ChronmyKlimat.pl - Portal na temat zmian klimatu - Instytut na rzecz ekorozwoju


Aktualności

Enea kończy budowę drugiej biogazowni (16295)

2013-10-11

Drukuj

Wśród 5 największych w Polsce firm energetycznych tylko poznańska Enea może pochwalić się tym, że ma już pierwszą własną biogazownię. Co więcej, właśnie kończy budowę drugiej i myśli o kolejnych. To, czy je zbuduje, uzależnia od tego, jak ostatecznie będzie wyglądał w Polsce system wsparcia odnawialnych źródeł energii.

Najwięksi w Polsce producenci oraz dystrybutorzy energii (prądu i ciepła) to PGE, Tauron, Enea, Energa oraz polski oddział francuskiego koncernu EDF. Niemal każdy z nich przymierzał się i wciąż przymierza do budowy biogazowni, ale na razie jedynie Enea wcieliła te plany w życie. Najpierw kupiła instalację w Liszkowie, która przysporzyła jej wielu problemów (ta biogazownia wykorzystuje jako surowiec do produkcji kiszonkę z kukurydzy, wysłodki buraczane, wywar pogorzelniany i odpadową masę roślinną). Z powodu błędów projektowych i eksploatacyjnych popełnionych przez wcześniejszego właściciela była ona bardzo uciążliwa dla otoczenia. Wymagała więc kosztownej modernizacji.

Niezrażona tym Enea zaczęła budowę kolejnej biogazowni na Dolnym Śląsku i obecnie już kończy tę inwestycję. Myśli o kolejnych biogazowniach, ale na razie podchodzi do nich, tak, jak do wszystkich inwestycji w OZE, bardzo ostrożnie. Wszystko z powodu braku ustawy o odnawialnych źródłach energii i planowanej zmiany systemu wspierania ich rozwoju. Decyzję w sprawie ewentualnej budowy kolejnych biogazowni Enea uzależnia od tego, czy powstanie odpowiedni system wsparcia odnawialnych źródeł energii i czy będą istniały czytelne, stabilne przepisy, zapewniające rentowność konkretnych przedsięwzięć. Przedstawiciele poznańskiej firmy przekonują, że jest ona pozytywnie i optymistycznie nastawiona do produkcji "zielonej" energii, a następne biogazownie może wybudować w Wielkopolsce.

Jacek Krzemiński

na podstawie: Gazeta Wyborcza Poznań – www.poznan.gazeta.pl, informacje własne


Udostępnij wpis swoim znajomym!




Podziel się swoją opinią



Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju



Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej