- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
-
Fundamenty i podłogi w domach energooszczędnych
2013-12-02Fundament to najważniejszy element konstrukcyjny budynku. Ma bezpośredni kontakt z gruntem, co wiąże się z tym, że musi być bardzo dobrze zabezpieczony cieplnie i wilgotnościowo. Również podłoga na gruncie pełni ważny element budynku. Nieprawidłowo wykonana podłoga i fundament mogą skutkować dużymi stratami ciepła z domu do gruntu.
Więcej
-
Oblicza Energiewende – Co robią dziś niemieccy górnicy?
2013-12-02Jest rok 2006. Podczas jednej z podróży służbowych odwiedzam Dortmund. Zwiedzamy koksownię Hansa, jedną z najlepiej zachowanych i najdłużej pracujących koksowni na świecie. To właśnie tutaj od 1928 roku przez ponad 60 lat pracowało koło zamachowe niemieckiej gospodarki. Dzień w dzień, bez przerw i bez awarii, duma niemieckiej solidności pomagała wkładać węgiel do gorącego koksownika.
Więcej
-
Zmiany klimatu i ich skutki
2013-12-01Klimat na Ziemi zmienia się w wyniku różnych naturalnych czynników, takich jak zmiany aktywności Słońca czy zjawisko El Nino. Efekt cieplarniany, choć odkryty stosunkowo niedawno, jest fenomenem naturalnym i pożądanym. Gdyby nie jego występowanie, temperatura na powierzchni Ziemi wynosiłaby średnio -19ºC! Jednak w wyniku działalności człowieka, to pozytywne uprzednio zjawisko zaczęło się coraz bardziej nasilać zaczynając zagrażać naszej planecie.
Więcej
-
Nowy cel niemieckiego rządu: 55-60% energii z OZE do 2035
2013-12-01Partie CDU/CSU i SPD uzgodniły warunki umowy koalicyjnej nowego rządu w Niemczech. Ważnym tematem rozmów między przyszłymi koalicjantami jest energetyka odnawialna.
Więcej
-
System EU ETS widziany z perspektywy końca pierwszego roku III KPRU
2013-11-30Podstawy Europejskiego Systemu Handlu Uprawnieniami do Emisji CO2 zostały ustanowione dyrektywą Parlamentu Europejskiego z 13 października 2013, która została przyjęta w celu przyczyniania się do spełniania klimatycznych zobowiązań wspólnoty europejskiej w skuteczny sposób z możliwie jak najmniejszym zmniejszeniem rozwoju gospodarczego oraz zatrudnienia. Oczywiście dyrektywa 2003/87 była wielokrotnie nowelizowana. Kluczowe zmiany dyrektywy dotyczą III okresu rozliczeniowego, który rozpoczął się wraz z początkiem 2013 roku.
Więcej
-
Szef PSL nie "pomOZE" rolnikom
2013-11-30W ramach nowego projektu ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE), polski rząd wyszedł z założenia, że musi zrealizować dwa zasadnicze cele — dotrzeć do celu wytwarzania 19% energii elektrycznej z OZE, do 2020 roku, i zrobić to w jak najtańszy sposób. Odbędzie się to kosztem obywateli, szczególnie rolników, którzy mają największe możliwości w zakresie produkowania zielonej energii i mogliby na niej zarabiać. Jednak tak się nie stanie, bo Janusz Piechociński — wicepremier i Minister Gospodarki, a jednocześnie szef PSL, zdecydował się przyjąć niekorzystne dla nich przepisy w propozycji nowego prawa.
Więcej
-
Certyfikaty energetyczne ważnym źródłem informacji
2013-11-29Przy modernizacji, budowie, zakupie i wynajmie domu lub mieszkania warto zapoznać się z dokumentem potwierdzającym charakterystykę energetyczną budynku, tzw. certyfikatem energetycznym. Zawarte w nim informacje mogą nam pomóc przy podjęciu decyzji o planach budowy bądź zakupie nowego lokum lub, w przypadku istniejącego już budynku, wskazać najefektywniejsze działania termomodernizacyjne.
Więcej
-
Haiyan — najsilniejszy tajfun w historii
2013-11-297 listopada br. w Filipiny uderzył supertajfun Haiyan. Wiatr o prędkości 315 km/h spustoszył środkową część kraju, powodując śmierć kilku tysięcy ludzi, pozbawił dachu nad głową 3 miliony osób, a zniszczenia są szacowane na 12-15 mld dolarów, co odpowiada 5% PKB Filipin. Haiyan jest najsilniejszym w historii cyklonem tropikalnym, jaki uderzył w ląd. To kolejny rekord odnotowany w ostatniej dekadzie — od najkosztowniejszego w historii huraganu Katrina, przez potężny huragan Sandy, po pierwszy huragan na południowym Atlantyku. Katastrofa ta jeszcze raz przypomina nam, że ograniczenie globalnego ocieplenia i podjęcie działań adaptacyjnych są krytycznie ważne.
Więcej
-
Inteligentna metropolia. Czyli jaka?
2013-11-29— Inteligentna metropolia nie powstanie bez współpracy i zmiany dotychczasowej optyki. Konkretne efekty możemy osiągnąć, jeżeli władze i mieszkańcy będą działali razem nie tylko na rzecz swojego miasta, ale też okolicznych gmin związanych z nim funkcjonalnie. Nowoczesna polityka rozwoju wymaga wyjścia poza sztywne granice administracyjne — mówił w Gdańsku wiceminister Paweł Orłowski podczas kongresu Smart Metropolia.
Więcej
-
Będzie referendum w sprawie atomu?
2013-11-29W poniedziałek 18 listopada PiS złożył w sejmie wniosek o przeprowadzenie referendum w sprawie budowy elektrowni atomowej w Polsce. Jest to odpowiedź na przyjęcie przez Ministerstwo Gospodarki ''Programu polskiej energetyki jądrowej'' — pisze Euractiv.pl.
Więcej
-
Konferencja i Targi Polskiego Kongresu Energii Odnawialnej już 9 grudnia w Białymstoku
2013-11-28Konferencja i Targi Polskiego Kongresu Energii Odnawialnej odbędą się 9 grudnia 2013 r. w Białymstoku w Hotelu 3 Trio przy ul. Hurtowej 3. Patronem honorowym wydarzenia jest Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Stanisław Kalemba, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska i Główny Konserwator Przyrody Janusz Zaleski oraz JM Rektor Politechniki Białostockiej prof. dr hab. inż. Lech Dzienis.
Więcej
-
Konferencja i Targi Polskiego Kongresu Energii Odnawialnej już 9 grudnia w Białymstoku
2013-11-28Konferencja i Targi Polskiego Kongresu Energii Odnawialnej odbędą się 9 grudnia 2013 r. w Białymstoku w Hotelu 3 Trio przy ul. Hurtowej 3. Patronem honorowym wydarzenia jest Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Stanisław Kalemba, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Środowiska i Główny Konserwator Przyrody Janusz Zaleski oraz JM Rektor Politechniki Białostockiej prof. dr hab. inż. Lech Dzienis.
Więcej
-
Walka z ubóstwem energetycznym we Francji — lekcje dla Polski (część 2)
2013-11-28Poprawa efektywności energetycznej to nie tylko niższe rachunki za ogrzewanie. Przejście na inne źródła energii może wpłynąć korzystnie na redukcję emisji CO2 oraz niektórych zanieczyszczeń. Nie bez znaczenia są także skutki zdrowotne — podkreśla Ute Dubois w wywiadzie z Agnieszką Tomaszewską z Instytutu na rzecz Ekorozwoju.
Więcej
-
Powiat jarosławski otwarty na ekologię
2013-11-2829 listopada 2013 roku w Horyńcu-Zdroju odbędzie się ósma regionalna konferencja klimatyczna realizowana w ramach projektu ''Dobry klimat dla powiatów''. Organizatorami są Instytut na rzecz Ekorozwoju i Związek Powiatów Polskich. Prezentujemy wywiad z panem Jerzym Batyckim — starostą powiatu jarosławskiego.
Więcej
-
Ogrzanie polskich domów pochłania wciąż dużo energii
2013-11-28Sezon grzewczy oraz zmieniające się od stycznia 2014 roku warunki techniczne dla nowo powstających budynków to dobra okazja, aby zastanowić się, jak dużo energii zużywają polskie domy i mieszkania. Eksperci kampanii ''Energooszczędność w moim domu'' podczas panelu dyskusyjnego na konferencji Future4Build przekonywali, że bez zaangażowania indywidualnych inwestorów oraz wsparcia ze strony państwa, polskie budownictwo niskoenergetyczne będzie rozwijać się powoli.
Więcej
-
Ogrzanie polskich domów pochłania wciąż dużo energii
2013-11-28Sezon grzewczy oraz zmieniające się od stycznia 2014 roku warunki techniczne dla nowo powstających budynków to dobra okazja, aby zastanowić się, jak dużo energii zużywają polskie domy i mieszkania. Eksperci kampanii ‘‘Energooszczędność w moim domu‘‘ podczas panelu dyskusyjnego na konferencji Future4Build przekonywali, że bez zaangażowania indywidualnych inwestorów oraz wsparcia ze strony państwa, polskie budownictwo niskoenergetyczne będzie rozwijać się powoli.
Więcej
-
Filipiny potrzebują naszej pomocy!
2013-11-27Postępujące zmiany klimatu powodują wzrost liczby i siły katastrof pogodowych. Jedną z nich był tajfun Hayian, który 8 listopada przeszedł przez Filipiny. Jego bilans na chwilę obecną to ponad 5 tys. ofiar śmiertelnych, ok. 1,6 tys. zaginionych i prawie 30 tys. rannych. To również ponad 4 mln ludzi, którzy musieli opuścić swoje domy, a zdecydowana większość z nich nie ma do czego wracać. Zmagają się w tej chwili z brakiem leków, żywności i, choćby przejściowego, schronienia. Ich tragedia jest także naszą, ale my — w przeciwieństwie do nich — możemy działać. Nie bądźmy bezczynni!
Więcej
-
Efektywniej o efektywności, czyli jak wdrożyć dyrektywę EED w Polsce
2013-11-27Koalicja Klimatyczna i WWF Polska we współpracy z Fundacją na rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii przygotowały przewodnik po wdrożeniu nowej dyrektywy efektywnościowej pt. "Efektywniej o efektywności, czyli jak najlepiej wdrożyć w Polsce dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie efektywności energetycznej".
Więcej
-
Yvo de Boer: Patrząc wstecz, nie rozwiążemy problemów jutra
2013-11-27W czasie COP19 wieloletni sekretarz wykonawczy UNFCCC, a obecnie doradca KPMG ds. Globalnego Klimatu i Zrównoważonego Rozwoju, Yvo de Boer, udzielił wywiadu europejskiej sieci portali informacyjnych EurActiv. Szczególnie dzisiaj, gdy znamy przebieg konferencji, jego słowa nabierają szczególnego znaczenia.
Więcej
-
Kolejna aktualizacja programu dopłat do mieszkań i domów energooszczędnych
2013-11-27W listopadzie br. zarząd NFOŚiGW przyjął kolejną aktualizację ogólnopolskiego programu wsparcia dla budownictwa energooszczędnego i pasywnego. Wprowadzone zmiany mają na celu ułatwienie osiągnięcia wymaganego standardu oraz bardziej precyzyjne sformułowanie wytycznych (określonych w załączniku 3 do programu).
Więcej
Finansowanie
Projekt "Kalkulator emisji CO2 i oszczędności finansowych EKO_SKNERA" Instytutu na rzecz Ekorozowju jest zrealizowany w ramach konkursu grantowego "Razem dla klimatu" Fundacji na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności