ChronmyKlimat.pl - Portal na temat zmian klimatu - Instytut na rzecz ekorozwoju


Aktualności

Transport we wspólnocie mieszkaniowej (20565)

Konrad Wielądek
2018-08-06

Drukuj
galeria

Problemy z parkowaniem, zimowy i letni smog, miejsca dla rowerów – to wszystko tematy, które wielu zarządcom spędzają sen z powiek. Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju, w ramach projektu Eko-lokator – edukacja ekologiczna i współpraca grup zawodowych związanych z zarządzaniem budynkami, proponuje bezpłatne wydarzenia na których przekaże zarządcom w Warszawie, Gdańsku (Trójmieście), Wrocławiu i Rzeszowie niezbędną wiedzę z zakresu szeroko pojętego transportu sąsiedzkiego i wspólnotowego.

Polityka transportowa miasta

Punktem wyjścia do rozważań o transporcie we wspólnocie mieszkaniowej, będzie zapoznanie się z polityką transportową miasta, w którym organizujemy wydarzenie. W ramach szkolenia zaplanowane jest spotkanie z naczelnikami wydziałów komunikacji. Celem tego spotkania będzie nie tylko przedstawienie wizji transportu w mieście, ale przede wszystkim pokazanie jak wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe mogą się wpisać w lokalną politykę. Oraz w jaki sposób przenieść, lub wdrożyć proponowane przez miasto rozwiązania w mikro skali.

Przedstawiciele wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, przebywający na co dzień wśród mieszkańców doskonale wiedzą, jakie problemy i potrzeby na co dzień mają osoby żyjące w mieście. Wydarzenie będzie okazją do zaprezentowania własnych rozwiązań, czy też propozycji ulepszenia już proponowanych.

Poznanie polityki miasta i wejście z nią w polemikę, pozwoli na uczynienie transportu miejskiego bardziej dostępnym i przyjaznym naszym społecznościom.

Carsharing i carpooling

Carsharing i carpooling są to rozwiązania coraz częściej widoczne w naszych miastach. Głównie są to rozwiązania proponowane społeczeństwu przez prywatne firmy. W miastach pojawiają się parkingi z oznakowanymi autami, które możemy otworzyć i uruchomić za pomocą aplikacji. Na spotkaniach Eko-lokatora, poświęconych zagadnieniom transportowym, opowiemy o tym, jak powyższy pomysł można zastosować we wspólnocie i spółdzielni mieszkaniowej. Jak przekonać mieszkańców do współdzielenia samochodów, które sprzyja również integracji lokalnej społeczności, wpływając pozytywnie na relacje pomiędzy sąsiadami, a w ostatecznym rozrachunku - w szerszej skali - poprawia ogólny komfort życia w mieście. Mniejsza wszak ilość pojazdów, to mniejszy tłok na ulicach i czystsze powietrze.

Rower jako ekologiczny środek transportu

Rosnąca długość i ilość ścieżek rowerowych w miastach, coraz częściej zachęca  mieszkańców do wyboru transportu rowerowego. Czynnikami motywującymi są również przyczyny ekonomiczne, ponieważ podróż transportem przez miasto wiąże się z kupnem biletu. W skali miesiąca, czy roku jest to znacząca kwota. A największą motywacją jest szybkość przemieszczania się. Jadąc rowerem przez miasto unikamy spóźnionego autobusu oraz stania w korkach.

Na bezpłatnym szkoleniu o transporcie, poruszymy również problem wiat rowerowych na osiedlach. Omówimy zagadnienia prawne z tym związane, a ponadto opowiemy o kosztach tego typu inwestycji. Zbudowanie parkingu rowerowego wiąże się nie tylko z finansami, ale przede wszystkim z zapewnieniem bezpieczeństwa mieniu naszych mieszkańców. O tym jak chronić nasze rowery przed niepożądanymi gośćmi, również opowiemy na naszym wydarzeniu.

Prowadzący blok „rowerowy” odwoływać się będą do lokalnej polityki transportowej danego miasta, w tym miejskich dotacji na tego typu inwestycje oraz innych form pomocy, np.  dotacji.

Problemy parkingowe

Wielu z nas niejednokrotnie słyszało od mieszkańca: „Panie, ja nie mam gdzie zaparkować!”. Problem z parkowaniem jest spowodowany nie tylko wzrostem zamożności naszego społeczeństwa, a przede wszystkim przypływem używanych, tańszych aut z zachodu. Według danych GUS na jedno auto w Polsce przypada dwóch Polaków! Biorąc po uwagę powyższy wskaźnik na jeden budynek z 40 mieszkaniami, zakładając że w każdym żyją min. 2 osoby, powinniśmy mieć 40 miejsc parkingowych. Marzenie…

Tu z pomocą przychodzi nam technologia. Na najbliższych bezpłatnych szkoleniach w Warszawie, Wrocławiu, Gdańsku (Trójmieście) i Rzeszowie opowiemy o dostępnych na rynku rozwiązaniach parkingowych. Opowiemy nie tyle o uwarunkowaniach prawnych, ale przede wszystkim o kosztach inwestycji i możliwościach finansowania. Ponownie odwołamy się do polityki transportowej miasta i planowanych przez miasto rozwiązań. Ocenimy wpływ tych rozwiązań na  spółdzielnię czy wspólnotę.

Bezpłatne szkolenia „Transport sąsiedzki” odbędą się w czterech miastach: w Warszawie, Gdańsku (Trójmieście), Wrocławiu i w Rzeszowie.

Więcej informacji oraz rejestracja na wydarzenie znajdziecie Państwo TUTAJ.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych: samorządowców, członków zarządu wspólnot, deweloperów, zarządców, mieszkańców, którzy chcą zmienić swoje otoczenie, by wszystkim żyło się lepiej.

 

Konrad Wielądek
specjalista ds. PR


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej