ChronmyKlimat.pl - Portal na temat zmian klimatu - Instytut na rzecz ekorozwoju


Dobre przykłady

Energooszczędne przedszkole w Siemianowicach Śląskich (17829)

2014-10-30

Drukuj
galeria

źródło: MultiComfort

Prywatne przedszkole w Siemianowicach Śląskich to przykład inwestycji, która zużywa mało energii i powstała w ekspresowym tempie. Jest to bowiem jeden z największych obiektów w Polsce wzniesionych z elementów prefabrykowanych.

Rodzaj inwestycji: Energooszczędny budynek użyteczności publicznej.

Inwestor: Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Pedagogiki Waldorfskiej (właściciel I Społecznego Przedszkola w Siemianowicach Śląskich).

Projektant i wykonawca: Projekt przedszkola przygotowała „Pracownia Projektowa Adam Skrzypczyk Architekt”, zaś wykonawcą była firma „MultiComfort”, producent prefabrykowanych domów energooszczędnych i pasywnych.

Lokalizacja: Przedszkole zlokalizowane jest w południowo-zachodniej części Siemianowic Śląskich, na granicy z Chorzowem (woj. śląskie).

Opis inwestycji: Pomysł na zrealizowanie inwestycji zrodził się w momencie, w którym właścicielom prywatnego przedszkola w Siemianowicach Śląskich wymówiono dotychczasowy lokal. Zdecydowali się oni wówczas na zakup gruntu i zbudowanie własnego obiektu przeznaczonego na funkcjonowanie tego typu placówki.

Budynek przedszkola postanowiono wznieść w nowoczesnej i energooszczędnej technologii, opartej na wcześniejszym przygotowaniu elementów konstrukcyjnych, które następnie montowane są już na placu budowy. Montaż prefabrykowanej konstrukcji rozpoczął się 25 listopada 2013 r. i trwał zaledwie 7 dni. Po tym etapie nastąpiły prace związane z rozprowadzeniem wszystkich instalacji i wykończeniem budynku, który został oddany do użytkowania 11 czerwca 2014 r.

Budowa przedszkola z prefabrykowanych elementów (źródło: MultiComfort)

Dwukondygnacyjny budynek o całkowitej powierzchni 611,84 m2 został zaprojektowany z przeznaczeniem dla ok. 100 podopiecznych. Na parterze znajdują się dwie duże sale zajęć z zapleczem sanitarnym dla dzieci, szatnia dla przedszkolaków, szatnia personelu oraz pomieszczenia techniczne. Na piętrze zlokalizowano również dwie duże sale zajęć z zapleczem sanitarnym dla dzieci, małą salę zajęć, kuchnię z zapleczem, a także pomieszczenia techniczne i porządkowe.

Jedna z sal zajęciowych (źródło: MultiComfort)

Zastosowane rozwiązania energooszczędne i technologie OZE: Budynek charakteryzuje się stosunkowo prostą bryłą, co ogranicza ryzyko tworzenia się mostków termicznych, a co za tym idzie – niekontrolowanej utraty ciepła. Największe przeszklenia znajdują się od strony południowej, gdzie zaplanowano główne pomieszczenia przedszkola tj. sale zajęć dla dzieci. Południowa orientacja budynku umożliwia uzyskanie jak największych zysków energii słonecznej i doświetlenie sal naturalnym światłem, co ma znaczenie nie tylko z perspektywy oszczędności energii, ale także komfortu przebywających tu dzieci. Rozwiązaniem wpływającym na energooszczędność budynku są trzyszybowe okna instalowane metodą ciepłego montażu w warstwie izolacji.

Elewacja południowa (źródło: MultiComfort)

Konstrukcja budynku powstała w technologii prefabrykowanej, opartej na szkielecie drewnianym. Zastosowane w projekcie drewno konstrukcyjne zostało zabezpieczone przeciwogniowo i odpowiednio zaizolowane. Budynek został posadowiony na płycie fundamentowej ocieplonej płytami styropianowymi o grubości 10 cm. Do izolacji ścian użyto wełny mineralnej (16 cm) oraz styropianu z dodatkiem neoporu (10 cm). Dzięki zastosowanej technologii ściany budynku uzyskały współczynnik izolacyjności U=0,13 W/m2K. Drewniana konstrukcja dachu została zaizolowana wełną mineralną o grubości 30 cm.

Elewacja północna (źródło: MultiComfort)

Wymianę powietrza w budynku przedszkola zapewnia system wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła, wyposażony w dwa rekuperatory o sprawności 95%. Oddzielnie zaprojektowano wentylację w pomieszczeniach technicznych. Do ogrzewania pomieszczeń i przygotowywania ciepłej wody użytkowej wykorzystywany jest kondensacyjny kocioł gazowy. Ciepło rozprowadzane jest po budynku za pomocą niskotemperaturowego systemu ogrzewania podłogowego, co jest rozwiązaniem wybranym także z uwagi na komfort przebywających w przedszkolu dzieci.

Opisane wyżej rozwiązania pozwoliły ograniczyć zapotrzebowanie budynku na energię użytkową do poziomu 58 kWh/m2/rok1, zaś zapotrzebowanie na energię pierwotną do 135,6 kWh/m2/rok.

Koszty wykonania, koszty eksploatacji oraz przewidywany okres zwrotu inwestycji: Koszt budowy placówki w stanie deweloperskim wraz z wszystkimi instalacjami (w tym rekuperacją) wyniósł ok. 1,3 mln zł netto. Zdaniem wykonawcy koszt inwestycji jest w tym przypadku porównywalny z budową tradycyjnego obiektu. Budynek został oddany do użytkowania w czerwcu tego roku, a więc dokładne dane dotyczące kosztów ogrzewania będą dostępne dopiero w przyszłym roku, po zakończeniu okresu grzewczego. Jednak na podstawie wcześniejszych doświadczeń wykonawcy przewidują, że w porównaniu do tradycyjnego budynku koszty ogrzewania przedszkola powinny być kilkukrotnie niższe.

Przypisy:
1. Jest to wartość nieco wyższa niż graniczny poziom (40 kWh/m2/rok) przyjęty dla budynków energooszczędnych w programie dopłat oferowanych przez NFOŚiGW. Z drugiej strony podział na klasy energetyczne budynków nie został ostatecznie zdefiniowany i równie często przytaczana jest klasyfikacja opracowana przez Stowarzyszenie na rzecz Zrównoważonego Rozwoju, zgodnie z którą budynek energooszczędny charakteryzuje się zapotrzebowaniem na energię użytkową w granicach 45-80 kWh/m2/rok.

 

ChronmyKlimat.pl
Energooszczędne 4 kąty

 


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej