ChronmyKlimat.pl - Portal na temat zmian klimatu - Instytut na rzecz ekorozwoju


Aktualności

Wypożyczalnie rowerów zintegrowane w czterech miastach Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Zmiany od 5 kwietnia (20771)

2019-04-01

Drukuj
galeria

źródło: GZM, fot. Wojciech Mateusiak

Katowice, Chorzów, Sosnowiec oraz Tychy. To pierwsze cztery miasta Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii, które właśnie podpisały porozumienie z firmą Nextbike. Dzięki temu za kilkanaście dni, 5 kwietnia, wypożyczając rower w jednym z tych miast, będzie można go oddać w innym. Należy pamiętać, że dotyczy to tylko rowerów standardowych. 

Rower miejski wypożyczony - na przykład – przy „Ślimaku” w Sosnowcu, a zwrócony na rynku w Katowicach, przy żyrafie w Parku Śląskim czy na Paprocanach w Tychach – taka sytuacja za kilkanaście dni nikogo już nie będzie dziwić i nie będzie skutkować zablokowaniem konta użytkownika.

Od 5 kwietnia 2019 roku wejdą w życie zmiany w regulaminach czterech miejskich wypożyczalni rowerowych, obsługiwanych przez firmę Nextbike, które właśnie to umożliwią. Koszty związane z relokacją rowerów pokryje Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia.

Osoby korzystające z wypożyczalni muszą natomiast pamiętać, że możliwość relokacji będzie dotyczyć wyłącznie rowerów standardowych. To znaczy, że rowery typu tandem, dziecięcy, familijny albo cargo dalej będzie można wypożyczać i oddawać wyłącznie w obrębie jednego miasta. Wynika to z faktu, że oferta dotycząca rowerów specjalnych w poszczególnych wypożyczalniach nie jest jednolita i wymaga odpowiednio dostosowanych stojaków. 

- Bardzo nas cieszy tak pozytywny odzew rowerzystów, którzy już niebawem będą mogli swobodnie przemieszczać się rowerami miejskimi pomiędzy Katowicami, Chorzowem, Sosnowcem oraz Tychami – mówi Marcin Dworak, metropolitalny oficer rowerowy.

- Umożliwienie relokacji rowerów pomiędzy miastami, to dla nas tak naprawdę początek drogi. Naszym celem jest to, aby podróżowanie po Metropolii było wygodne, bez względu na to, jaki środek transportu publicznego wybierzemy. Krótkich, ok. 5-kilometrowych dystansów nie pokonamy szybciej niż na rowerze właśnie. A o ile jest to zdrowsze dla nas samych – dodaje.

Umożliwienie relokacji rowerów miejskich dotyczy na razie czterech miast Metropolii, w których dostawcą usługi jest firma Nextbike. Miasta te podpisały porozumienie dotyczące aktualizacji regulaminów swoich wypożyczalni. Użytkownicy tych systemów muszą zostać poinformowani z dwutygodniowym wyprzedzeniem o planowanych zmianach, a więc w tym przypadku możliwość relokacji zacznie obowiązywać od 5 kwietnia 2019 roku.  

źródło: Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej