ChronmyKlimat.pl - Portal na temat zmian klimatu - Instytut na rzecz ekorozwoju


Aktualności

Mieszkańcy Gdyni sprawdzą, jak skutecznie oszczędzać energię (18254)

2015-02-27

Drukuj
galeria

W Gdyni startuje innowacyjny projekt Energa Living Lab, w ramach którego 300 gospodarstw domowych będzie miało okazję przetestować pilotażowe rozwiązania do zarządzania energią elektryczną i świadomego jej użytkowania.

Projekt skierowany jest do mieszkańców siedmiu dzielnic Gdyni (Chwarzno, Redłowo, Wielki Kack, Dąbrowa, Witomino, Śródmieście i Karwiny), którzy posiadają taryfę G11 i korzystają z liczników zdalnego odczytu (tzw. liczników AMI). W projekcie weźmie udział łącznie 300 gospodarstw domowych, wybranych w ramach rozpoczętej z końcem stycznia br. rekrutacji.

Uczestnicy projektu będą mieli szansę nie tylko obniżyć rachunki za prąd i nauczyć się, jak świadomie korzystać z energii, ale także przetestować najnowsze rozwiązania do zarządzania energią w domach. Faza testowa rozpocznie się w drugim kwartale 2015 roku i potrwa 18 miesięcy.
– Tworząc laboratorium nowoczesnej energetyki, chcemy nauczyć jego uczestników – klientów Grupy Energa – jak racjonalnie zarządzać zużyciem energii elektrycznej za pomocą nowoczesnych narzędzi i usług, które będą szeroko dostępne w najbliższej przyszłości – wyjaśnia Beata Ostrowska, rzecznik Grupy Energa. – To pierwszy tego typu projekt w Polsce i jeden z niewielu w Europie. Dlatego wyniki gdyńskiego projektu zostaną wykorzystane podczas wdrażania podobnych rozwiązań nie tylko w Polsce.

Kontrolę nad rachunkami mają ułatwić uczestnikom projektu m.in. wielostrefowe Programy Cenowe, oferujące zmienne stawki za energię w zależności od pory dnia, dnia tygodnia czy pory roku. Przez cały czas trwania projektu uczestnicy będą otrzymywać także spersonalizowane raporty zawierające informacje o kosztach i zużyciu energii elektrycznej.

Gospodarstwa domowe biorące udział w projekcie będą miały także okazję przetestować możliwości, jakie daje Inteligentna Sieć Domowa (ISD). Nowoczesne technologie oferowane w ramach tego systemu pozwalają m.in. na zdalne sterowanie poszczególnymi urządzeniami w domu oraz monitorowanie poziomu zużycia energii.

Ponadto spośród 300 gospodarstw domowych zostanie wybranych 30, które zostaną wyposażone w przydomowe instalacje umożliwiające pozyskiwanie energii z odnawialnych źródeł, np. za pomocą paneli fotowoltaicznych.

Pomysłodawcy projektu przewidują, że jego uczestnicy mogą oszczędzić około 10% kosztów za energię dzięki jednoczesnemu korzystaniu z wielostrefowych Programów Cenowych, raportów zużycia energii elektrycznej oraz technologii ISD. W przypadku uczestników testujących wykorzystanie OZE możliwe jest osiągnięcie oszczędności nawet do 20% kosztów za energię elektryczną.

Optymalizacja zużycia energii docelowo przyczyni się również do poprawy jakości środowiska naturalnego poprzez redukcję emisji CO2. Projekt Energa Living Lab jest współfinansowany ze środków Komisji Europejskiej oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach instrumentu LIFE+. Więcej informacji można znaleźć na stronie internetowej projektu www.elivinglab.pl.

 

ChronmyKlimat.pl
Energooszczędne 4 kąty

na podstawie www.elivinglab.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opiniąZa treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz EkorozwojuPortal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej