ChronmyKlimat.pl - Portal na temat zmian klimatu - Instytut na rzecz ekorozwoju


Aktualności

Eko-lokatora podejście do gospodarowania wodą (20564)

Konrad Wielądek
2018-08-01

Drukuj
galeria

11 lipca odbyła się debata on-line, która zakończyła cykl spotkań w projekcie Eko-lokator poświęcony tematyce gospodarowania wodą w budynku wielorodzinnym. Ramach tego cyklu odbyły się cztery szkolenia w różnych miastach Polski, konferencja oraz debata on-line. We wszystkich wydarzeniach w sumie udział wzięło ponad 200 osób, a debatę on-line oglądało ponad 2000 osób.

Projekt Eko-lokator – edukacja ekologiczna i współpraca grup zawodowych związanych z zarządzaniem budynkami skierowany jest do osób, które chcą z pomocą działań spółdzielni, lub wspólnoty do której należą poprawić swój standard życia. Ostatnie wydarzenia projektowe poświęcone były tematyce wodnej. Doskonale wiemy że we wszystkich długoletnich planach, jest mowa o tym że Polska jest krajem który stepowieje. Obniżanie się stanu wód gruntowych skutkuje zamykaniem studni oligoceńskich, a z drugiej strony pojawiające się sporadycznie deszcze nawalne zalewają miasta i paraliżują ich funkcjonowanie. Wydarzenia które odbyły się w minionym kwartale zadawały pytania, oraz podsuwały rozwiązania co samodzielnie może zrobić grupa obywateli mieszkająca w mieście. Mieście które obwarowane jest różnego rodzaju przepisami, politykami i pozostaje bardzo mało miejsca na samodzielnie działanie.

Szkolenia z gospodarowania wodą odbyły się w czterech miastach – Gdańsku, Wrocławiu, Warszawie i w Rzeszowie. We wszystkich czterech miastach pojawiła się żywa dyskusja na tematy, w jaki sposób można zastosować omawiane technologie jaki jest ich koszt, oraz jaki jest szacowany termin zwrotu inwestycji. Są to zagadnienia, które na pierwszy rzut oka, nie mają nic wspólnego z ochroną środowiska, ale są istotne z punktu widzenia budżetu wspólnoty, lub spółdzielni mieszkaniowej. Istotnym poruszanym wątkiem w trakcie szkoleń, była również kwestia rozmowy z mieszkańcami na tematy związane z omawianymi inwestycjami. Pokazanie korzyści, patrzenie szersze, wyjście po za czas tu i teraz. Szerokie myślenie o przyszłości i o tym co pozostawimy tym, którzy przyjdą po nas.  Szkolenia służyły również  przyjrzeniu się zagadnieniom prawnym, w kontekście prawa wodnego, które w ostatnim czasie weszło w życie. Gdzie w tych przepisach prawnych znajduje się budownictwo wielomieszkaniowe, oraz jakie od teraz ciążą na nim obowiązki i nowe podatki. Szkolenia te miały służyć również zaznajomieniu z wiedzą, w jaki sposób możemy obniżyć koszty związane z nowym prawem wodnym.

Konferencja warsztatowa która odbyła się pod koniec kwietnia zgromadziła przedstawicieli zarządów wspólnot, spółdzielni mieszkaniowych, pracowników naukowych oraz lokalnych aktywistów. Poświęcona była głównie politykom miejskim związanym adaptacją miast do zmian klimatu. Szeroko została omówiona polityka adaptacyjna miasta Warszawy, gdzie w dyskusji omówiono problemy i błędy miasteczka Wilanów, oraz projekty planowane przez miasto m.in. w dolince służewieckiej. Oraz poświęcono dużo miejsca w dyskusji na to, w jaki sposób lokalne wspólnoty mogą włączyć się w te działania. Omawiano także działania adaptacyjne miasta Łodzi, a w szczególności rekultywacje 11 rzek przepływających przez miasto. Tego w jaki sposób są one przywracane mieszkańcom, jaki jest ich w tym udział,
oraz jakie działania edukacyjne miasto prowadzi. Kulminacją warsztatów było spotkanie z przedstawicielką osiedla Siewierz-Jeziorna, która omówiła działania proekologiczne budowanego już osiedla, oraz motywacje jakie nimi oraz mieszkańcami tego miejsca kierują.

Zakończeniem całości cyklu gospodarowania wodą, była debata on-line, która odbyła się na początku lipca. W wąskim gronie składającym się z architekta, przedstawiciela Siewierza-Jeziorna, oraz Fundacji Sendzimira rozmawiano o tym jakie technologie dotyczące gospodarowania wodą chcieliby widzieć u siebie mieszkańcy, w jaki sposób ich edukować, w jaki sposób myśleć o wodzie w trakcie projektowania osiedli oraz jakie wdrażać rozwiązania na osiedlach już istniejących.

Temat gospodarowania wodą w budownictwie wielorodzinnym, był drugim tematem poruszonym w ramach projektu Eko-lokator. Cieszył się on dużym zainteresowaniem, a jego konkluzje mamy nadzieję zaczną być w bliskiej perspektywie wdrażane na naszych osiedlach. Najbliższe spotkania zostaną poświęcone tematowi transportu: rowery miejskie, car-sharing i carpooling, miejsca parkingowe, elektro mobilność. Zaczynamy od września i widzimy się w Gdańsku, Wrocławiu, Rzeszowie i Warszawie.

 

Konrad Wielądek
specjalista ds. PR Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej