ChronmyKlimat.pl - Portal na temat zmian klimatu - Instytut na rzecz ekorozwoju


Aktualności

Dofinansowanie osiedlowych ogrodów - projekt Zielona Ławeczka (20439)

2018-03-20

Drukuj
galeria

źródło: zielonalaweczka.pl

Fundacja Banku Ochrony Środowiska zaprasza do udziału w IV edycji ogólnopolskiego projektu grantowego „Zielona Ławeczka". Celem jest zazielenianie miast poprzez tworzenie dostępnych dla wszystkich osiedlowych ogrodów, w których można przysiąść, odpocząć, spotkać się z sąsiadami. 

Coraz większa część społeczeństwa chce mieć wpływ na swoje otoczenie. Projekt "Zielona Ławeczka" stwarza możliwości, aby ogrody były tworzone z inicjatywy samych mieszkańców, według ich pomysłów i ich własnymi rękami.

Wcześniejsze edycje „Zielonej Ławeczki" cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem zarówno społecznym, jak i medialnym. Fundacja Banku Ochrony Środowiska przekazała już 75 tys. zł na rewitalizację zaniedbanych lub niezagospodarowanych zakątków na polskich osiedlach. Dzięki temu powstało 65 przyosiedlowych mini ogrodów. Wszystkie stanowią chlubę mieszkańców, którzy pielęgnują je, starają się upiększać oraz powiększać.

Społeczności sąsiedzkie coraz częściej chcą być odpowiedzialne za otoczenie, w którym żyją. Zależy im na czystej, ładnej i zdrowej okolicy. Zakładają osiedlowe ogródki warzywne i szklarnie, zaczynają dbać o skwery i place zabaw, sadzą drzewa. Projekt "Zielona Ławeczka" ma pomóc mieszkańcom miast podjąć takie działania.

Jak zachęcić mieszkańców

Fundacja Bank Ochrony Środowiska opracował treść listu do mieszkańców osiedla, który może pomóc zachęcić ich do udziału w projekcie. Poniżej udostępniamy treść tego listu.

List można pobrać na stronie http://zielonalaweczka.pl/pliki/ZL_list_do_mieszkancow.pdf

WSPÓLNA INICJATYWA SĄSIEDZKA!

Administracja Osiedla oraz Fundacja Banku Ochrony Środowiska zapraszają do wzięcia udziału w lokatorskiej inicjatywie społecznej. Celem jest modernizacja i rewitalizacja naszego osiedla.

CO NALEŻY ZROBIĆ? Zamienić blokowisko w zielony zakątek, ukwiecony ogród lub skwerek. Charakterystycznym elementem przebudowanych przestrzeni, będzie zielona ławeczka, którą ufunduje organizator. Zespoły sąsiedzkie otrzymają gotówkę na zakup roślin, podłoża i innych elementów do aranżacji mini ogrodów. Każda z grup może otrzymać grant do 800 zł plus nagroda rzeczowa w postaci łąwki parkowej. Rejestracja uczestników i przyjmowanie zgłoszeń trwają do końca maja 2018.

POŁĄCZMY SIŁY

Każdy z nas chciałby decydować o miejscu, z którym żyje. Zależy nam, by było ono bezpieczne, czyste, zadbane, zielone. Coraz większa część społeczeństwa chce mieć wpływ na osiedlowe otoczenie. Ma chęć do pracy, pomysł i zgraną grupę sąsiadów, którzy mogą pomóc. A jeśli nie ma… to warto ją zbudować! Przecież relacje ludzkie są najważniejsze, a współdziałanie zawsze przynosi dobre efekty.

PIĘKNE OSIEDLE

„Zielona Ławeczka” to inicjatywa Fundacji BOŚ, do której przyłączyli się m.in. architekci krajobrazu z SGGW w Warszawie. Administracja osiedla bierze udział w projekcie jako członek Zespołu sąsiedzkiego, ponieważ to na jej konto będą dostarczone środku finansowe. Administracja będzie również strażnikiem poprawnie wykonanego zadania.

CO NALEŻY ZROBIĆ?

• Wybrać miejsce, które chcemy zmienić i namówić do tego sąsiadów. Trzeba  pamiętać o uzgodnieniu prac z administratorem terenu.

• Przygotować projekt skweru lub ogrodu. Oprócz roślin, musi on uwzględniać zieloną ławeczkę, która będzie dostarczona przez organizatora. Do projektu należy dołączyć kosztorys jego realizacji oraz harmonogram.

• Do 31 maja 2018 roku należy zarejestrować się na stronie konkursu i zgłosić swój projekt.

Więcej szczegółów można znaleźć na stronie zielonalaweczka.pl.

Wszystkie pytania możecie kierować na maila: laweczka@fundacjabos.pl lub pod numer 507 006 579. 

źródło: zielonalaweczka.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią
Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej