- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
-
Dzień Zależności Energetycznej Europy co roku coraz wcześniej
2014-05-21Energia pozyskiwana z własnych źródeł wystarcza Europie na niecałe sześć miesięcy. Przez resztę roku korzysta ona z importowanych źródeł kopalnych. W tym roku Dzień Zależności Energetycznej przypadł już 16 maja – obliczyło Europejskie Stowarzyszenie na rzecz Efektywności Energetycznej Budynków (EuroAce).
Więcej
-
Dreszcze Bieńkowskiej
2014-05-20Dlaczego rząd, promując efekty dziesięciu lat członkostwa Polski w Unii Europejskiej, postanowił nie wspominać o kolei? – pisze Karol Trammer w najnowszym numerze „Z Biegiem Szyn”.
Więcej
-
Włochy: właściciele systemów fotowoltaicznych rezygnują z dopłat
2014-05-20Sektor fotowoltaiczny we Włoszech wkracza w erę grid-parity, a właściciele systemów fotowoltaicznych w tym kraju zaczynają rezygnować z dopłat, ponieważ bardziej opłaca im się konsumować produkowaną energię lub sprzedawać ją na rynku.
Więcej
-
Doświadczenia Litwy w finansowaniu termomodernizacji budynków
2014-05-19Głównym źródłem finansowania termomodernizacji budynków na Litwie od 2009 roku był Fundusz Powierniczy JESSICA, który zarządzał kwotą 227 milionów euro. Program stworzyły dwa litewskie ministerstwa: finansów i środowiska, a jego operatorem był Europejski Bank Inwestycyjny (EIB). Fundusz został zasilony środkami pochodzącymi z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i środkami krajowymi.
Więcej
-
Klimat i energia: imperium kontratakuje
2014-05-19Walka ze zmianami klimatu weszła w fazę tyleż trudną, co decydującą. Za oporem konserwatystów przed podejmowaniem działań czają się lobbyści sektora paliw kopalnych, którzy chcą, aby to konsumenci zapłacili rachunek za transformację energetyczną. Nie pora na oddawanie pola: Zieloni muszą się jeszcze bardziej zmobilizować do działań na rzecz ambitnej polityki energetyczno-klimatycznej. Rozmowa z Claude’em Turmesem, europosłem z Luksemburga.
Więcej
-
Poznać OZE – ruszają bezpłatne szkolenia dla gmin poszukujących inwestorów
2014-05-18Pracownicy samorządów, które chcą pozyskać inwestorów instalacji opartych na źródłach energii odnawialnej mogą już brać udział w II edycji darmowych e-learningowych szkoleń Green Communities. Program, pod patronatem Ministerstwa Środowiska, organizuje Green Cross Poland, polski oddział trzeciej co do wielkości międzynarodowej organizacji ekologicznej non-profit na świecie.
Więcej
-
Komisja Europejska zaprasza do konsultacji dotyczących „carbon leakage” po 2020 r.
2014-05-18Komisja Europejska rozpoczęła konsultacje społeczne w sprawie przepisów dotyczących „carbon leakage”, które będą obowiązywały w ramach systemu handlu uprawnieniami do emisji (ETS) po 2020 r..
Więcej
-
Trwają prace nad regulacjami ws. łupków. Brakuje jeszcze propozycji ws. bezpieczeństwa chemicznego
2014-05-17Sejm pracuje nad regulacjami ws. gazu łupkowego. Prawdopodobnie na początku czerwca projekt ustawy trafi do drugiego czytania na sali plenarnej. Eksperci podkreślają, że w projekcie brakuje wytycznych dotyczących bezpiecznego stosowania chemikaliów przy wydobyciu.
Więcej
-
Więcej darmowych uprawnień do emisji CO2
2014-05-17Zdaniem Komisji Europejskiej kontynuacja wydawania darmowych zezwoleń na emisję dwutlenku węgla dla europejskiego przemysłu ciężkiego pozwoli zwiększyć jego konkurencyjność na rynku światowym. W lipcowym głosowaniu europarlamentu okaże się, czy propozycja Komisji Europejskiej wejdzie w życie.
Więcej
-
Rząd (niestety) dotrzymuje słowa
2014-05-16Od dłuższego czasu widać rozbieżność w podejściu do polityki klimatycznej pomiędzy unijnymi oficjelami a naszymi politykami. Patrząc na tegoroczne wyniki Eurostatu pokazujące poziomy emisji CO2 w roku ubiegłym, nie sposób oprzeć się wrażeniu, że redukcja emisji tego gazu rzeczywiście przestała być dla polskiego rządu priorytetem.
Więcej
-
Efektywne źródła ciepła
2014-05-16Planując ogrzewanie projektowanego domu powinniśmy pamiętać, że „najtańsza energia to ta, której nie zużywamy” – podkreśla w rozmowie z Energooszczędnymi 4 kątami Janusz Starościk, prezes Stowarzyszenia Producentów i Importerów Urządzeń Grzewczych (SPIUG). Dopiero wychodząc z takiego założenia, warto podejmować decyzje dotyczące sposobu, w jaki ogrzejemy nasz przyszły dom.
Więcej
-
Polska i państwa bałtyckie bliżej
2014-05-16Komisja Europejska 13 maja zatwierdziła przekazanie 60 mln euro na budowę połączeń energetycznych między Polską a Litwą. Dzięki temu polski rynek energetyczny połączy się z rynkami Litwy, Łotwy i Estonii. Ma to zmniejszyć zależność od zewnętrznych dostawców energii.
Więcej
-
Niełatwa ocena systemu transportowego stolicy [WIDEO]
2014-05-15Jak w ostatnich latach rozwijał się system transportowy Warszawy? O ocenę poprosiliśmy dr. Wojciecha Szymalskiego, eksperta Instytutu na rzecz Ekorozwoju oraz Zielonego Mazowsza. Opowiedział nam m.in. czy Warszawa radzi sobie z zanieczyszczeniami z transportu oraz hałasem. Zapraszamy do oglądania.
Więcej
-
Licznik przedpłatowy ― motywator do oszczędzania
2014-05-15Amerykańskie badania dowodzą, że system przedpłatowej sprzedaży energii sprawdza się nie tylko w przypadku tzw. odbiorców wrażliwych, którzy mają problem z regulowaniem należności wobec zakładów energetycznych. To także skuteczny motywator dla wszystkich, którzy chcą bardziej świadomie i oszczędnie korzystać z energii.
Więcej
-
Chińskie kłopoty z węglem
2014-05-15Chińskie ministerstwo energetyki zapowiedziało na rok 2014 zamknięcie aż 1725 kopalń węgla o całkowitej możliwości wydobycia 117,5 mln ton.
Więcej
-
Minister środowiska: drugi pakiet klimatyczny może zaszkodzić polskiemu transportowi, budownictwu i rolnictwu
2014-05-14Pierwszy unijny pakiet klimatyczny obciąża polską gospodarkę w znacznie mniejszym stopniu niż zakładano. Cena zezwolenia na emisję jednej tony dwutlenku węgla to tylko 5 euro, choć pesymistyczne prognozy mówiły nawet o 100 euro. Negocjowany drugi pakiet klimatyczny będzie już większym wyzwaniem i może nieproporcjonalnie bardziej obciążyć Polskę.
Więcej
-
Kontrowersje wokół finansowania transformacji – analiza działalności EBOR
2014-05-14Rozpoczęte 14 maja coroczne spotkanie Rady Dyrektorów Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (EBOR), które w tym roku odbywa się w Warszawie, jest okazją do podsumowania działalności banku w regionie Europy Środkowej i Wschodniej, szczególnie w związku z 25. rocznicą odzyskania wolności.
Więcej
-
REMOR SOLAR zaczyna budowę największej farmy fotowoltaicznej w Polsce
2014-05-14REMOR SOLAR zrealizował kolejne projekty instalacji fotowoltaicznych w Polsce i Austrii. REMOR rozpoczyna realizację największej farmy fotowoltaicznej w naszym kraju, która powstanie w Gubinie w woj. lubuskim.
Więcej
-
Niemieckie OZE biją rekordy
2014-05-14Pierwszy kwartał tego roku okazał się bardzo pomyślny dla odnawialnych źródeł energii w Niemczech. Dzięki nim wyprodukowano aż 27% energii elektrycznej zużywanej w tym kraju.
Więcej
-
Las – mamy szczęście!
2014-05-13Fundacja Ekologiczna ARKA wspólnie z Lasami Państwowymi rozpoczynają ogólnopolską kampanię edukacyjną „Las – mamy szczęście”. Jej inauguracja odbędzie się 14 maja o godz. 12.00 na pl. Bankowym w Warszawie (dziedziniec Urzędu Miasta).
Więcej
Finansowanie
Projekt "Kalkulator emisji CO2 i oszczędności finansowych EKO_SKNERA" Instytutu na rzecz Ekorozowju jest zrealizowany w ramach konkursu grantowego "Razem dla klimatu" Fundacji na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności