- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
13 miast na świecie zagrożonych wysokimi temperaturami w kolejnej dekadzie (20425)
PAP Nauka w Polsce2018-04-23
Drukuj
W 13 miastach w różnych częściach globu temperatura w latach 20-tych XXI wieku może wzrosnąć powyżej 2 st. C. To duże zagrożenie i potrzebne są plany działania dopasowane do indywidualnych potrzeb każdego miejsca – mówią eksperci.
Thomson Reuters donosi o niepokojących informacjach zawartych w raporcie ekspertów z Columbia University przygotowywanym przez kilka lat. Zaprezentowano go w czasie zorganizowanej w kanadyjskim Edmonton konferencji poświęconej klimatowi.
„Sytuacja jest alarmująca” - powiedział Reutersowi jeden z redaktorów opracowania, prof. William Solecki z Hunter College w Nowym Jorku.
Według przedstawionych rezultatów, w trakcie przyszłej dekady w 13 miastach położonych w różnych częściach świata temperatura może wzrosnąć o ponad 2 st. C. Wśród miast, które doświadczą najsilniejszego ocieplenia, znalazły się Genewa ze wzrostem 2,5 st. C, chińskie Shenzen (2,3 st. C) i japońska Tsukuba (2,3 st. C). Badanie, które uwzględniło 100 miast, prezentuje także dolny limit wzrostów. Na przykład w belgijskim Leuven temperatura ma podnieść się „tylko” o 1,1 st. C.
Jak powiedziała Cynthia Rosenzweig, redaktorka raportu i badaczka NASA, analiza dostarcza „podstawowej wiedzy” dla miast, które będą musiały zmierzyć się z efektami globalnego ocieplenia.
Dokładne prognozy to bowiem podstawa do działania. „Skąd miasta mają wiedzieć, jakie plany uodparniające je na zmiany klimatu powinny wprowadzić, jeśli nie będą znały przewidywanych temperatur i nie będą wiedziały, jak klimat wpłynie na te miasta” - powiedziała Rosenzweig w trakcie konferencji prasowej.
Tymczasem, jak zwrócił uwagę prof. Solecki, prognozowane wzrosty nie przekraczają 1 st. C tylko w nielicznych przypadkach, co oznacza, że miasta muszą przygotować odpowiednio dopasowane do ich potrzeb plany poradzenia sobie z zagrożeniem.
To nie koniec złych wieści. Nowe wyniki zostały ogłoszone krótko po opublikowaniu raportu Organizacji Narodów Zjednoczonych, według którego globalny wzrost temperatur może przekroczyć wcześniej zakładane wartości.
Eksperci zajmujący się skutkami ocieplenia zwracają także uwagę, że burze, powodzie i inne groźne, związane z ociepleniem zjawiska dotykają miasta w większym stopniu, niż przewidywano.
Niepokojąca sytuacja ma szczególne znaczenie w obliczu rosnącej urbanizacji. Otóż obecnie ok. połowa populacji Ziemi żyje w miastach, a do 2050 r. odsetek ten ma wynosić 66 proc.
Więcej informacji: http://news.trust.org/item/20180307071229-695xu/https://www.reuters.com/article/us-climatechange-draft/warming-set-to-breach-paris-accords-toughest-limit-by-mid-century-draft-idUSKBN1F02RH
https://www.reuters.com/article/us-climatechange-cities-c40/climate-change-pushing-weather-extremes-off-the-scale-says-global-cities-group-idUSKCN1GB0D1 https://esa.un.org/unpd/wup/publications/files/wup2014-highlights.pdf
źródło: PAP Nauka w Polsce
mat/ ekr/
Podobne artykuły
- Dachy zielone a adaptacja do zmian klimatu - przykłady świadomej polityki w miastach
Kopenhaga, Hamburg, Bazylea, Portland i Wrocław. W tych m.in. miastach prowadzone są działania, których celem jest wspieranie budowy dachów zielonych jako narzędzia służącego retencjonowaniu wód opadowych, przeciwdziałaniu miejskiej wyspie ciepła i adaptacji do zmian klimatu.
Więcej
- Zmiana klimatu może mieć drastyczny wpływ na zdrowie ludzi.
Zmiana klimatu - odczuwana przede wszystkim w wyniku zmian temperatury, opadów deszczu, wzrostu poziomu morza i zmienności pogodowej - może mieć drastyczny wpływ na zdrowie ludzi. • Zmiany klimatyczne mogą spowodować, że ponad 100 milionów ludzi powróci do skrajnego ubóstwa do 2030 r., o ile nie zostaną podjęte uzgodnione działania. Negatywne skutki zmian klimatu dla zdrowia ludzi mogą odgrywać główną rolę w tym odwróceniu. • Nie wszystkie z tych skutków spadną na przyszłe populacje: zmiany klimatu już teraz mają wymierny wpływ na zdrowie ludzi.
Więcej
- Europejskie miasta zagrożone ekstremami pogodowymi
Brytyjscy naukowcy z Uniwersytetu Newcastle wzięli pod lupę prognozowane zmiany klimatyczne dla Europy. Po raz pierwszy wykorzystali do tego wszystkie dostępne modele klimatyczne zakładające dalsze wysokie emisje gazów cieplarnianych, i tym samym - wzrost globalnych temperatur.
Więcej
Podziel się swoją opinią
Skontaktuj się z nami!
Koordynator Projektu
Asystent Koordynatora Projektu
Redaktor
Specjalista ds. Finansowych
Promocja
Social Media
Newsletter
Dofinansowanie
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności