ChronmyKlimat.pl - Portal na temat zmian klimatu - Instytut na rzecz ekorozwoju


Aktualności

Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia - Rowerowa Metropolia. Rowery elektryczne dla urzędników (20598)

materiały prasowe GZM
2018-10-15

Drukuj
galeria

źródło: GZM

3 października na Stadionie Śląskim w Chorzowie odbyło się wydarzenie poświęcone metropolitalnej polityce rowerowej. W programie m.in. prezentacja metropolitalnego programu „Rowerem lub na kole – do pracy, w pracy, z pracy”, przedstawienie  „Projektu Systemu Metropolitalnych Tras Rowerowych” oraz Wielki Wyścig Samorządowców.

230 służbowych rowerów elektrycznych - po trzy dla każdego urzędu gminy i miasta Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii (oraz – oczywiście – dla Urzędu Metropolitalnego. Rowery otrzymają także policjanci i straż miejska.

To plany Metropolii, która chce w ten sposób zainaugurować program „Rowerem lub na kole – do pracy, w pracy, z pracy”. –  Zmiany zawsze należy w pierwszej kolejności zaczynać od siebie – mówi Karolina Wadowska, członek zarządu GZM. Założenia projektu zostaną zaprezentowane w środę (3 października) podczas imprezy w całości poświęconej tematyce rowerowej, która odbędzie się na Stadionie Śląskim. Jej zwieńczeniem będzie Wielki Wyścig Samorządowców.

Aby pokazać jak ważny jest rower w metropolitalnym myśleniu o zintegrowanej komunikacji, Metropolia GZM planuje zakup 230 rowerów elektrycznych z przeznaczeniem dla pracowników urzędów miast i gmin, w tym dla Urzędu Metropolitalnego, ale także dla policji i straży miejskiej.

- Chcemy sprawić, aby rower zaczął być postrzegany jako równoprawny środek transportu miejskiego, a nawet - w pewnych sytuacjach - mający przewagę nad innymi środkami komunikacji – mówi Karolina Wadowska, członek zarządu GZM. Zaczynamy od siebie i chcemy wyposażyć 41 gmin Metropolii w miejskie rowery elektryczne, które będą stanowiły służbowy środek transportu, służący do poruszania się na terenie gmin.

- Badania pokazują, że do pokonywania dystansu do 5 kilometrów, od drzwi do drzwi, nie ma szybszego i lepszego środka transportu niż rower. My chcemy wyposażyć urzędników w rowery wspomagane elektrycznie, a to znacząco wydłuży optymalny dystans podróży rowerem i poprawi jej komfort – dodaje Karolina Wadowska.  

Program „Rowerem lub na kole – do pracy, w pracy, z pracy”, zainicjowany przez GZM, powinien realnie wpłynąć na zmianę nawyków transportowych mieszkańców Metropolii. Rower ma szanse stać się środkiem transportu pierwszego wyboru w drodze do pracy, do szkoły, ale także do kina, czy restauracji.

Podczas konferencji prasowej na Stadionie Śląskim został także zaprezentowany, konsultowany społecznie, Wstępny projekt studium systemu tras metropolitalnych, wraz z koncepcją finansowania kolejnych etapów jego wdrażania.

Zwieńczeniem całości był Wielki Wyścig Samorządowców - prezydenci, burmistrzowie i wójtowie wszystkich metropolitalnych gmin wsiądą na rowery elektryczne i wystartują w wyścigu – nie tylko o puchary i medale - ale o nowoczesny i ekologiczny transport metropolitalny, którego integralną częścią jest rower. 

źródło: materiały prasowe GZM


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej