- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
Let‘s Clean Up Europe! - Posprzątajmy Europę! (20482)
2018-05-04Drukuj
Ministerstwo Środowiska zaprasza do udziału w akcji Let‘s Clean Up Europe! - Posprzątajmy Europę! (LCUE), odbywającej się na terenie całej Europy od 1 marca do 30 czerwca 2018 roku.
Let’s Clean Up Europe! jest akcją organizowaną w ramach struktury Europejskiego Tygodnia Redukcji Odpadów (European Week for Waste Reduction – dalej: EWWR).
Celem EWWR jest podnoszenie stanu świadomości europejskiego społeczeństwa z zakresu problematyki zapobiegania powstawaniu odpadów, a także zachęta szerokiego grona odbiorców do zaangażowania się we włączanie do akcji sprzątania oraz działań edukacyjnych na temat zrównoważonej gospodarki zasobami i odpadami.
Naszym celem jest zachęta wolontariuszy do organizowania akcji sprzątania na obszarach zurbanizowanych lub naturalnych, które zostały zanieczyszczone nielegalnym zrzutem odpadów, w tym w postaci osadzenia na brzegach rzek i jezior. Uczestnicy danej akcji porządkowej zbierają się w wyznaczonym do posprzątania miejscu.
Podczas akcji porządkowania danego terenu uczestnicy oraz przechodnie (obserwatorzy) mają możliwość uzyskania informacji, w jaki sposób ograniczać produkcję odpadów w codziennym życiu. Akcje sprzątania są świetną okazją do podnoszenia poziomu wiedzy ekologicznej o zasadach właściwego obchodzenia się z odpadami, co może przyczynić się do faktycznej, pozytywnej zmiany codziennych nawyków społeczeństwa.
W Europie każdego roku wytwarza się miliardy ton śmieci. Odpady zanieczyszczają środowisko oraz przyczyniają się do zwiększonej emisji gazów cieplarnianych, a co za tym idzie – zmian klimatycznych.
Opowiadanie o zasadach zapobiegania powstawaniu odpadów na tle stosu własnoręcznie uzbieranych śmieci to skuteczny sposób uświadomienia uczestnikom akcji, jak ważne jest odpowiednie postępowanie z odpadami oraz zapobieganie ich powstawaniu. Zasięg akcji Let’s Clean Up Europe! pozwoli też na obliczenie przybliżonej ilości uprzątniętych śmieci podczas trwania wydarzenia na terenie całej Europy.
Dzięki czynnej walce z nielegalnymi wysypiskami i wywózką śmieci w postaci inicjowanych akcji sprzątania, ukazywana jest też konieczność redukcji odpadów, które generujemy jako społeczeństwo.
Let‘s Clean Up Europe! - Europejski Dzień Sprzątania ma trzy główne cele:
- Mobilizacja na poziomie lokalnym kluczowych interesariuszy, którzy są gotowi do zaangażowania się w akcje sprzątania (takich jak: obywatele, stowarzyszenia, fundacje, władze samorządowe lub lokalne służby porządkowe).
- Informowanie interesariuszy o celach zapobiegania powstawaniu odpadów oraz zachęta do udziału w akcjach sprzątania.
- Podnoszenie świadomości ogółu społeczeństwa poprzez promowanie w mediach lokalnych akcji sprzątania odbywających się w ramach Let‘s Clean Up Europe!.
W akcji Let‘s Clean Up Europe! może wziąć udział każdy: osoby prywatne oraz wolontariusze pochodzący z różnych instytucji, np. szkół, firm prywatnych, lokalnej administracji publicznej, stowarzyszeń i innych organizacji.
W pierwszej kolejności trzeba znaleźć odpowiednią lokalizację miejsca do uprzątnięcia oraz sprawdzić, czy jest ona odpowiednia dla planowanej liczby uczestników (odradza się organizowanie sprzątania z udziałem dzieci przy ruchliwych drogach lub w miejscach gdzie występują niebezpieczne odpady). Po wybraniu lokalizacji należy zarejestrować swoją akcję w formularzu znajdującym się pod poniższym linkiem:
Po rejestracji należy wysłać maila na adres podany na końcu formularza w celu otrzymania instrukcji jak zorganizować swoją akcję sprzątania. Zainteresowanym są również udostępniane materiały promocyjne LCUE, które można wykorzystać w celu promocji swojego wydarzenia.
źródło: naszesmieci.mos.gov.pl
Podobne artykuły
- Reportaż – system selektywnej zbiórki odpadów w zabudowie wielorodzinnej w Nakle nad Notecią
Jesteśmy w Nakle nad Notecią, mieście w województwie kujawsko-pomorskim, w którym już od 2013 r. funkcjonuje bardzo dobrze zorganizowany i efektywny system selektywnej zbiórki odpadów w osiedlowych Minipunktach Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (MINIPSZOK).
Więcej
- Innowacje w zakresie selektywnego zbierania odpadów w Płońsku - wywiad z burmistrzem Andrzejem Pietrasikiem
Płońsk otrzymał wyróżnienie w tegorocznej edycji konkursu EKO-MIASTO w kategorii gospodarowanie odpadami. O ekologicznych inicjatywach w mieście rozmawiamy z burmistrzem Andrzejem Pietrasikiem.
Więcej
- Gospodarowanie odpadami w budynku wielorodzinnym
Nasza Planeta tonie w śmieciach. Mówiąc bardziej precyzyjnie każdego roku zostawiamy po sobie 2,1 miliarda ton odpadów. Nadmierna konsumpcja i ogromna liczba przedmiotów produkowanych w myśl gospodarki linearnej wpływają także na zmiany klimatu i niegospodarne zarządzanie zasobami naturalnymi.
Więcej
Podziel się swoją opinią
Skontaktuj się z nami!
Koordynator Projektu
Asystent Koordynatora Projektu
Redaktor
Specjalista ds. Finansowych
Promocja
Social Media
Newsletter
Dofinansowanie
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności