ChronmyKlimat.pl - Portal na temat zmian klimatu - Instytut na rzecz ekorozwoju


Aktualności

Nowa zachęta do renowacji brytyjskich domów (17428)

2014-06-26

Drukuj
galeria

Zasoby mieszkaniowe Wielkiej Brytanii uznawane są za jedne z najbardziej energochłonnych w Europie. Aby temu zaradzić, brytyjski rząd uruchomił nowy system wsparcia finansowego, który ma zachęcić obywateli do inwestowania w poprawę efektywności energetycznej swoich domów.

Głównym założeniem programu „Green Deal Home Improvement Fund” jest upowszechnianie rozwiązań podnoszących efektywność energetyczną budynków – takich jak poprawa izolacji czy wymiana systemów grzewczych – poprzez zwrot części poniesionych w tym celu kosztów. Od czerwca br. mieszkańcy Anglii i Walii, którzy przeprowadzą remont podnoszący standard energetyczny domu, będą mogli odzyskać do 7600 funtów (korzystając ze wszystkich możliwości przewidzianych w programie). Podobny system został uruchomiony w Szkocji pod nazwą „Green Homes Cashback Scheme”, oferując obywatelom zwrot do 7300 funtów. Jak przekonuje brytyjski rząd, dzięki nowym programom wsparcia obywatelom łatwiej będzie kontrolować wydatki na energię, a ich domy staną się cieplejsze i bardziej przyjazne środowisku.

Zdaniem Edwarda Daveya, brytyjskiego sekretarza ds. energii i zmian klimatu:
– Najlepszym sposobem na kontrolowanie wydatków na energię w gospodarstwach domowych jest ograniczenie jej zużycia. Niesprawne kotły, nieszczelne okna i niewystarczająca izolacja sprawiają, że razem z ciepłem uciekają z naszych domów setki funtów rocznie. W nowych programach dostarczamy wiedzy i wsparcia, które położą temu kres. Stosując energooszczędne rozwiązania, rodziny w całym kraju mogą cieszyć się cieplejszymi i bardziej efektywnymi energetycznie domami oraz niższymi rachunkami.

Główne zasady oferowanego wsparcia

Dostępny w Anglii i Walii fundusz „Green Deal Home Improvement Fund” zakłada, że gospodarstwa domowe, które zdecydują się na ocieplenie ścian zewnętrznych jednolitych, mogą ubiegać się o zwrot 75% kosztów instalacji, do maksymalnej kwoty 6000 funtów. W przypadku innych prac modernizacyjnych program zakłada 100% dofinansowania do kwoty 1000 funtów. W tym przypadku warunkiem jest przeprowadzenie dwóch działań z obowiązującej w ramach programu listy, obejmującej m.in. wymianę okien i drzwi, zakup i instalację kondensacyjnego kotła gazowego, wykorzystanie ciepła odpadowego (ze spalania gazu lub ogrzewania wody), wymianę pieców akumulacyjnych, wymianę systemu ogrzewania powietrznego, a także ocieplenie ścian szczelinowych, podłóg, dachu lub poddasza. Zasady szkockiego programu są zbliżone. „Green Deal Home Improvement Fund” zakłada ponadto do 100 funtów refundacji za przeprowadzenie audytu energetycznego oraz dodatkowe 500 funtów dla osób, które przeprowadzą działania poprawiające efektywność energetyczną nieruchomości zakupionych do 12 miesięcy przed przystąpieniem do programu.

Dotacje zamiast pożyczek

Program „Green Deal Home Improvement Fund” to nowy element flagowej inicjatywy w zakresie poprawy efektywności energetycznej, na którą brytyjski rząd przeznaczył w ubiegłym roku 540 mln funtów. Inicjatywa sygnowana nazwą „Green Deal” zakładała początkowo finansowanie inwestycji zwiększających efektywność energetyczną w oparciu o system rat, spłacany poprzez oszczędności na rachunkach za energię. Jednak taki system nie cieszył się dużym zainteresowaniem wśród brytyjskich gospodarstw domowych. W rezultacie rząd postanowił zmienić zasady programu i zaoferował obywatelom częściowy zwrot kosztów poczynionych inwestycji.

– Dzięki nowemu funduszowi brytyjski rząd ułatwia obywatelom przeprowadzenie prac termomodernizacyjnych bez konieczności ponoszenia wysokich kosztów. Pragniemy, aby gospodarstwa domowe w całym kraju mogły cieszyć się bardziej energooszczędnymi domami i niższymi rachunkami – powiedział Greg Barker, brytyjski minister ds. zmian klimatu.

Z szacunków rządu wynika, że ocieplenie ścian zewnętrznych w typowym brytyjskim szeregowcu z trzema sypialniami może obniżyć rachunki za ogrzewanie o ok. 270 funtów rocznie. Drobniejsze działania, jak np. wymiana kotła na bardziej wydajny, to rocznie ok. 100 funtów oszczędności. Dla porównania, w roku 2013 gospodarstwa domowe w Wielkiej Brytanii wydały na gaz średnio 729 funtów (na energię elektryczną ok. 577 funtów).

Inicjatywa ma celu także pobudzić brytyjski rynek zielonych miejsc pracy. Jak ocenia rząd, do 2015 roku w sektorze związanym z ocieplaniem ścian pracować będzie już 60 tys. obywateli (dla porównania w 2011 pracowało w nim 26 tys. osób).


ChronmyKlimat.pl
Energooszczędne 4 kąty

 


Udostępnij wpis swoim znajomym!
Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej