- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
MAE przewiduje dalszy wzrost udziału OZE w globalnym rynku energii (19903)
Agnieszka Tomaszewska-Kula2016-11-23
Drukuj
Do 2021 roku udział OZE w globalnym miksie energetycznym ma być o 13 proc. wyższy niż zapowiadany jeszcze w ubiegłym roku.
Opublikowany w ostatnich dniach października 2016 roku raport Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE, ang. International Energy Agency - IEA) pt. "Renewable Energy Medium-Term Market Report 2016 - Market Analysis and Forecasts to 2021" określa rok 2015 rokiem rekordowym dla odnawialnych źródeł energii (OZE) i zapowiada dalszy wzrost udziału OZE w globalnym miksie energetycznym. Co eksperci mają na myśli?
Otóż, w 2015 roku wzrost udziału OZE w produkcji energii elektrycznej osiągnął rekord wszechczasów i wyniósł 153 gigawaty (GW). Było to możliwe dzięki rekordowemu wzrostowi na rynku energetyki wiatrowej na lądzie (63 GW) i fotowoltaiki (PV) (49 GW). Po raz pierwszy w historii OZE stanowiły też ponad połowę rocznych przyłączeń netto do sieci.
Zgodnie z najnowszymi analizami MAE, udział OZE w produkcji energii elektrycznej ma wzrosnąć z 23 proc. w 2015 roku do ok. 28 proc. w 2021 roku. Zakłada się przy tym, że globalne zapotrzebowanie na energię elektryczną nie będzie rosnąć w tak szybkim tempie jak w ostatnich 5-ciu latach. Trend ten związany jest m.in. z tym, że inwestycje w poprawę efektywności energetycznej ponoszone w ostatnich latach zaczną przynosić efekty ale także z tym, że zakładany na najbliższe lata wzrost gospodarczy ma być mniej energochłonny.
Instalowaniu nowych mocy z OZE sprzyjają spadające ceny w tym segmencie rynku. Przetargi przeprowadzone ostatnio w krajach europejskich na budowę do roku 2021 nowych wielkoskalowych farm wiatrowych na morzu wykazują spadki kosztów inwestycji rzędu nawet 40-50 proc.
Raport MAE zapowiada, że koszty produkcji energii elektrycznej z wiatru na lądzie spadną o kolejne 15 proc. do roku 2021. Koszty produkcji energii z fotowoltaiki w tym samym okresie mają spaść o 1/4. Są to powody, dla których decydenci oraz potencjalni inwestorzy patrzą na OZE coraz przychylniejszym okiem.
Warto zauważyć, że średniookresowo fotowoltaika i energetyka wiatrowa na lądzie stoją za 75 proc. przyrostem mocy z OZE w produkcji energii elektrycznej. Przyrost mocy ma jednak spowalniać w sektorze hydroenergetyki. Jest to związane ze zmniejszeniem liczby zamówień na budowę wielkoskalowych elektrowni wodnych w Chinach i Brazylii ale też z opóźnieniami w realizacji tego typu projektów w krajach rozwijających się.
Co ciekawe, Chiny pozostają niekwestionowanym liderem wśród państw inwestujących w rynek OZE. Przewiduje się, że w 2021 roku więcej niż 1/3 instalacji fotowoltaicznych i lądowych farm wiatrowych na świecie będzie ulokowana właśnie w Chinach.
MAE zapowiada, że udział biopaliw wykorzystywanych w transporcie wzrośnie niewiele, bowiem z poziomu 3 proc. w 2015 roku do 4 proc. w roku 2021. A w swoim raporcie pisze także o tym, jakim wyzwaniem dla OZE jest i pozostanie w najbliższych latach sektor energetyki cieplnej.
Streszczenie raportu: https://www.iea.org/Textbase/npsum/MTrenew2016sum.pdf
Agnieszka Tomaszewska-Kula, ChronmyKlimat.pl
Podobne artykuły
- MAE: OZE zdominują nowe inwestycje w energetyce do 2020 r.
Międzynarodowa Agencja Energetyczna (International Energy Agency) w swoim najnowszym raporcie ocenia, że w najbliższych pięciu latach OZE będą najczęściej instalowanym źródłem energii na świecie. Nowy, globalny potencjał źródeł odnawilalnych w 40-procentach ma powstać w Chinach.
Więcej
- To ludzie, a nie samochody, powinni mieć zapewnione preferencyjne warunki poruszania się na drogach – nowy raport agendy ONZ ds. transportu
Projektowanie systemów transportowych i infrastruktury drogowej pod kątem samochodów, przyczyni się nie tylko do tego, że na drogach jeździć będzie jeszcze więcej pojazdów ale także do zwiększenia zanieczyszczenia środowiska i emisji gazów cieplarnianych.
Więcej
- Eliminacja węgla w Wielkiej Brytanii przyniesie korzyści dla zdrowia, środowiska i klimatu
Zanieczyszczenie powietrza powodowane przez elektrownie węglowe, sprzyja rozwojowi takich chorób jak udar mózgu, choroba niedokrwienna serca czy rak płuc, i przekłada się na wydatki rzędu 3,1 miliarda funtów, które co roku ponosi brytyjski budżet.
Więcej
Podziel się swoją opinią
Skontaktuj się z nami!
Koordynator Projektu
Asystent Koordynatora Projektu
Redaktor
Specjalista ds. Finansowych
Promocja
Social Media
Newsletter
Dofinansowanie
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności