- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
Szkolenia gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym (20775)
2019-03-30Drukuj
„Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym” był kolejny temat poruszany w ramach bezpłatnych szkoleń i warsztatów projektu Eko-lokator, dla osób zajmujących się zarządzaniem budynkami wielorodzinnymi.
Gospodarka wodna jest jednym z najważniejszych aspektów w przypadku budownictwa wielorodzinnego. Jak oszczędzać wodę, co to jest woda szara, jak zbierać deszczówkę i ją potem wykorzystywać oraz jak sfinansować związane z tym inwestycje? O tych zagadnieniach i wielu innych była mowa na bezpłatnych szkoleniach w Gdańsku, Warszawie, Wrocławiu i w Rzeszowie. Szkolenia poprowadzili Katarzyna Gudelis-Taraszkiewicz, dr inż. Wojciech Szpakowski, Dr hab. inż. Bartosz Jawecki, Dr hab. inż. Ewa Burszta-Adamiak, oraz Katarzyna Jędrzejczak.
Pierwszym przekazem każdego z wydarzeń była informacja o tym że Polska nie dysponuje dużymi zasobami wody nadającej się do picia, są one jednymi z najniższych w Europie i porównywalne z zasobami Egiptu (!) – szacuje się że od 2050 roku mogą się zacząć nasze problemy z dostępem do niej.
Umiejętne zbieranie deszczówki pozwala zaoszczędzić nawet 70% wody pitnej
Woda deszczowa stała się jednym z zagadnień prowadzonych szkoleń. Jest to ta woda spływająca z dachów i powierzchni utwardzonych. W ramach modułu zwierającego informacje o wodzie deszczowej omówiono technologię jej zbierania, koszty inwestycji oraz możliwości technologiczne naszych miast. W zależności od tego do jakich celów chcemy tej wody użyć można się pokusić o bardzo proste sposoby jej magazynowania, od wolno stojących pojemników, do skomplikowanych instalacji i zbiorników podziemnych.
Zdjęcie: Szkolenie "Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym", Gdańsk 10 kwietnia 2018
Woda szara
Instalacja umożliwiająca spłukiwanie toalet „ściekami szarymi”, które pochodzą z umywalek, pryszniców, wanien oraz pralek, jest doskonałym rozwiązaniem w budynkach wielorodzinnych. Jednak taka instalacja wymaga odrębnych pionów kanalizacyjnych, które zbierają i filtrują ścieki szare oraz takich, które zużyte ponownie odprowadzają je do kanalizacji zewnętrznej. Ilość produkowanych przez gospodarstwo domowe ścieków szarych, pokrywa zapotrzebowanie wody do spłukiwania WC. Rozmawiano o kosztach inwestycji, technologiach, dobrych przykładach, możliwościach przeprowadzenia niezbędnych remontów technologicznych. Temat budził szerokie zainteresowanie z powodów edukacyjnych – brak odpowiedniej wiedzy wśród mieszkańców jest największą przeszkodą dla takich inwestycji.
Zdjęcie: Szkolenie "Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym", Wrocław, 15 maja 2018
Nowe prawo wodne
Temat nowego prawa wodnego okazał się strzałem w dziesiątkę. Zmiany jakie zachodziły w nowym prawie wodnym, mogły mocno uszczuplić nasz portfel. Wspólnie z uczestnikami spotkań zastanowiliśmy się nad tym, jakie inwestycje podjąć by zmiany dotknęły wszystkich w minimalnym stopniu. Opłata wodna, którą trzeba będzie odprowadzać do nowo powstałej państwowej instytucji, jest prawie trzykrotnie wyższa od dotychczasowej opłaty środowiskowej odprowadzanej do urzędu marszałkowskiego. Opłatami za usługę odbioru wód opadowych i roztopowych objęte zostają wszystkie odwadniane powierzchnie, w tym również dachy, z których wody opadowe i roztopowe odprowadzane są do miejskiej sieci kanalizacji deszczowej. Zmiany w prawie wodnym wymuszają na zarządach spółdzielni i wspólnot działania zmierzające w kierunku poprawy efektywności gospodarki wodnej.
Konrad Wielądek
specjalista ds. PR i szkoleń
Podobne artykuły
- Zrównoważone gospodarowanie wodą - wywiad z dr hab. inż. Ewą Bursztą-Adamiak z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu
Tradycyjne systemy odprowadzania wód deszczowych w miastach, czyli odprowadzanie wód deszczowych do kanalizacji ogólnospławnej, a następnie do odbiornika, czyli np. rzeki lub jeziora nie są już efektywne, nie sprawdzają się. O zrównoważonym gospodarowaniu wodami opadowymi w miastach oraz zagospodarowaniu wód opadowych w obrębie budynków rozmawiamy z dr hab. inż. Ewą Bursztą-Adamiak z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.
Więcej
- Reportaż – zrównoważone gospodarowanie wodą na terenie dzielnicy Siewierz Jeziorna
Jesteśmy na południu Polski, około 30 km od Katowic w stronę Częstochowy, na obrzeżach miasta Siewierz, na terenie dzielnicy Siewierz Jeziorna zaprojektowanej zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Dzielnica jest położona na 130 ha działce i otoczona od wschodu oraz północy Zalewem Przeczycko-Siewierskim.
Więcej
- Gospodarowanie wodą w miastach i na osiedlach
Świat w którym żyjemy charakteryzuje się gwałtowną urbanizacją, rozlewaniem się miast i wzrostem liczby ludności, przy jednoczesnym kurczeniu się zasobów naturalnych, w tym zasobów wody.
Więcej
Podziel się swoją opinią
Skontaktuj się z nami!
Koordynator Projektu
Asystent Koordynatora Projektu
Redaktor
Specjalista ds. Finansowych
Promocja
Social Media
Newsletter
Dofinansowanie
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności