- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
-
Relacja z warsztatów "Z energetyką przyjazną środowisku za pan brat"
2012-01-24W czwartek, 19 stycznia 2012 roku Fundacja Aeris Futuro wspólnie z Fundacją Instytut na rzecz Ekorozwoju zorganizowały w Krakowie regionalne warsztaty szkoleniowo-informacyjne na temat energetyki przyjaznej środowisku. Warsztaty były elementem prowadzonego przez Instytut na rzecz Ekorozwoju projektu pt. "Z energetyką przyjazną środowisku za pan brat".
Więcej
-
0,2 zielonego certyfikatu dla współspalania?
2012-01-23Wsparcie dla współspalania biomasy w nowym systemie dla energetyki odnawialnej powinno zostać ograniczone jeszcze bardziej niż zakładają to propozycje Ministerstwa Gospodarki – takiego zdania jest Związek Pracodawców Forum Energetyki Odnawialnej (ZP FEO).
Więcej
-
Podsumowanie Międzynarodowego Roku Lasów 2011
2012-01-23Aż 1/3 powierzchni Ziemi pokryta jest lasami. O ich szczególnym znaczeniu dla ludzi, środowiska i gospodarki przypominał ustanowiony przez ONZ Międzynarodowy Rok Lasów 2011. Okazją do podsumowania jego obchodów w Polsce było otwarcie wystawy fotograficznej "Las jest w nas", którą do 10 lutego można oglądać w Ministerstwie Środowiska.
Więcej
-
Opłata zastępcza w nowej ustawie o OZE
2012-01-23Sposób obliczania wartości opłaty zastępczej, a więc pośrednio także ceny zielonego certyfikatu, który przyjęto w projekcie ustawy o energii odnawialnej, dla niektórych inwestorów z branży OZE może być ryzykowny.
Więcej
-
Ruszyła pierwsza elektrownia zasilana energią fal morskich
2012-01-22Szkocka firma Voith Hydro Wavegen uruchomiła w listopadzie pierwszą komercyjną elektrownię zasilaną energią z fal morskich. Zlokalizowana w północnej Hiszpanii inwestycja została zakupiona przez Ente Vasco de la Energia.
Więcej
-
Powłoki na ogniwach słonecznych jak film fotograficzny
2012-01-22Naukowcy z USA opracowali nowe powłoki dla ogniw słonecznych, zwiększające ich wydajność oraz zmniejszające koszt wytwarzania. Mogą być one nakładane tak jak warstwy światłoczułe na film fotograficzny i przy użyciu tego samego sprzętu – poinformowały "Technology Review" i portal Natcore.
Więcej
-
Na stołecznych ulicach pojawią się elektryczne taksówki
2012-01-22Od przyszłego roku po Warszawie zaczną jeździć elektryczne taksówki – informuje "Rzeczpospolita". To pierwsze takie przedsięwzięcie w kraju.
Więcej
-
Polski sposób na emisje lotnych związków organicznych
2012-01-21Zanieczyszczenie środowiska jest tak powszechne, że zdążyliśmy się do niego przyzwyczaić. Nie zdajemy sobie jednak sprawy, że uboczne produkty naszej cywilizacji, uwalniane do atmosfery, degradują ją już w takim stopniu, że nie ma ona szans na jakąkolwiek samoobronę. Na szczęście świadomość społeczeństwa wzrasta, a nacisk organizacji ekologicznych na wielkie przedsiębiorstwa przemysłowe jest coraz większy i wspierany konkretnymi ustawami oraz sankcjami prawnymi. Wymusza to poszukiwanie rozwiązań, które pozwolą odetchnąć klimatowi i środowisku. Jedno z nich opracowała wrocławska Ekoinwentyka.
Więcej
-
Pszczoły i rośliny, póki co, nadążają za ocieplającym się klimatem
2012-01-21Ocieplenie klimatu sprawia, że wiosna przychodzi wcześniej, ale pszczoły i kwitnące rośliny dotrzymują tempa – wynika z badań opisanych w magazynie "Proceedings of the National Academy of Sciences".
Więcej
-
Rzeszów: zbiórka zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego
2012-01-2128 stycznia rusza kolejna akcja zbierania zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego z gospodarstw domowych. Jest to już kolejny rok zbierania "elektrośmieci" w ramach porozumienia Gminy Miasta Rzeszów z Organizacją Odzysku Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego SA w Warszawie oraz rzeszowską firmą EkoTop Sp. z o. o.
Więcej
-
Redukcja emisji o 30 proc. – tańsza niż sądzono?
2012-01-20Komisja Europejska przygotowała dokument roboczy analizy kosztów i korzyści wynikających ze zwiększenia celu 20 proc. redukcji emisji gazów cieplarnianych. Wynika z niego, że zwiększenie celów z 20 do 30 proc. może być tańsze niż przewidywano. Miejmy nadzieję, że wnioski płynące z analizy Komisji wznowią debatę nad koniecznością wzmocnienia polityki klimatycznej w Europie.
Więcej
-
Systemy magazynowania energii elektrycznej sposobem na zwiększenie niezawodności sieci i upowszechnienie źródeł odnawialnych
2012-01-20Systemy magazynowania energii elektrycznej mają zasadnicze znaczenie dla dalszego rozwoju szeregu sektorów, w tym motoryzacji, stabilizacji sieci energetycznych, sieci inteligentnych (smart grids), zasilania awaryjnego, urządzeń przenośnych. Działające na wielką skalę, niezawodne i trwałe technologie magazynowania energii elektrycznej przyczynią się do szerszego wykorzystywania i zwiększenia komercyjnej atrakcyjności odnawialnych źródeł energii (OZE), w tym przede wszystkim źródeł o charakterze przerywanym, takich jak energia wiatrowa i słoneczna.
Więcej
-
Kampania “Tiry na tory”: nie przekażemy petycji za zamkniętymi drzwiami
2012-01-20Po pięciu miesiącach od pierwszej prośby spotkania z premierem w celu przekazania petycji "Tiry na tory", Kancelaria Premiera przekazała prośbę do Ministerstwa Transportu. Spotkanie miało odbyć się 16 stycznia. Władze miał reprezentować odpowiedzialny za kolejnictwo wiceminister Andrzej Massel.
Więcej
-
Ustawa o OZE – analiza ekspertów Instytutu Koźmiana
2012-01-19Małe instalacje OZE będą miały łatwiej – wynika z analizy ekspertów Instytutu Koźmiana. Obecnie trwają uzgodnienia międzyresortowe dotyczące ustawy o odnawialnych źródłach energii.
Więcej
-
Żniwa dużych prędkości
2012-01-19Rząd zamroził projekt polskiej kolei dużych prędkości w Polsce. Najpierw jednak do firm konsultingowych trafiło kilkadziesiąt milionów złotych na studia, analizy oraz działania mające pozyskać przychylność społeczną dla szybkiej kolei.
Więcej
-
Chińskie zmagania z podatkiem węglowym
2012-01-19Wszystko wskazuje na to, że Chiny nie wprowadzą podatku od emisji dwutlenku węgla. W ostatnich tygodniach do mediów przebiła się informacja o rzekomym podatku w wysokości 10 RMB (około 1,58 USD) za tonę CO2, który miałby zostać wprowadzony jeszcze przed zakończeniem obecnego Planu Pięcioletniego, czyli przed końcem 2015 roku. Jednak informacja ta została zdementowana przez władze w Pekinie oraz liczne współpracujące z rządem ośrodki badawcze.
Więcej
-
O topnieniu lodowców na konferencji glacjologów w Zieleńcu
2012-01-19Do końca stulecia poziom mórz spowodowany topnieniem lodowców może wrosnąć od 50 do 70 cm – szacują glacjolodzy, którzy wzięli udział w zakończonym w czwartek w Zieleńcu dorocznym spotkaniu światowej czołówki badaczy lodowców.
Więcej
-
Klimatyczna inicjatywa polskich powiatów
2012-01-18113 polskich powiatów chce aktywnie działać na rzecz ochrony klimatu i rozumie potrzebę adaptacji do zachodzących zmian klimatycznych. Teraz mogą podpisać polską deklaracja „Dobry Klimat dla Powiatów” zainspirowaną brytyjską Deklaracją Nottingham o zmianach klimatu i Międzynarodowym Porozumieniem Burmistrzów na rzecz Ochrony Klimatu.
Więcej
-
W 2050 roku Irlandia będzie naprawdę zielona
2012-01-18Pomimo kryzysu Irlandia tworzy kompleksowy plan przebudowy systemu energetycznego. Chce postawić na energię z oceanu, wiatru i biomasy, a tym samym zmniejszyć swoje uzależnienie od importowanych paliw kopalnych. Podejmowane w tym celu działania ulżą nie tylko klimatowi, lecz także wspomogą walkę z bezrobociem i przyczynią się do wielomiliardowych oszczędności.
Więcej
-
Stop CO2 – rusz się! – cel osiągnięty
2012-01-18Dominik Dobrowolski, który 2 stycznia 2012 roku wyruszył rowerem z Wrocławia do Kopenhagi, aby uczcić przekazanie przez Polskę prezydencji w Radzie Unii Europejskiej Danii, osiągnął cel podróży.
Więcej
Finansowanie
Projekt "Kalkulator emisji CO2 i oszczędności finansowych EKO_SKNERA" Instytutu na rzecz Ekorozowju jest zrealizowany w ramach konkursu grantowego "Razem dla klimatu" Fundacji na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa dofinansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności