za pomocą kapilarnych mat grzewczych, zasilanych wodą ze zbiornika buforowego). Ponadto centralne umiejscowienie kominka umożliwia bezpośrednie ogrzanie niemalże całej przestrzeni parteru.

Kolektory słoneczne zamontowane na dachu budynku (fot. ChronmyKlimat.pl)

Wymianę powietrza w budynku zapewnia system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, wyposażony w rekuperator o sprawności na poziomie 85%. Praca układu wentylacyjno-grzewczego wspomagana jest gruntowym wymiennikiem ciepła, który wykorzystując stałą temperaturę gruntu na odpowiedniej głębokości, wstępnie podgrzewa powietrze wprowadzane do domu zimą, a latem je schładza.

Zarówno wewnątrz, jak i na elewacji budynku zastosowano energooszczędne oświetlenie LED. Z punktu widzenia oszczędności wody, jak również energii potrzebnej na jej podgrzanie, znaczenie ma także zastosowanie zamkniętego obiegu wody wykorzystywanej w jacuzzi (odpowiednio podczyszczanej).

Opisane wyżej rozwiązania pozwoliły ograniczyć zapotrzebowanie na energię grzewczą do poziomu 22 kWh/m2/rok. Budynek cechuje się także niskim zapotrzebowaniem na energię pierwotną, wynoszącym zaledwie 36,7 kWh/m2/rok.

Koszty wykonania, koszty eksploatacji oraz przewidywany okres zwrotu inwestycji: Koszty budowy domów projektowanych przez pracownię „BUILDgreenDesign” kształtują się na poziomie ok. 3500 zł brutto/m2 (+/- 400 zł w zależności od wyposażenia i klasy energetycznej). Szacunkowy czas zwrotu tego typu inwestycji wynosi od 5 do 10 lat – w zależności od powierzchni budynku, liczby mieszkańców i zastosowanych technologii.

Budowa domu w Smochowicach trwała ok. 16 miesięcy i zakończyła się jesienią 2013 roku. Właściciele zamieszkują budynek dopiero od marca br., dlatego trudno w tym momencie dokładnie ocenić koszty eksploatacyjne. Przy takim standardzie energetycznym główne wydatki za energię stanowić będą koszty przygotowywania ciepłej wody użytkowej, a więc w dużej mierze zależeć będą od nawyków mieszkańców domu. Zdaniem biura projektowego roczne opłaty za energię powinny zmieścić się w przedziale od 500 do 1500 zł. Dla porównania, zgodnie z obliczeniami Krajowej Agencji Poszanowania Energii (KAPE), koszty eksploatacji standardowego budynku1 ogrzewanego gazem (o zbliżonym metrażu) mogą wynosić prawie 7000 zł rocznie.

Więcej informacji na temat budynku znajduje się w opublikowanym na portalu reportażu „Miejska willa w standardzie energooszczędnym”.

Przypisy:
1. Wg przyjętych przez KAPE założeń jest to budynek o zapotrzebowaniu na energię cieplną do ogrzewania na poziomie 120 KWh/m2 powierzchni użytkowej na rok. 

 

ChronmyKlimat.pl
Energooszczędne 4 kąty


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej