- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
-
ONZ nadal bierne
2011-08-04Skutki zmian klimatu odczuwane są na całym świecie, jednak najbardziej dotykają one kraje biedne, gdzie kryzysy wodne i żywnościowe zaczynają zagrażać bezpieczeństwu narodowemu. Po raz pierwszy od czterech lat Rada Bezpieczeństwa ONZ zwróciła uwagę na ten problem, dyskutując 20 lipca 2011 roku o swojej roli wobec konfliktów, których źródłem jest rywalizacja o dostęp do pomniejszających się zasobów.
Więcej
-
Zagrożenie problemem carbon leakage w Polsce. Rzeczywistość czy mit?
2011-08-04Pod pojęciem carbon leakage – ucieczki emisji – rozumiemy przenoszenie energochłonnej i wysokoemisyjnej produkcji z państw prowadzących politykę redukcji emisji gazów cieplarnianych do krajów, które takich działań nie podejmują. Skalę tego efektu określa się na kilkanaście procent pierwotnej redukcji, choć niektóre szacunki wskazują na kilkudziesięcioprocentowy odpływ emisji za granicę, a nawet na zwiększenie emisji w niektórych sektorach gospodarki.
Więcej
-
Pierwszy miesiąc prezydencji za nami
2011-08-04Zrównoważony rozwój i zwiększanie świadomości ekologicznej ludzi, ochrona klimatu i adaptacja Europy do zmian klimatycznych, efektywne wykorzystanie zasobów oraz ochrona utraty bioróżnorodności – to tematy podjęte podczas spotkań organizowanych przez Ministerstwo Środowiska w pierwszym miesiącu polskiej prezydencji. Lipiec był czasem wzmożonej pracy, a także szansą na prezentację priorytetów środowiskowych oraz dobrego przygotowania merytorycznego i organizacyjnego Ministerstwa Środowiska. Już od ponad miesiąca pracujemy nad tworzeniem "nowych ram europejskiej polityki ochrony środowiska" i kształtujemy stanowisko UE w ramach przewodnictwa Polski w Radzie UE.
Więcej
-
Ministerstwo Gospodarki rozpoczyna liberalizację rynku gazu
2011-08-04– W znowelizowanej ustawie zaproponowaliśmy rozwiązania, które zliberalizują polski rynek gazu ziemnego przy zachowaniu bezpieczeństwa dostaw. Zmiany w funkcjonowaniu istniejącego systemu utrzymywania zapasów obowiązkowych gazu powinny także pozytywnie wpłynąć na rozwój konkurencji w tym sektorze – powiedział wicepremier minister gospodarki Waldemar Pawlak.
Więcej
-
Ministerstwo Gospodarki: ustawa o OZE po wyborach
2011-08-03Ustawa o energii odnawialnej, którą przygotowuje resort gospodarki, trafi do Sejmu dopiero po wyborach parlamentarnych – poinformował jeden z wyższych urzędników Ministerstwa Gospoarki.
Więcej
-
Australia włącza się do walki z CO2
2011-08-03Australijski Departament Zmian Klimatu i Efektywności Energetycznej ostrzega, że bez odpowiednich działań w ciągu najbliższych kilku lat krajowe emisje gazów cieplarnianych mogą wyrwać się spod kontroli. Zapobiec temu może ogłoszony 10 lipca 2011 roku rządowy plan redukcji emisji, który zakłada nałożenie na emitentów podatku węglowego w wysokości 23 dol. australijskich za tonę CO2.
Więcej
-
Znaczące inwestycje w ekologiczną energetykę na świecie w 2010 r. – raport UNEP
2011-08-03Inwestycje w ekologiczne źródła energii wzrosły w 2010 r. o niemal jedną trzecią, do czego przyczynił się głównie rynek europejski, na którym odnotowano wzrost liczby instalacji paneli słonecznych na dachach budynków oraz rozwój farm wiatrowych w Chinach – czytamy w najnowszym raporcie rocznym Programu Środowiskowego Narodów Zjednoczonych (UNEP) pt. "Globalne trendy w inwestycjach w odnawialne źródła energii 2011" ("Global Trends in Renewable Energy Investment 2011").
Więcej
-
Nie stać nas na marnotrawienie energii i surowców – nieformalne posiedzenie Rady UE ds. Konkurencyjności
2011-08-03Ministrowie odpowiedzialni za przemysł i rynek wewnętrzny państw członkowskich UE pod przewodnictwem wicepremiera i ministra gospodarki Waldemara Pawlaka, z udziałem Komisarza UE ds. przemysłu i przedsiębiorstw Antonio Tajani oraz ministra środowiska Andrzeja Kraszewskiego dyskutowali 22 lipca 2011 r. w Sopocie, jak pogodzić rozwój gospodarczy UE z zachowaniem dobrej pozycji konkurencyjnej unijnej gospodarki oraz z wymogami zrównoważonego rozwoju.
Więcej
-
ClientEarth zablokuje wniosek o derogację?
2011-08-02Jak informuje "Rzeczpospolita", organizacja pozarządowa ClientEarth ma w planach blokowanie polskich starań o derogacje w realizacji pakietu klimatyczno-energetycznego.
Więcej
-
Nowy unijny mechanizm projektowy?
2011-08-02Agnieszka Gałan dla ChronmyKlimat.pl: Legislacja unijna rozszerzająca dotychczasowy system handlu uprawnieniami do emisji (EU ETS) oraz wprowadzająca nowy system w zakresie ograniczania emisji w obszarze non-ETS wprowadza również możliwość realizacji nowego rodzaju mechanizmu projektowego na terenie wspólnoty europejskiej. Możliwość taką daje art. 24a dyrektywy 2009/29/WE (tzw. dyrektywa EU ETS), który zakłada możliwość przyjęcia przez Komisję Europejską przepisów wykonawczych dotyczących wydawania uprawnień lub jednostek w związku z projektami zarządzanymi przez państwa członkowskie, które to projekty zmniejszają emisje gazów cieplarnianych nieobjętych systemem wspólnotowym.
Więcej
-
Polska gospodarka nieprzygotowana do realizacji założeń pakietu 3x20
2011-08-02Bez szybkiego stworzenia długofalowej polityki rozwoju niskoemisyjnej gospodarki wdrożenie unijnego pakietu klimatyczno-energetycznego będzie niekorzystne dla Polski – uważa Tomasz Grzegorz Grosse, autor raportu "Niskoemisyjna gospodarka w Polsce: wpływ europeizacji na politykę rządu" opublikowanego przez Instytut Spraw Publicznych.
Więcej
-
Kraj coraz wolniejszej kolei
2011-08-02PKP Polskie Linie Kolejowe chwalą się największymi od lat inwestycjami na torach. Tymczasem polskie miasta i regiony coraz bardziej oddalają się od siebie. Dystans z Przemyśla do Szczecina w ciągu pięciu lat zwiększył się o prawie trzy godziny.
Więcej
-
Poprawka o warunkach przyłączenia wraca do Sejmu
2011-08-01Senat na piątkowym posiedzeniu (29.07.2011) przyjął niekorzystną dla inwestujących w energetyką wiatrową poprawkę do prawa energetycznego.
Więcej
-
O żywiołach w służbie człowieka – słońcu i wietrze zamiast ropy na międzynarodowej konferencji we Wrocławiu
2011-08-01Czy grozi nam kryzys energetyczny i globalna ciemność? Zasobów ropy naftowej wystarczy mniej więcej do końca pierwszej połowy tego stulecia – alarmują naukowcy. W Europie większość krajów, nie czekając na problemową sytuację, już teraz wykorzystuje odnawialne źródła energii. W Polsce temat ten dopiero jest podejmowany. Powstają jednak prekursorskie projekty – jak gdańskie osiedle energooszczędne, któremu energię dostarcza wiatr i słońce. Czy alternatywne źródła energii to tylko utopia? Odpowiedzi na to pytanie poszukiwać będą uczestnicy międzynarodowej konferencji we Wrocławiu, nad którą patronat objął szef Parlamentu Europejskiego, Jerzy Buzek.
Więcej
-
Bartosz Wojszczyk, GE: "Inwestycje w systemy smart grid niekoniecznie oznaczać muszą wyższe rachunki za energię"
2011-08-01Rynek Energii Odnawialnej rozmawia na temat smart grid z Bartoszem Wojszczykiem, Global Smart Grid Technical Solutions Leader w firmie GE Energy.
Więcej
-
Pawlak: zrównoważony rozwój przemysłu szansą Unii Europejskiej
2011-08-01Rozwój przemysłu uwzględniający wymogi ochrony środowiska, jest wielką szansą dla Unii Europejskiej – uważa wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak, który przewodniczył obradom nieformalnego spotkania Rady ds. konkurencyjności w gospodarce.
Więcej
-
Zakład produkcji paliwa alternatywnego
2011-07-31W Dąbrowie Górniczej powstał zakład produkcji paliwa alternatywnego, w którym ze 140 tysięcy ton odpadów komunalnych powstawać będzie rocznie około 40 tysięcy ton wysokokalorycznego paliwa alternatywnego i 60 tysięcy ton frakcji biologicznej.
Więcej
-
Centrum energetyki odnawialnej w Sulechowie
2011-07-31W Sulechowie (Lubuskie) przy Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej powstało Centrum Energetyki Odnawialnej. Placówka umożliwi prowadzenie wielu badań z zakresu pozyskiwania energii odnawialnej z różnych źródeł.
Więcej
-
Kolektory słoneczne nie takie popularne?
2011-07-31Dopłaty do kolektorów słonecznych można pozyskać już od ponad roku. Jednak jak donosi portal wyborcza.biz, Polacy nie są zainteresowani dofinansowaniem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Więcej
-
Podatek ekologiczny zamiast akcyzy?
2011-07-30Ministerstwo Gospodarki zdradza szczegóły propozycji w zakresie wprowadzenia ulg na zakup samochodów elektrycznych – w tym zastąpienia akcyzy podatkiem ekologicznym.
Więcej
Finansowanie
Projekt "Kalkulator emisji CO2 i oszczędności finansowych EKO_SKNERA" Instytutu na rzecz Ekorozowju jest zrealizowany w ramach konkursu grantowego "Razem dla klimatu" Fundacji na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności