- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
EkoMiasto – nowatorski kierunek studiów ruszy na Uniwersytecie Łódzkim (20434)
PAP Nauka w Polsce, Kamil Szubański2018-04-05
Drukuj
Specjalistów z zakresu zrównoważonego rozwoju miast, zagospodarowania przestrzeni oraz ekologii miasta będzie kształcić nowy, interdyscyplinarny kierunek studiów licencjackich na Uniwersytecie Łódzkim – EkoMiasto. Kierunek ruszy od nowego roku akademickiego.
Kierunek został już zatwierdzony przez uczelnię. Studia będą prowadzone wspólnie przez Wydziały: Biologii i Ochrony Środowiska oraz Ekonomiczno-Socjologiczny.
Jak podkreśla prof. Maciej Bartos, prodziekan Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska UŁ, nazwa kierunku pochodzi od angielskiego określenia „Ecocity”, terminu już ugruntowanego w nauce i dobrze oddającego istotę interdyscyplinarnych studiów w obszarze ekonomii i ekologii terenów zurbanizowanych. Jego zdaniem, nowy kierunek to innowacyjna i unikalna w skali Polski oferta dydaktyczna.
„Kierunek EkoMiasto powstał w odpowiedzi na zgłaszane przez sektor publiczny zapotrzebowanie na specjalistów w zakresie zrównoważonego rozwoju miast. Jest także odpowiedzią na szybko zmieniające się potrzeby w obszarze interdyscyplinarnego kształcenia łączącego zagadnienia z zakresu funkcjonowania społeczności miejskich, zagospodarowania przestrzeni oraz ekologii miasta” - wyjaśnił PAP prof. Bartos. Zdaniem naukowca poprzez swój interdyscyplinarny charakter i nowatorskie treści wzbogacone elementami praktycznymi, „EkoMIasto” odpowiada współczesnym potrzebom miast.
"Proces nauczania zogniskowany będzie wokół rzeczywistych problemów środowiskowych, gospodarczych i społecznych istotnych dla funkcjonowania społeczności miejskich w Polsce i na świecie. Do tych największych problemów współczesnych miast należą m.in. pogarszająca się jakość powietrza, degradacja środowiska, kurczące się obszary zieleni, choroby cywilizacyjne, problemy komunikacyjne czy niedostateczna partycypacja mieszkańców miast” - podkreślił prof. Bartos.
Przypomniał, że w Polsce i w całej Unii Europejskiej toczy się obecnie dyskusja na temat konieczności uznania polityki miejskiej za jedną z kluczowych polityk publicznych. To pozwala prognozować, że w niedalekiej przyszłości zwiększy się popyt na specjalistów w tej dziedzinie. Będę oni mogli znaleźć zatrudnienie zarówno w sektorze publicznym, przede wszystkim w samorządach, jak i w prywatnych firmach m.in. doradczych, z zakresu ochrony środowiska, czy obsługi nieruchomości, a także w organizacjach pozarządowych.
„Połączenie sił Wydziałów Biologii i Ochrony Środowiska i Ekonomiczno-Socjologicznego. umożliwi kształcenie specjalistów posiadających szeroką wiedzę, umiejętności i kompetencje społeczne pozwalające aktywnie uczestniczyć i kształtować procesy rozwoju miasta w duchu zrównoważonego rozwoju” - ocenił prof. Maciej Bartos.
Studia na kierunku „EkoMiasto” będą obejmowały 6 semestrów. Na pierwszych dwóch studenci zdobywać będą wiedzę podstawową w ramach czterech modułów: ekonomia i socjologia miasta, ekologia miasta, samorząd i instytucje miejskie oraz człowiek w mieście.
Na kolejnych dwóch semestrach wprowadzone zostaną moduły pozwalające zrozumieć i uchwycić powiązania między ekonomicznymi, społecznymi, przestrzenno-środowiskowymi oraz instytucjonalnymi aspektami funkcjonowania miasta, tj. planowanie rozwoju miast, adaptacji miast do zmian klimatu, zintegrowany rozwój miasta oraz systemy infrastruktury i monitoring.
Na dwóch ostatnich semestrach studenci będą mieli do wyboru dwie pracownie specjalistyczne dotyczące zintegrowanego rozwoju miasta – w ujęciu środowiskowym lub społeczno-gospodarczym.
W programie studiów zaplanowano przedmioty poświęcone m.in. ekonomii środowiska, konfliktom środowiskowym, wycenie środowiska, kształtowaniu krajobrazu miasta, marketingowi terytorialnemu, wpływowi miasta na zdrowie człowieka, komunikacji społecznej i negocjacjom, GIS, systemom zarządzania miastem, czy rewitalizacji przyrodniczej. Przewidziano także czterotygodniowe praktyki zawodowe.
PAP - Nauka w Polsce, Kamil Szubański
szu/ agt/
Podobne artykuły
- Prof. B. Filipek-Mazur: na poprawę jakości powietrza w aglomeracjach wpływa rolnictwo miejskie
Rolnictwo miejskie sprzyja poprawie jakości powietrza w miastach. Było i jest integralnie z miastem związane - mówi w rozmowie z PAP prof. Barbara Filipek-Mazur z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.
Więcej
- Raport o stanie polskich miast - niskoemisyjność i efektywność energetyczna
W ramach Obserwatorium Polityki Miejskiej IRM i we współpracy z Atmoterm S.A., opublikowano raport poświęcony gospodarce niskoemisyjnej w polskich miastach.
Więcej
- Europejskie miasta zagrożone ekstremami pogodowymi
Brytyjscy naukowcy z Uniwersytetu Newcastle wzięli pod lupę prognozowane zmiany klimatyczne dla Europy. Po raz pierwszy wykorzystali do tego wszystkie dostępne modele klimatyczne zakładające dalsze wysokie emisje gazów cieplarnianych, i tym samym - wzrost globalnych temperatur.
Więcej
Podziel się swoją opinią
Skontaktuj się z nami!
Koordynator Projektu
Asystent Koordynatora Projektu
Redaktor
Specjalista ds. Finansowych
Promocja
Social Media
Newsletter
Dofinansowanie
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności