- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
- Aktualności
- Poradnik
- Teksty ekspertów
- Wywiady i reportaże
- Dobre przykłady
- Dofinansowania i dotacje
- Quiz
- O projekcie
Aktualności
Na co powinniśmy zwrócić uwagę wybierając okna do domu (16911)
2014-03-05Drukuj
Budowa domu to jedna z największych i najważniejszych inwestycji w naszym życiu. Każdy chciałby stworzyć miejsce, w którym czułby się dobrze i mógłby zregenerować siły czy spędzić rodzinnie czas. Oczywiście zależy nam też, aby dom był możliwie jak najbardziej ekonomiczny. Dlatego powinniśmy dobrze przemyśleć, jakie wyposażenie kupujemy. Jedną z najważniejszych decyzji jest wybór okien.
Prawidłowo dobrane okna sprawią, że nasze pomieszczenia będą dobrze doświetlone, ograniczymy straty ciepła oraz będziemy oddzieleni od hałasów na dworze. Najważniejszymi parametrami, na które powinniśmy zwrócić uwagę, są: właściwości izolacyjne, rodzaj szyb oraz jakość i klasa okien. Należy pamiętać, że jest to decyzja na długie lata, dlatego nie warto podejmować jej zbyt pochopnie.
Do wyboru mamy różne materiały, z których wykonane są okna: aluminiowe, drewniane lub plastikowe. Jak podkreśla Mariusz Dębski z biura projektowego Z500 „Aluminiowe są najdroższe, ale bardzo trwałe w eksploatacji i najmniej jest później z nimi problemów. [...] Okna drewniane lepiej wyglądają i lepiej się z nimi czujemy, natomiast wymagają one większej konserwacji. Po 4-7 latach od strony południowej czy zachodniej takie okno zaczyna się odbarwiać, farba się łuszczy. Okna plastikowe stanowią obecnie jakieś 75% rynku."
Jednym z najważniejszych parametrów, na jakie powinniśmy zwrócić uwagę, jest ciepłochronność. Na tym nie warto oszczędzać. Pamiętajmy, że dzięki oknom z wysokim współczynnikiem zaoszczędzimy na późniejszych rachunkach za ogrzewanie mieszkania czy domu zimą.
Warto pamiętać, że obecnie większość firm montujących okna oferuje bezpłatny pomiar i na jego podstawie przygotowuje indywidualną ofertę na komplet okien w domu. Warto z tego skorzystać i dopiero gotowe ceny porównywać u różnych wykonawców. Dzięki temu unikniemy firm, które oferują tanie okna, ale w podliczeniu dodają szereg opłat, o których wcześniej nie wiedzieliśmy. Na tym również nie warto przesadnie oszczędzać. „Bardzo duże znaczenie ma montaż okien. Od początku można popełnić błędy. Źle osadzone okno powoduje, że mimo energooszczędności nie spełnia ono swojego przeznaczenia. Dlatego ekipa i odpowiedni montaż okien jest bardzo istotne" – ostrzega Mariusz Dębski.
Gdy już wybierzemy okna odpowiednie do naszego domu i takie, które wystarczą na lata, należy pamiętać, że to nie koniec. Okna wymagają konserwacji co 2-3 lata. Nawet jeżeli mają one duże właściwości izolacyjne, może się okazać, że z biegiem lat rozregulują się i powstaną w nich szczeliny.
Przed wyborem warto zrobić rozeznanie. Być może ktoś z naszych znajomych budował lub remontował ostatnio swoje cztery kąty i może nam polecić producenta lub ekipę.
Niniejszy materiał został opublikowany dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Polecamy
Kontakt
Koordynatorka projektu:
Agata Golec
Informacje o projekcie:
4katy@chronmyklimat.pl
Newsletter
Projekt "Energooszczędne 4 kąty” jest realizowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska
i Gospodarki Wodnej
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności