ChronmyKlimat.pl - Portal na temat zmian klimatu - Instytut na rzecz ekorozwoju


Aktualności

We Wrocławiu przy ul. Hubskiej powstaje „zielony budynek” (20555)

Janusz Krzeszowski
2018-07-23

Drukuj
galeria

źródło: www.wroclaw.pl

Jeszcze latem mają zakończyć się prace przy wzorcowym „zielonym budynku”, który powstaje przy ul. Hubskiej. Jest on nafaszerowany nowinkami technicznymi i budowany według najnowszych standardów budownictwa ekologicznego.

Przebudowa byłej siedziby i magazynów RSW Ruch rozpoczęła się w tamtym roku. Pochodzący z początku lat 70. obiekt nie spełniał żadnych współczesnych norm w zakresie termoizolacji i był przez wiele lat nieużywany. Jego stan był zły. Teraz zamienia się we wzorcowy „zielony budynek”.

Zielone ściany i panele słoneczne

Powstaje tam zielony dach, zainstalowano już też panele fotowoltaiczne i kolektory słoneczne. Robotnicy wymienili stolarkę okienną na nową o podwyższonych parametrach termoizolacyjnych, składa się z trzech szyb, a pomiędzy nimi jest specjalny gaz. Na jednym z budynków powstaje metalowy stelaż, na którym zakwitną tzw. zielone ściany.

– Pod ziemią zainstalowano głębinową pompę ciepła. Specjalne instalacje zapewnią pełną kontrolę parametrów budynku, takich jak temperatura, wilgotność, nasłonecznienie. Na elewacjach jest dużo przeszkleń. Zmieniają się również tereny wokół. Będzie dużo zieleni, oświetlenie zewnętrzne, mała architektura (parkingi rowerowe, ławki, kosze). Powstanie parking dla aut i wiaty dla rowerów – wylicza Marek Szempliński z Wrocławskich Inwestycji.

Będą stacje ładowania pojazdów

Budynek jest  wyposażony w regulowane żaluzje, aby z łatwością kontrolować nasłonecznienie. Uzbrojono go w system gromadzenia wody opadowej i jej powtórne wykorzystywanie. Między innymi na dziedzińcu, gdzie powstaje ogród deszczowy (zagłębienia wykorzystujące wodę opadową do utrzymania specjalnych gatunków roślin, dobranych pod kątem naturalnej retencji wód opadowych).

Robotnicy na parkingach miejsca postojowe pokrywają ekokratą (ażurowe płyty ze specjalnego tworzywa, które umożliwiają parkowanie aut, ale też zarastanie parkingu trawą). Przy miejscach postojowych będą znajdować się również stacje ładowania aut elektrycznych.

Budynki w ramach inwestycji są zmodernizowane i dostosowane do potrzeb administracji samorządowej i jednostek Urzędu Miejskiego. Prace wykonuje firma ISB Budownictwo. Inwestycja warta jest 18,5 mln zł. Około 10 mln będzie stanowiło dofinansowanie z Unii Europejskiej. Roboty mają zakończyć się latem tego roku.

źródło: www.wroclaw.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej