ChronmyKlimat.pl - Portal na temat zmian klimatu - Instytut na rzecz ekorozwoju


Aktualności

Politechnika Wrocławska wybuduje energooszczędny budynek (16905)

2014-05-04

Drukuj

wroclaw by WS leadPolitechnika Wrocławska wkrótce ogłosi przetarg na budowę nowego archiwum uczelni. Budynek ma być obiektem ekologicznym wyposażonym w energooszczędne technologie. Archiwum ma kosztować 18 mln zł.

Jak informuje "Gazeta Wyborcza", nowe archiwum politechniki stanie przy skrzyżowaniu ulic Czerwonego Krzyża i Gdańskiej we Wrocławiu, a jego budowa ma potrwać dwa lata.

– Będzie to pierwsze w Polsce archiwum uczelni wyższej, wybudowane w technologii energooszczędnej i dostosowane do standardów budownictwa pasywnego – podkreśla dr inż. arch. Marcin Furtak z krakowskiej Pracowni Projektowej F-11, projektant budynku. Budynek ma być energooszczędny, w związku z tym jego ściany, stropy i okna będą miały szczelną izolację, a centrale wentylacyjne będą wyposażone w wymienniki odzyskujące ciepło z powietrza wywiewanego.

– W projekcie zastosowałem agregaty wykorzystujące energię wytwarzaną przez pracujące serwery. Powstające w ten sposób ciepło trafi do systemu centralnego ogrzewania i systemu ciepłej wody użytkowej. Rozwiązanie to znacznie obniży koszty eksploatacji budynku – dodaje Furtak w rozmowie z "Gazetą Wyborczą".

Nowy budynek politechniki będzie również ekologiczny. Z materiałów przyjaznych środowisku powstanie jego konstrukcja, natomiast w instalacji kanalizacji deszczowej przewidziano zbiornik retencyjny. Zgromadzona w ten sposób woda będzie wykorzystywana do sprzątania i podlewania zieleni.

Budynek o powierzchni 3,5 tys. m2 będzie posiadał cztery kondygnacje. Oprócz archiwum w obiekcie znajdzie się ogromna serwerownia, która będzie pełnić zapasowe centrum danych dla Politechniki Wrocławskiej, a także czytelnia z salą, w której organizowane będą seminaria i konferencje, oraz magazyny zbiorów biblioteki głównej.

 

źródło: Gram w Zielone
www.gramwzielone.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej