- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
PKP S.A. uruchamia pierwsze stacje do ładowania samochodów elektrycznych (20637)
2018-12-03Drukuj
Od 9.11.2018 kierowcy używający samochodów elektrycznych mogą skorzystać z 4 stacji do ładowania, uruchomionych przy dworcach kolejowych PKP S.A. Pierwsze ładowarki zainstalowane zostały na terenie województwa śląskiego. Spółka planuje również montaż kolejnych urządzeń przy wybranych dworcach w innych województwach.
Pierwsze stacje uruchomione zostały przy dworcach Katowice, Katowice Ligota, Częstochowa i Gliwice. Wszystkie zostały wyposażone w dwa gniazda ładujące, każde o mocy 22kW. Umożliwiają one ładowanie dwóch samochodów jednocześnie. Urządzenia zostały wyposażone w system zabezpieczeń, uniemożliwiający odłączenie kabla i przerwanie ładowania przez osobę postronną. Dla ułatwienia miejsca postojowe do ładowania pomalowane zostały na zielono i oznaczone specjalnym piktogramem.
– Oddana dzisiaj do użytku inwestycja doskonale wpisuje się w „Program dla Śląska” – niezwykle ważny dla naszego województwa dokument, zawierający najważniejsze kierunki dalszego rozwoju. Patrząc z punktu widzenia ekologii, czystego powietrza, stacja do ładowania pojazdów elektrycznych zapewne zachęci wielu mieszkańców do zastanowienia się nad zakupem auta na prąd. Do tej pory wiele wątpliwości wiązało się właśnie z brakiem możliwości doładowania takich samochodów. Dzięki takim inwestycjom, jakie realizują PKP, ładowarki będą bardziej dostępne. Bezemisyjny transport jest dla nas priorytetem – podkreśla Jarosław Wieczorek, wojewoda śląski.
– Jednym z pierwszych, większych działań PKP S.A. w zakresie ekologii była budowa Innowacyjnych Dworców Systemowych – obiektów, na których można znaleźć takie rozwiązania jak ogniwa fotowoltaiczne, zielony dach czy odzysk wody deszczowej. Dziś idziemy o krok dalej – na wybranych dworcach w województwie śląskim uruchamiamy pierwsze stacje do ładowania samochodów elektrycznych. Z urządzeń będą mogli skorzystać m.in. uczestnicy zbliżającego się, tegorocznego Szczytu Klimatycznego w Katowicach – mówi Mirosław Antonowicz, członek zarządu PKP S.A.
– Przyjęty przez nas w 2017 r. program zaprojektowania i wyprodukowania naściennych oraz wolno stojących stacji ładowania w pełni wpisuje się w rządowy program rozwoju elektromobilności. Efektem tego są stacje ecoMOTO, które dziś uruchamiamy. Urządzenia są przygotowane do pracy w systemie operatora i są zgodnie z obowiązującymi przepisami o elektromobilności, posiadają również certyfikat zgodności. Już wkrótce liczba dostępnych dla społeczeństwa punktów ładowania ecoMOTO znacznie się powiększy, a stacje ładowania przy dworcach kolejowych będą miały w tym swój istotny udział – mówi Krzysztof Magierowski, prezes zarządu Kolejowych Zakładów Łączności sp. z o.o.
– Wielokrotnie kolej stawała się prekursorem i zarazem kołem zamachowym rozwoju nowych technologii. Telegraf, telefon, a także rozwój cyfrowych linii światłowodowych zawdzięczamy w dużej mierze kolei. Dziś PKP znów wytyczają kierunek, rozwijając w swoich obiektach dworcowych zintegrowane rozwiązania technologiczne oparte na internecie rzeczy, elementach sztucznej inteligencji, a przede wszystkim przyjazne środowisku. Dla wielu miast spowitych smogiem ten ostatni aspekt jest szczególnie ważny – mówi Mirosław Gilarski, prezes zarządu PKP TELKOL.
W pierwszym etapie PKP S.A. planuje montaż 10 stacji do ładowania samochodów elektrycznych. Poza uruchomionymi dzisiaj urządzeniami w województwie śląskim spółka zamierza w przyszłym roku zamontować ładowarki również przy dworcach: Warszawa Centralna, Warszawa Wschodnia, Wrocław Główny, Opole Główne, Gdynia Główna i Gdańsk Wrzeszcz. W przyszłości stacje będą mogły również stanowić bazę dla usługi e-carsharing’u, umożliwiając pasażerowi wypożyczenie lub pozostawienie samochodu elektrycznego.
W pierwszych miesiącach usługa ładowania będzie darmowa. Co istotne, korzystanie ze stacji nie będzie również wymagało żadnej wcześniejszej rejestracji przez kierowcę.
Za realizację zadania odpowiadają spółki z Grupy PKP. Dostawę i montaż stacji zapewniły Kolejowe Zakłady Łączności w Bydgoszczy, a odpowiednie przyłącza wykonał PKP Telkol. Każde z urządzeń zostało również objęte pięcioletnią gwarancją.
źródło: www.pkp.pl
Podobne artykuły
- „Rowerem do pracy, czyli dom, rower, praca... i tak w kółko” - wywiad z koordynatorem akcji Joanną Majdecką z Urzędu Miasta Krakowa
Wydział Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Krakowa organizuje w tym roku po raz drugi kampanię „Rowerem do pracy, czyli dom, rower, praca... i tak w kółko”. O sposobach na zachęcenie mieszkańców miasta do korzystania z rowerów podczas codziennych podróży do i z pracy rozmawiamy z Joanną Majdecką, która jest pomysłodawcą i koordynatorem tej akcji.
Więcej
- Reportaż – transport zrównoważony na przykładzie Osiedla Mickiewicza w Warszawie
Jesteśmy na Osiedlu Mickiewicza przy ul. Rudzkiej 9 w Warszawie, gdzie spotykamy się z Arturem Łeszczyńskim, koordynatorem ds. zrównoważonego rozwoju i innowacji w Skanska Residential Development Poland i rozmawiamy o transporcie zrównoważonym oraz o transporcie sąsiedzkim.
Więcej
- Transport zrównoważony, transport sąsiedzki
Zarówno w Polsce, jak i w Europie transport to po energetyce drugie pod względem wielkości źródło emisji gazów cieplarnianych w gospodarce [1] .
Więcej
Podziel się swoją opinią
Skontaktuj się z nami!
Koordynator Projektu
Asystent Koordynatora Projektu
Redaktor
Specjalista ds. Finansowych
Promocja
Social Media
Newsletter
Dofinansowanie
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności