- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
We Wrocławiu przy ul. Hubskiej powstaje „zielony budynek” (20555)
Janusz Krzeszowski2018-07-23
Drukuj
Jeszcze latem mają zakończyć się prace przy wzorcowym „zielonym budynku”, który powstaje przy ul. Hubskiej. Jest on nafaszerowany nowinkami technicznymi i budowany według najnowszych standardów budownictwa ekologicznego.
Przebudowa byłej siedziby i magazynów RSW Ruch rozpoczęła się w tamtym roku. Pochodzący z początku lat 70. obiekt nie spełniał żadnych współczesnych norm w zakresie termoizolacji i był przez wiele lat nieużywany. Jego stan był zły. Teraz zamienia się we wzorcowy „zielony budynek”.
Zielone ściany i panele słoneczne
Powstaje tam zielony dach, zainstalowano już też panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne. Robotnicy wymienili stolarkę okienną na nową o podwyższonych parametrach termoizolacyjnych, składa się z trzech szyb, a pomiędzy nimi jest specjalny gaz. Na jednym z budynków powstaje metalowy stelaż, na którym zakwitną tzw. zielone ściany.
– Pod ziemią zainstalowano głębinową pompę ciepła. Specjalne instalacje zapewnią pełną kontrolę parametrów budynku, takich jak temperatura, wilgotność, nasłonecznienie. Na elewacjach jest dużo przeszkleń. Zmieniają się również tereny wokół. Będzie dużo zieleni, oświetlenie zewnętrzne, mała architektura (parkingi rowerowe, ławki, kosze). Powstanie parking dla aut i wiaty dla rowerów – wylicza Marek Szempliński z Wrocławskich Inwestycji.
Będą stacje ładowania pojazdów
Budynek jest wyposażony w regulowane żaluzje, aby z łatwością kontrolować nasłonecznienie. Uzbrojono go w system gromadzenia wody opadowej i jej powtórne wykorzystywanie. Między innymi na dziedzińcu, gdzie powstaje ogród deszczowy (zagłębienia wykorzystujące wodę opadową do utrzymania specjalnych gatunków roślin, dobranych pod kątem naturalnej retencji wód opadowych).
Robotnicy na parkingach miejsca postojowe pokrywają ekokratą (ażurowe płyty ze specjalnego tworzywa, które umożliwiają parkowanie aut, ale też zarastanie parkingu trawą). Przy miejscach postojowych będą znajdować się również stacje ładowania aut elektrycznych.
Budynki w ramach inwestycji są zmodernizowane i dostosowane do potrzeb administracji samorządowej i jednostek Urzędu Miejskiego. Prace wykonuje firma ISB Budownictwo. Inwestycja warta jest 18,5 mln zł. Około 10 mln będzie stanowiło dofinansowanie z Unii Europejskiej. Roboty mają zakończyć się latem tego roku.
źródło: www.wroclaw.pl
Podobne artykuły
- Reportaż - Instalacja hybrydowa łącząca dwa odnawialne źródła energii, Wspólnota Mieszkaniowa „Śląska 12” w Szczytnie
Jesteśmy w bloku przy ul. Śląskiej nr 12 w Szczytnie w województwie warmińsko-mazurskim, gdzie od grudnia 2014 roku funkcjonuje hybrydowy układ instalacji OZE złożony z dwóch współpracujących ze sobą, odnawialnych źródeł energii: paneli fotowoltaicznych i pomp ciepła.
Więcej
- Zrównoważone gospodarowanie wodą - wywiad z dr hab. inż. Ewą Bursztą-Adamiak z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu
Tradycyjne systemy odprowadzania wód deszczowych w miastach, czyli odprowadzanie wód deszczowych do kanalizacji ogólnospławnej, a następnie do odbiornika, czyli np. rzeki lub jeziora nie są już efektywne, nie sprawdzają się. O zrównoważonym gospodarowaniu wodami opadowymi w miastach oraz zagospodarowaniu wód opadowych w obrębie budynków rozmawiamy z dr hab. inż. Ewą Bursztą-Adamiak z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.
Więcej
- Reportaż – transport zrównoważony na przykładzie Osiedla Mickiewicza w Warszawie
Jesteśmy na Osiedlu Mickiewicza przy ul. Rudzkiej 9 w Warszawie, gdzie spotykamy się z Arturem Łeszczyńskim, koordynatorem ds. zrównoważonego rozwoju i innowacji w Skanska Residential Development Poland i rozmawiamy o transporcie zrównoważonym oraz o transporcie sąsiedzkim.
Więcej
Podziel się swoją opinią
Skontaktuj się z nami!
Koordynator Projektu
Asystent Koordynatora Projektu
Redaktor
Specjalista ds. Finansowych
Promocja
Social Media
Newsletter
Dofinansowanie
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności