- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
Zmiany w systemie etykietowania energetycznego (20225)
Katarzyna Wolańska2017-08-30
Drukuj
1 sierpnia 2017 r. weszło w życie Rozporządzenie UE Parlamentu i Rady 2017/1369 z 4 lipca 2017 r. ustanawiające ramy etykietowania energetycznego. Nowe przepisy, zmieniają dotychczasowe oznaczenia i są odpowiedzią na rozwój technologiczny.
Harmonogram wdrażania rozpisany jest na kilka lat. UE wprowadza też bazę danych o produktach. To część wysiłków UE, aby do 2030r.poprawić efektywność o 27%.
Dotychczasowy system etykietowania energetycznego
UE wprowadziła pierwszy system oznakowania w 1994r. Chodziło o skłonienie producentów do tego, aby ich produkty zużywały mniej energii, dzięki czemu nasze domy będą mogły się stać bardziej ekologiczne, co pozwoli zmniejszyć emisje CO2. Oznakowanie efektywności na etykietach zamieszczonych na towarach elektrycznych (lampach, żarówkach, lodówkach, zamrażarkach, suszarkach, kuchenkach mikrofalowych, telewizorach i komputerach), które podaje efektywność energetyczną poszczególnych produktów stało się sposobem na rozpoznanie i ocenę produktów pod tym względem.
Konsumenci zdążyli się już przyzwyczaić do oznaczeń, które funkcjonują od tego czasu. W systemie, który aktualnie obowiązuje najwyższe oznaczenie A+++ wskazuje na urządzenie najoszczędniejsze, a D na to, które zużywa znacznie więcej prądu.
Od czasu wprowadzenia oznakowania nastąpił znaczny rozwój technologiczny. Mikrotechnologie i innowacje zmieniły przedmioty, którymi się otaczamy i z których na co dzień korzystamy. Nowe ramy etykietowania energetycznego aktualizują skalę od A do G, biorąc pod uwagę aktualne i przyszłe ulepszenia produktów.
Etykietowanie energetyczne w przepisach unijnych i krajowych
Etykietowanie energetyczne zostało wprowadzone od 1994 r. przepisami dyrektywy 92/75/EWG z 22 września 1992 r. w sprawie wskazania poprzez etykietowanie oraz standardowe informacje o produkcie, zużycia energii oraz innych zasobów przez urządzenia gospodarstwa domowego. Te pierwsze regulacje dotyczyły tylko kilku urządzeń gospodarstwa domowego: lodówki, pralki, zmywarki, lampy.
W 2011 r. zagadnienie etykietowania energetycznego zostało odnowione dyrektywą 2010/30/UE z 19 maja 2010 r. w sprawie wskazania poprzez etykietowanie oraz standardowe informacje o produkcie, zużycia energii oraz innych zasobów przez produkty związane z energią, która zastąpiła dyrektywę 92/75/EWG. Dyrektywa 2010/30/UE rozszerzyła etykietowanie, ograniczone dotychczas jedynie do urządzeń gospodarstwa domowego, tak aby umożliwić etykietowanie wszystkich produktów związanych z energią (np. również telewizory, urządzenia grzewcze, systemy wentylacyjne), których stosowanie lub instalacja oferuje znaczny potencjał oszczędności energii (z wyłączeniem środków transportu). Dyrektywa 2010/30/UE wprowadziła nowy wzór etykiet energetycznych, który jest jednolity i obowiązuje w całej Unii Europejskiej. Na etykiecie zawarte są informacje o klasie energetycznej i podstawowych parametrach danego urządzenia wyrażone za pomocą piktogramów, dodatkowo klasa A została rozszerzona o klasy A+, A++ i A+++, które legitymowały się wyższymi wymaganiami.
W Polsce przepisy dyrektywy 2010/30/UE zostały wdrożone zapisami ustawy z 14 września 2012 r. o informowaniu o zużyciu energii przez produkty wykorzystujące energię oraz o kontroli realizacji programu znakowania urządzeń biurowych (tj. Dz.U. 2016 poz. 1790).
W 2015 r. Komisja Europejska dokonała przeglądu skuteczności dyrektywy 2010/30/UE i wykazała, że konieczna jest aktualizacja ram etykietowania energetycznego, aby zwiększyć ich skuteczność.
Zostało to wykonane poprzez opracowanie i przyjęcie Rozporządzenia Parlamentu i Rady 2017/1369 z 4 lipca 2017 r. ustanawiające ramy etykietowania energetycznego i uchylające dyrektywę 2010/30/UE.
Rozporządzenie ma moc bezpośrednio obowiązującą, jednak niektóre przepisy będą mogły zostać wprowadzone poprzez nowelizację ustawy o informowaniu o zużyciu energii przez produkty wykorzystujące energię oraz o kontroli realizacji programu znakowania urządzeń biurowych.
Co się zmienia - zmiana klas energetycznych
Przepisy wprowadzają zmiany dotyczące skali - wprowadzają one klasy energetyczne w zakresie od A do G. Kolorystyka klas energetycznych pozostanie tak sama: kolor ciemno zielony będzie oznaczać klasę najbardziej efektywną energetycznie, natomiast kolor czerwony – klasę najmniej efektywną energetycznie. Pierwsza zmiana skali obejmie wszystkie etykietowane produkty i nastąpi w różnych terminach, zależnie od kategorii do której one należą.
Jak wygląda harmonogram wprowadzania nowych przepisów?
- 6 lat od daty wejścia w życie rozporządzenia Komisja przyjmie rozporządzenia delegowane w celu wprowadzenie etykiet ze zmienioną skalą od A do G dla grup produktów objętych aktami delegowanymi, przyjętymi na podstawie dyrektywy 2010/30/UE.
- 8 lat od daty wejścia w życie rozporządzenia Komisja Europejska przedstawi przeglądy dla urządzeń grzewczych i podgrzewaczy wody, tj. grup produktów objętych rozporządzeniami delegowanymi (UE) nr 811/2013, (UE) nr 812/2013 i (UE) nr 2015/1187 z myślą o zmianie skali etykiet.
- 9 lat od daty wejścia w życie niniejszego rozporządzenia KE przyjmie akty delegowane w celu wprowadzenie etykiet ze zmienioną skalą od A do G na te produkty.
- 15 miesięcy od daty wejścia w życie rozporządzenia KE przyjmie akty delegowane w celu wprowadzenia etykiet ze zmienioną skalą od A do G dla grup produktów objętych rozporządzeniami delegowanymi Komisji (UE) nr 1059/2010 – zmywarki do naczyń, (UE) nr 1060/2010 – urządzenia chłodnicze, (UE) nr 1061/2010 - pralki, (UE) nr 1062/2010 – telewizory i (UE) nr 874/2012 – lampy elektryczne i oprawy oświetleniowe oraz dyrektywą Komisji 96/60/WE – pralko-suszarki.
Nowa inicjatywa - stworzenie bazy danych o produktach
Kolejna inicjatywa to unijna baza danych produktów objętych oznakowaniem energetycznym.
W styczniu 2019 r. ma być dostępna przygotowana przez Komisję Europejską baza danych, dzięki której krajowe organy nadzoru rynku (UOKiK, Inspekcja Handlowa) będą mogły sprawdzać, czy przestrzega się wymogów etykietowania i czy efektywność wyliczona na etykiecie jest zgodna z efektywnością zadeklarowaną przez producenta.
Baza będzie podzielona na część ogólnodostępną i dostępną tylko dla uprawnionych podmiotów. Część publiczna (ogólnodostępna) bazy ma służyć konsumentom oraz ma być praktyczna i łatwa w stosowaniu. Część bazy dotycząca zgodności została oddzielona od części publicznej ze względu na poufność i bezpieczeństwo ważnych danych handlowych producenta – ma służyć organom nadzoru.
Czemu służy etykietowanie urządzeń?
Etykietowanie energetyczne umożliwia klientom podejmowanie świadomych decyzji dotyczących energooszczędnych i przyjaznych środowisku zakupów. Etykiety energetyczne są zbiorem najważniejszych danych o urządzeniu i ułatwiają porównanie kilku urządzeń z tej samej grupy (np. lodówek, pralek, zmywarek itp).
Jak podaje Ministerstwo Energii zapotrzebowanie na energię w gospodarstwach domowych stanowi 25% zapotrzebowania na energię finalną w UE.
W Polsce, pomimo spadku z 33% do 31%, gospodarstwa domowe nadal są największym konsumentem w strukturze finalnego zużycia energii (Publikacja GUS: „Efektywność wykorzystania energii w latach 2004-2014”).
Spowodowane jest to m.in. rosnącym standardem życia społeczeństwa, wzrostem zakupów urządzeń elektrycznych i elektronicznych, rosnącym zapotrzebowaniem na klimatyzację na skutek zmian klimatu, czy masowym korzystaniem z nowych urządzeń i nowych mediów takich jak Internet.
Celem etykietowania energetycznego jest uświadamianie konsumentom jakie może być rzeczywiste zużycie energii przez kupowane produkty i jakie mogą być wynikające z tego skutki dla budżetów domowych oraz dla środowiska.
Katarzyna Wolańska
Eko-lokator
ChronmyKlimat.pl
źródło: Ministerstwo Energii http://www.me.gov.pl/node/27432
Podobne artykuły
- Projekt Eko-lokator wystartował
Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju realizuje nowy projekt pn. " Eko-lokator – edukacja ekologiczna i współpraca grup zawodowych związanych z zarządzaniem budynkami " , dofinansowanego ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.
Więcej
- Szansa dla zabytkowych kamienic. Nabór wniosków - dofinansowanie na zmniejszenie zużycia energii w budownictwie
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił nabór wniosków o dofinansowanie w formie pożyczki w ramach programu priorytetowego „Poprawa jakości powietrza. Część 2) Zmniejszenie zużycia energii w budownictwie”.
Więcej
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynkach wielorodzinnych
Budownictwo mieszkaniowe stanowi sektor, który w znaczący sposób oddziaływuje na środowisko. Wpływ budynków na zmiany klimatu wynika głównie ze znacznego zużycia energii - potrzebnej na ich ogrzewanie, chłodzenie, oświetlenie czy pracę urządzeń stanowiących wyposażenie mieszkań.
Więcej
Podziel się swoją opinią
Skontaktuj się z nami!
Koordynator Projektu
Asystent Koordynatora Projektu
Redaktor
Specjalista ds. Finansowych
Promocja
Social Media
Newsletter
Dofinansowanie
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności