- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
Koniec negocjacji, ale nie koniec walki o stabilny klimat (13705)
2011-12-12Drukuj
W niedzielę 11 grudnia nad ranem zakończyły się trwające ponad dwa tygodnie negocjacje klimatyczne COP17 w Durbanie. Podpisane zostało porozumienie wyznaczające mapę drogową dla ograniczenia emisji po 2020 roku, Zdecydowano też, że wiążące decyzje, dotyczące drugiego okresu zobowiązań, tj. w latach 2013-2020 zostaną podjęte w przyszłym roku, w trakcie kolejnego szczytu klimatycznego w Katarze.
Osiągnięcie porozumienia możliwe było dzięki aktywnym działaniom Unii Europejskiej, która współpracując z krajami wyspiarskimi (tzw. grupa AOSIS) i najsłabiej rozwiniętymi (tzw. grupa LDCs), dla których skutki zmian klimatu są najbardziej odczuwalne, potrafiła przekonać Chiny, Indie i Brazylię do zobowiązania, że po 2020 roku one także zdecydują się na redukcję emisji gazów cieplarnianych. Ma to kluczowe znaczenie nie tylko dla skutecznej ochrony klimatu, ale także dla przystąpienia Stanów Zjednoczonych do przyszłego porozumienia.
Podpisane porozumienie nie gwarantuje jednak efektywnej ochrony klimatu. "Najważniejszym osiągnięciem szczytu klimatycznego w Durbanie jest ocalenie protokołu z Kioto i zabezpieczenie mapy drogowej do wynegocjowania nowego porozumienia do roku 2015" – powiedział Wendel Trio, ekspert i dyrektor CAN Europe1. "Niestety, brakuje konkretnych narzędzi do redukcji emisji gazów cieplarnianych. Porozumienie z Durbanu nie zapewnia utrzymania wzrostu średniej temperatury globalnej poniżej 2°C". W opinii Koalicji Klimatycznej polskich organizacji pozarządowych, po konferencji w Durbanie, świat jest bliżej wzrostu temperatury o 3 -5°C niż ograniczenia tego wzrostu do 2°C.
Podpisanie porozumienia w Durbanie jest niewątpliwie sukcesem dyplomacji Unii Europejskiej. Polska prezydencja jest w tym kontekście oceniana niejednoznacznie. Jeszcze w trakcie szczytu polscy negocjatorzy krytykowani byli zarówno przez negocjatorów z innych krajów UE, jak i organizacje pozarządowe, za nadmierne promowanie wewnętrznych interesów kraju kosztem stanowiska całej Unii Europejskiej. W opinii Koalicji Klimatycznej, porozumienie w Durbanie wskazuje, że Unia musi bardziej stanowczo rozwiązywać swoje wewnętrzne problemy oraz że musi zdecydować się na podniesienie swojego celu redukcyjnego do 30% w 2020 roku. Osiągnięcie tego poziomu stanowić będzie gwarancję, że działania podejmowane po 2020 roku będą skuteczne i adekwatne do rzeczywistych potrzeb ochrony klimatu.
"W obecnej sytuacji Polska znajdzie się teraz pod presją w sprawie nadwyżki uprawnień do emisji Podczas rozmów Unia nie mogła porozumieć się w tej sprawie głównie z powodu nieprzejednanej postawy Polski" – dodaje Urszula Stefanowicz, przedstawicielka Koalicji Klimatycznej obecna podczas szczytu. "Tymczasem naciski ze strony krajów najbardziej narażonych na skutki zmian klimatu, żeby zlikwidować tzw. "hot air2" są bardzo duże. To samo dotyczy kwestii podniesienia celu redukcyjnego. Jeśli chcemy być naprawdę solidarni z resztą świata, musimy wykazać się większą elastycznością w tej sprawie".
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Finansowanie
Projekt "Kalkulator emisji CO2 i oszczędności finansowych EKO_SKNERA" Instytutu na rzecz Ekorozowju jest zrealizowany w ramach konkursu grantowego "Razem dla klimatu" Fundacji na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności