Dofinansowania i dotacje

Pasywny hotel w Wiedniu (17552)

2014-08-08

Drukuj
galeria

źródło: Boutique Hotel Stadthalle

Austriacki Boutique Hotel Stadthalle wyróżnia się m.in. urokliwym zielonym patio i dachem obsadzonym lawendą. Obiekt, wybudowany zgodnie ze standardem budynku pasywnego, to ponadto pierwszy miejski hotel na świecie o zerowym bilansie energetycznym – co oznacza, że wytwarza on tyle samo energii, ile zużywa. Budynek korzysta jedynie z odnawialnych źródeł energii, takich jak kolektory słoneczne, panele fotowoltaiczne i pompy ciepła.

Rodzaj inwestycji: Hotel (nowo wybudowana część w standardzie budynku pasywnego).

Inwestor: Właścicielka hotelu, Michaela Reitterer.

Projektant i wykonawca: Pasywny budynek zaprojektował austriacki architekt Heinrich Trimmel. Generalnym wykonawcą była firma TB Ing. Heiling Ges.m.b.H.

Lokalizacja: Hotel położony jest w 15. okręgu Wiednia, pomiędzy stacją kolejową Westbanhof a halą widowiskowo-sportową Wienner Stadthalle.

Opis inwestycji: Główny budynek hotelu (1920 m2) powstał ok. roku 1900 i został odnowiony podczas wznoszenia budynku pasywnego (1301 m2) w 2009 roku.

Porośnięte roślinnością ściany budynku (źródło: www.hotelstadthalle.at)

Trzygwiazdkowy hotel Boutique Hotel Stadthalle oferuje swoim gościom 80 pokoi, z których 42 mieszczą się w głównym, czteropiętrowym budynku. Każdy z tych pokoi charakteryzuje się wyjątkowym wystrojem. W nowym, pasywnym budynku do dyspozycji gości jest 38 pokoi zlokalizowanych na 5 kondygnacjach (w tym przypadku wszystkie pokoje zaprojektowano już w podobny sposób). Dwie części hotelu łączy przytulne lobby, wygodna sala śniadaniowa i piękny ogród. Wszystkie pokoje wyposażone są w łazienki.

Wystrój hotelowego lobby i pokoi (źródło: www.hotelstadthalle.at)

Zastosowane rozwiązania energooszczędne i technologie OZE: Podstawą „zeroenergetycznego” hotelu jest betonowa konstrukcja, w którą wbudowane są rurociągi ułatwiające cyrkulację wody, chłodzenie i ogrzewanie całego budynku.

W budynku zastosowano system wentylacji mechanicznej z rekuperacją, pozwalający odzyskać 90% ciepła z powietrza usuwanego z budynku. Do ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń służy przede wszystkim pompa ciepła, wykorzystująca wodę gruntową (zimna woda z pompy ciepła jest ponadto wykorzystywana do spłukiwania toalet).

Dzięki korzystaniu z odnawialnych źródeł energii hotel wytwarza obecnie tyle samo energii, ile zużywa. Energię elektryczną generuje system paneli fotowoltaicznych o powierzchni 82 m2, umieszczony na południowej elewacji. W budynku zamontowano także system kolektorów słonecznych o powierzchni 130 m2, zapewniający ciepłą wodę użytkową (dla całego hotelu) oraz wykorzystywany do wstępnego ogrzewania powietrza na potrzeby wentylacji. Na pozwolenie na budowę czekają też trzy zaplanowane przydomowe turbiny wiatrowe.

Panele fotowoltaiczne na południowej elewacji (źródło: www.hotelstadthalle.at)

Kluczem do optymalizacji zużycia energii jest system automatyki budynku, umożliwiający pomiar i kontrolę warunków panujących w pomieszczeniach. Ponadto wszystkie pokoje w budynku pasywnym wyposażone są wyłącznie w energooszczędne oświetlenie i diody LED.

Istotnym elementem projektu jest także zielony dach (200 m2 obsadzonych lawendą i różami), który poza funkcjami estetycznymi i przyrodniczymi, pozytywnie wpływa na mikroklimat znajdujących się pod nim pomieszczeń.

Dach obsadzony lawendą (źródło: www.hotelstadthalle.at)

W hotelu wprowadzono także szereg innych rozwiązań i zasad funkcjonowania, które ograniczają wpływ inwestycji na środowisko, takich jak:

  • odzysk wody deszczowej do podlewania ogrodu i pola lawendowego (największego w Wiedniu) oraz spłukiwania toalet w pokojach,
  • korzystne oferty dla gości podróżujących w sposób przyjazny środowisku (10% zniżka dla osób, które podróżują pociągiem lub rowerem),
  • garaż dla rowerów ze stacjami ładowania rowerów elektrycznych (rowery można wynająć na miejscu),
  • serwowanie żywności ekologicznej i lokalnych produktów,
  • stosowanie biodegradowalnych środków czystości,
  • segregacja odpadów i zapobieganie ich produkcji (w tym kompostowanie odpadów organicznych).

Zapotrzebowanie budynku na energię do ogrzewania wynosi poniżej 15 kWh/m2/rok. Produkcja energii w oparciu o odnawialne źródła wystarcza na zaspokojenie potrzeb związanych z funkcjonowaniem hotelu.

Koszty wykonania, koszty eksploatacji oraz przewidywany okres zwrotu inwestycji: Inwestycja, zrealizowana dzięki dofinansowaniu z programu „Inteligentna Energia dla Europy”, kosztowała 5 mln euro (ok. 10% więcej w porównaniu do tradycyjnego budynku). Zdaniem inwestorki, „zielony” charakter hotelu jest istotnym czynnikiem wpływającym na jego imponujące 83% obłożenie w ciągu roku. Zastosowane w budynku nowoczesne technologie pozwalają oszczędzać na kosztach utrzymania. – Zazwyczaj w trzygwiazdkowym hotelu w Austrii koszty energii stanowią 6-7%. W naszym przypadku to tylko 2%, więc naprawdę oszczędzamy – podkreśla Michaela Reitterer, właścicielka hotelu. Przewidywany okres zwrotu inwestycji wynosi ok. 10 lat.

Więcej informacji nt. energooszczędnych rozwiązań stosowanych w turystyce można znaleźć w broszurze Instytutu na rzecz Ekorozwoju pt. "Energia w obiekcie turystycznym".

 

ChronmyKlimat.pl
Energooszczędne 4 kąty

 


Udostępnij wpis swoim znajomym!



Podobne artykuły


Podziel się swoją opinią



Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju



Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej