- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
Eko-lokatora podejście do gospodarowania wodą (20564)
Konrad Wielądek2018-08-01
Drukuj
11 lipca odbyła się debata on-line, która zakończyła cykl spotkań w projekcie Eko-lokator poświęcony tematyce gospodarowania wodą w budynku wielorodzinnym. Ramach tego cyklu odbyły się cztery szkolenia w różnych miastach Polski, konferencja oraz debata on-line. We wszystkich wydarzeniach w sumie udział wzięło ponad 200 osób, a debatę on-line oglądało ponad 2000 osób.
Projekt Eko-lokator – edukacja ekologiczna i współpraca grup zawodowych związanych z zarządzaniem budynkami skierowany jest do osób, które chcą z pomocą działań spółdzielni, lub wspólnoty do której należą poprawić swój standard życia. Ostatnie wydarzenia projektowe poświęcone były tematyce wodnej. Doskonale wiemy że we wszystkich długoletnich planach, jest mowa o tym że Polska jest krajem który stepowieje. Obniżanie się stanu wód gruntowych skutkuje zamykaniem studni oligoceńskich, a z drugiej strony pojawiające się sporadycznie deszcze nawalne zalewają miasta i paraliżują ich funkcjonowanie. Wydarzenia które odbyły się w minionym kwartale zadawały pytania, oraz podsuwały rozwiązania co samodzielnie może zrobić grupa obywateli mieszkająca w mieście. Mieście które obwarowane jest różnego rodzaju przepisami, politykami i pozostaje bardzo mało miejsca na samodzielnie działanie.
Szkolenia z gospodarowania wodą odbyły się w czterech miastach – Gdańsku, Wrocławiu, Warszawie i w Rzeszowie. We wszystkich czterech miastach pojawiła się żywa dyskusja na tematy, w jaki sposób można zastosować omawiane technologie jaki jest ich koszt, oraz jaki jest szacowany termin zwrotu inwestycji. Są to zagadnienia, które na pierwszy rzut oka, nie mają nic wspólnego z ochroną środowiska, ale są istotne z punktu widzenia budżetu wspólnoty, lub spółdzielni mieszkaniowej. Istotnym poruszanym wątkiem w trakcie szkoleń, była również kwestia rozmowy z mieszkańcami na tematy związane z omawianymi inwestycjami. Pokazanie korzyści, patrzenie szersze, wyjście po za czas tu i teraz. Szerokie myślenie o przyszłości i o tym co pozostawimy tym, którzy przyjdą po nas. Szkolenia służyły również przyjrzeniu się zagadnieniom prawnym, w kontekście prawa wodnego, które w ostatnim czasie weszło w życie. Gdzie w tych przepisach prawnych znajduje się budownictwo wielomieszkaniowe, oraz jakie od teraz ciążą na nim obowiązki i nowe podatki. Szkolenia te miały służyć również zaznajomieniu z wiedzą, w jaki sposób możemy obniżyć koszty związane z nowym prawem wodnym.
Konferencja warsztatowa która odbyła się pod koniec kwietnia zgromadziła przedstawicieli zarządów wspólnot, spółdzielni mieszkaniowych, pracowników naukowych oraz lokalnych aktywistów. Poświęcona była głównie politykom miejskim związanym adaptacją miast do zmian klimatu. Szeroko została omówiona polityka adaptacyjna miasta Warszawy, gdzie w dyskusji omówiono problemy i błędy miasteczka Wilanów, oraz projekty planowane przez miasto m.in. w dolince służewieckiej. Oraz poświęcono dużo miejsca w dyskusji na to, w jaki sposób lokalne wspólnoty mogą włączyć się w te działania. Omawiano także działania adaptacyjne miasta Łodzi, a w szczególności rekultywacje 11 rzek przepływających przez miasto. Tego w jaki sposób są one przywracane mieszkańcom, jaki jest ich w tym udział,
oraz jakie działania edukacyjne miasto prowadzi. Kulminacją warsztatów było spotkanie z przedstawicielką osiedla Siewierz-Jeziorna, która omówiła działania proekologiczne budowanego już osiedla, oraz motywacje jakie nimi oraz mieszkańcami tego miejsca kierują.
Zakończeniem całości cyklu gospodarowania wodą, była debata on-line, która odbyła się na początku lipca. W wąskim gronie składającym się z architekta, przedstawiciela Siewierza-Jeziorna, oraz Fundacji Sendzimira rozmawiano o tym jakie technologie dotyczące gospodarowania wodą chcieliby widzieć u siebie mieszkańcy, w jaki sposób ich edukować, w jaki sposób myśleć o wodzie w trakcie projektowania osiedli oraz jakie wdrażać rozwiązania na osiedlach już istniejących.
Temat gospodarowania wodą w budownictwie wielorodzinnym, był drugim tematem poruszonym w ramach projektu Eko-lokator. Cieszył się on dużym zainteresowaniem, a jego konkluzje mamy nadzieję zaczną być w bliskiej perspektywie wdrażane na naszych osiedlach. Najbliższe spotkania zostaną poświęcone tematowi transportu: rowery miejskie, car-sharing i carpooling, miejsca parkingowe, elektro mobilność. Zaczynamy od września i widzimy się w Gdańsku, Wrocławiu, Rzeszowie i Warszawie.
Konrad Wielądek
specjalista ds. PR
Podobne artykuły
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym - zapis z debaty
Zapraszamy do zapoznania się z nagraniem z drugiej debaty on-line w ramach projektu Eko-lokator, która odbyła się 11 lipca 2018 roku.
Więcej
- Relacja z warsztatu Gospodarowanie wodą w budynkach wielorodzinnych
28 czerwca w Warszawie odbył się warsztat na temat gospodarowania wodą w budynkach wielorodzinnych. Zapraszamy do zapoznania się z relacją z tego wydarzenia.
Więcej
Podziel się swoją opinią
Skontaktuj się z nami!
Koordynator Projektu
Asystent Koordynatora Projektu
Redaktor
Specjalista ds. Finansowych
Promocja
Social Media
Newsletter
Dofinansowanie
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności