- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Aktualności
- Poradnik
- Teksty ekspertów
- Wywiady i reportaże
- Dobre przykłady
- Dofinansowania i dotacje
- Quiz
- O projekcie
Aktualności
Plany budowy pierwszego certyfikowanego osiedla domów pasywnych w Polsce (15802)
2013-06-07Drukuj
Poznańska inwestycja "Passivia" ma być pierwszym w Polsce certyfikowanym osiedlem domów pasywnych. Zgodnie z zapewnieniami dewelopera projekt spełniał będzie m.in. kryteria programu dopłat oferowanych przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Rozpoczęcie prac budowlanych planowane jest na sierpień bieżącego roku, a oddanie do użytkowania pierwszych domów ma nastąpić w ciągu kolejnych 15 miesięcy.
Osiedle "Passivia" powstanie w południowej części Poznania, tuż przy granicy z Luboniem. Inwestycja poznańskiego dewelopera, firmy NEO-BUD, realizowana będzie w oparciu o projekt Tomasza Mielczyńskiego z pracowni BUILDgreen Design. Przedstawiciele obydwu firm spotkali się podczas targów Budma, które odbywały się w Poznaniu na przełomie stycznia i lutego tego roku.
Wizualizacja osiedla domów pasywnych (źródło: BUILDgreen Design)
Projekt osiedla "Passivia" przewiduje budowę sześciu domów w zabudowie bliźniaczej (czyli trzech tzw. "bliźniaków"). Każdy dom składać się będzie z dwóch mieszkań – do wyboru będą mieszkania na parterze lub na piętrze. W ramach inwestycji powstanie łącznie 12 mieszkań o powierzchni od 69 do 76 m2. Deweloper przewiduje także możliwość połączenia dwóch mieszkań w dom jednorodzinny o powierzchni użytkowej od 138 do 152 m2. Do każdego mieszkania przynależeć będzie ogródek o powierzchni od 74 m2 do 106 m2, a mieszkania na piętrze będą dodatkowo wyposażone w balkony. Jak informuje deweloper, cena za metr kwadratowy zaczynać się będzie od 4499 zł brutto.
Wizualizacja osiedla domów pasywnych (źródło: BUILDgreen Design)
Zgodnie z wyliczeniami projektantów roczne koszty ogrzewania mieszkań nie powinny przekroczyć 500 zł. "To pozwoli mieszkańcom na duże oszczędności w każdym roku użytkowania domu. Tym bardziej, że koszty energii rosną" – podkreśla Tomasz Mielczyński, architekt BUILDgreen Design, twórca projektu osiedla.
"Zadbaliśmy o to, żeby zmaksymalizować udział powierzchni zielonej na całym osiedlu i każdej działce z osobna, minimalny jest udział powierzchni wybetonowanych, do budowy będą użyte czyste, zdrowe, ekologiczne materiały, takie jak silikaty czy izolacje termiczne z włókna drzewnego. W projekcie dużą wagę położono na komfort użytkowników, stąd szerokie, wręcz tarasowe balkony dostępne dla właścicieli mieszkań na piętrze, bardzo dobre nasłonecznienie budynków i wygodne powierzchnie gospodarcze" – podkreśla architekt.
Wizualizacja osiedla domów pasywnych (źródło: BUILDgreen Design)
Potencjalni nabywcy będą mogli dodatkowo wyposażyć domy w rozwiązania z zakresu odnawialnych źródeł energii, takie jak kolektory słoneczne, panele fotowoltaiczne czy gruntowe wymienniki ciepła. "Instalacja tych urządzeń będzie wymagała wprawdzie dodatkowych nakładów, jednak może się okazać strzałem w dziesiątkę, jeśli chodzi o zsumowane oszczędności na energii" – wyjaśnia Mariusz Rojewski, właściciel firmy NEO-BUD realizującej inwestycję.
Budynki od początku projektowano z myślą o uzyskaniu certyfikacji Polskiego Instytutu Budownictwa Pasywnego i Energii Odnawialnej (PIBPiEO), jednostki akredytowanej przez niemiecki Passivhaus Institut Darmstadt (twórcę idei pasywności) do certyfikacji budynków pasywnych w Polsce. Założeniem projektu jest także spełnienie wymogów programu dopłat NFOŚiGW. Obecnie trwają jeszcze rozmowy dewelopera z obydwiema instytucjami w celu ustalenia szczegółów projektu i wyboru materiałów, które zostaną wykorzystane przy budowie.
"Już w tej chwili mogę zapewnić o tym, że domy będą certyfikowane w zakresie standardu NF40, czyli odpowiadającego domowi energooszczędnemu. Naszym celem jest jednak certyfikat NF151, czyli domy pasywne" – mówi Mariusz Rojewski.
Wizualizacja osiedla domów pasywnych (źródło: BUILDgreen Design)
Pomimo wielu zalet budownictwo pasywne nadal nie jest w Polsce wystarczająco popularne. Poznańskie osiedla będzie pewnego rodzaju pionierskim przedsięwzięciem, ponieważ do tej pory w Polsce powstało zaledwie kilka certyfikowanych domów pasywnych.
"Przyczyn takiego stanu rzeczy możemy upatrywać w słabym rozpropagowaniu budownictwa pasywnego" – ocenia Mariusz Rojewski. "Jak wynika z naszych rozmów z potencjalnymi klientami, idea domu, który nie wymaga ogrzewania, jest bardzo atrakcyjna, ale podchodzą oni do tematu z dystansem. Często słyszę pytanie: 'A co, kiedy zimą w nocy będzie 25-stopniowy mróz?'. Ze spokojem odpowiadam wówczas, że zdolność do utrzymania ciepła wynikająca z konstrukcji domu i zastosowanej izolacji sprawia, że temperatura wewnętrzna w pomieszczeniach pozostaje na niezmienionym poziomie przy ich niewielkim tylko 'dogrzewaniu'. Mówię o szczegółach technicznych i wiele osób daje się przekonać, że dom pasywny jest nowoczesnym standardem, w którym oprócz niższych rachunków mamy też wyższy komfort cieplny. Jednak część osób nadal patrzy na mnie z niedowierzaniem" – opowiada inwestor.
ChronmyKlimat.pl
Energooszczędne 4 kąty
na podstawie materiałów prasowych BUILDgreen Design
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Polecamy
Kontakt
Koordynatorka projektu:
Agata Golec
Informacje o projekcie:
4katy@chronmyklimat.pl
Newsletter
Projekt "Energooszczędne 4 kąty” jest realizowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska
i Gospodarki Wodnej
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności