- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
-
DOKLIP - biuletyn projektu nr 7
2012-07-10Zapraszamy do siódmego numeru biuletynu projektu "Dobry klimat dla powiatów". Wiodącym tematem tego numeru jest Wiatr.
Więcej
-
EEB ocenia duńską prezydencję
2012-07-102 lipca 2012 roku Europejskie Biuro Ochrony Środowiska (ang. European Environmental Bureau, EEB) opublikowało ocenę przewodnictwa Danii w Radzie UE. Duńska prezydencja niosła za sobą wielkie nadzieje i oczekiwania, jednak jak podkreśla EEB, tylko niektóre z nich zostały spełnione.
Więcej
-
Skrajne zdarzenia pogodowe narażają UE na koszty
2012-07-10Wyniki nowego, finansowanego ze środków unijnych projektu, pokazują, że ekstremalne warunki pogodowe generują w unijnym systemie transportowym koszty rzędu co najmniej 15 mld EUR rocznie.
Więcej
-
Inteligentne liczniki już są, teraz potrzebna inteligentna taryfa
2012-07-10Polska buduje inteligentną sieć energetyczną (tzw. smart grid): zainstalowano już co najmniej 150 tys. inteligentnych liczników, ale brakuje inteligentnych taryf, które umożliwiłyby przeprowadzenie pilotażowych prób. Do budowy takich sieci zobowiązują państwa członkowskie dyrektywy Unii Europejskiej.
Więcej
-
Poszukiwania gazu z łupków w Polsce – raport zaawansowania
2012-07-10Najwięcej wierceń poszukiwawczych w Europie jest właśnie w Polsce. "Polska jest od początku liderem poszukiwań gazu łupkowego. Inwestorzy przestrzegają zobowiązań – nie zanotowaliśmy żadnych większych uchybień. Wiercenia w poszukiwaniu gazu łupkowego przyspieszają" – podkreśla nadzorujący proces Piotr Woźniak, Główny Geolog Kraju, podsekretarz stanu w Ministerstwie Środowiska.
Więcej
-
CCS – przyszłość czy przeszłość?
2012-07-09W 2030 roku ponad 1/3 energii z węgla i 1/5 energii z gazu będzie wytwarzane w elektrowniach z instalacjami do wychwytywania i składowania CO2 pod ziemią. Tak przynajmniej sądzą szefowie wielkich koncernów energetycznych. Wyniki tegorocznej ankiety, przeprowadzonej już po raz dwunasty przez firmę doradczą PwC zaskakują, zważywszy że na świecie coraz częściej słychać głosy, że szansa na rozwój CCS prawdopodobnie została zaprzepaszczona.
Więcej
-
Czas na klimatyczny przełom. Minister środowiska broni polskiego węgla
2012-07-09"Mamy pomysł na politykę klimatyczną" – zapewnia Marcin Korolec. Szef resortu środowiska tłumaczy, że chodzi o takie działania, które będą miały na celu, z jednej strony ochronę klimatu, a z drugiej nie będą negatywnie wpływać na rozwój gospodarczy.
Więcej
-
Debata o przyszłości systemu ETS
2012-07-09Jak powinien wyglądać Europejski System Handlu Emisjami (ETS)? Jak przezwyciężyć obawy biznesu związane z realizacją polityki klimatycznej? Między innymi na te pytania starali się odpowiedzieć uczestnicy warszawskiej debaty nt. przyszłości ETS. Spotkaniu, współorganizowanym z Centrum Studiów nad Polityką Europejską (CEPS), przewodziła Teresa Ribera, była sekretarz stanu ds. zmian klimatu w Ministerstwie Środowiska, Obszarów Wiejskich i Zasobów Morskich Hiszpanii.
Więcej
-
James Hansen: Dlaczego muszę mówić głośno o zmianach klimatu
2012-07-09Ponad 30 lat temu James Hansen, jako główny autor, opublikował artykuł "Wpływ zwiększonej koncentracji atmosferycznej dwutlenku węgla na klimat". Według przedstawionych szacunków skutkiem podwojenia ilości CO2 w powietrzu byłby wzrost temperatury powierzchni Ziemi o 2,8oC.
Więcej
-
KGHM inwestuje w fotowoltaikę, czyli prąd ze słońca
2012-07-08Eksperci prognozują złotą erę dla fotowoltaiki, czyli pozyskiwania prądu ze słońca. KGHM z naukowcami intensywnie pracuje nad nowatorskimi metodami produkcji ogniw fotowoltaicznych. Efektem tych prac może być na przykład dachówka fotowoltaiczna, która mogłaby zastąpić popularne kolektory słoneczne.
Więcej
-
Konkurs na Ekobiuro 2012!
2012-07-08Spływ statkiem Wisłą z przewodnikiem, warsztaty zielarstwa i produkcji papieru czerpanego, dizajnerskie pojemniki do segregacji odpadów czy notesy z opon – to nagrody poprzednich edycji konkursu Ekobiuro fundacji Aeris Futuro. Zawalcz o tegoroczną nagrodę dedykowaną specjalnie dla Ciebie, zespołu w którym pracujesz lub dla Twoich pracowników!
Więcej
-
Andrzej Czerwiński: projekt nowelizacji prawa energetycznego nie zablokuje ustawy o OZE
2012-07-07Przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Energetyki opowiada o zamieszaniu związanym z pracami nad projektami ustaw regulujących rynek energetyki.
Więcej
-
Kopenhaga pierwszą na świecie stolicą neutralną pod względem emisji CO2 w 2025 r.
2012-07-07W maju 2012 roku Kopenhaga rozpoczęła realizację wyjątkowego i ambitnego planu – chce już w 2025 roku osiągnąć status miasta neutralnego pod względem emisji CO2. Przyjęty plan wykazuje, że cel ten jest nie tylko realny do osiągnięcia, ale także opłacalny. Jednak aby zakończył się sukcesem, w jego realizację muszą zaangażować się sami mieszkańcy Kopenhagi i prywatny sektor.
Więcej
-
Szkocja stawia czoła ubóstwu energetycznemu
2012-07-0628 czerwca br. eksperci z całej Europy zgromadzili się na szczycie energetycznym w Dundee. Tematem dyskusji był program zbiorowego zakupu energii elektrycznej i paliw, dzięki któremu gospodarstwa domowe mogłyby obniżyć swoje rachunki za energię nawet o 20%.
Więcej
-
Las sosnowy świetnym pochłaniaczem CO2
2012-07-06Z przeprowadzonych analiz wynika, że sosnowy las jest silnym pochłaniaczem dwutlenku węgla – poinformowało Ministerstwo Środowiska. Badania przeprowadzone były na zlecenie Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych.
Więcej
-
Czy budując lub modernizując dom myślimy o rachunkach za ogrzewanie? – raport ekooszczedni.pl
2012-07-06Nośniki energii są coraz droższe. Rosną ceny energii elektrycznej, gazu, węgla czy oleju opałowego. Dlatego bardzo ważne jest wdrożenie oszczędności, tak by nakłady na utrzymanie domu lub mieszkania były jak najniższe. O tym jak oszczędzać na ogrzewaniu, radzą eksperci serwisu ekooszczedni.pl.
Więcej
-
Rząd Australii twardo za podatkiem węglowym
2012-07-05Wraz z początkiem lipca w Australii zaczął obowiązywać podatek węglowy. Ten instrument polityki klimatycznej ma przyczynić się do znacznych redukcji emisji. Jest jednocześnie pierwszym krokiem na drodze do krajowego systemu handlu emisjami. W państwie, którego gospodarka w znacznym stopniu opiera się na wydobyciu węgla, wciąż wywołuje duże kontrowersje.
Więcej
-
Zielone miejsca pracy pomogą w walce z kryzysem
2012-07-05Przyszły budżet Unii Europejskiej może stworzyć wiele nowych miejsc pracy, jeśli będzie inwestował w zazielenianie gospodarki – przypomina organizacja ekologiczna WWF, powołując się na raport dotyczący perspektyw zatrudnienia w poszczególnych sektorach gospodarki.
Więcej
-
Wzrosty w czerwcu szansą na odwrócenie trendu na rynku handlu emisjami
2012-07-05Niemal przez cały czerwiec obserwowaliśmy wzrost wartości uprawnień do emisji dwutlenku węgla. Jednostki EUA sprzedawane poprzez grudniowe kontrakty terminowe, notowane na londyńskiej giełdzie ICE, najniżej wyceniane były podczas pierwszej sesji w miesiącu (6,17 euro), natomiast najwyżej na ostatniej (8,48 euro). Wzrost cen uprawnień EUA z poziomu 6,17 euro o ponad 37 proc. w okresie jednego miesiąca może sygnalizować odwrócenie dotychczas obowiązującego trendu spadkowego.
Więcej
-
Od 2015 r. budowa domu z kolektorami słonecznymi może być obowiązkowa
2012-07-05Przepisy, nad którymi pracuje resort gospodarki, nakazują, by w przypadku budowy lub remontu domu montować kolektory słoneczne – informuje Grzegorz Wiśniewski, prezes Instytutu Energetyki Odnawialnej. Ogrzewanie wody i budynków tą drogą ma stać się wkrótce powszechne i przyczynić się do kolejnych dobrych lat dla tej branży.
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności