- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
Stanowisko PTMEW w dyskusji atom vs. offshore (14721)
2012-09-07Drukuj
GramwZielone.pl prezentuje opinię Polskiego Towarzystwa Morskiej Energetyki Wiatrowej w sprawie rozwoju morskiej energetyki wiatrowej i energetyki jądrowej w Polsce.
W dyskusji na temat kierunków rozwoju energetyki w Polsce mamy ostatnio do czynienia z polemiką środowisk opowiadających się za rozwojem energetyki atomowej oraz energetyki wiatrowej na morzu. Poniżej prezentujemy opinię Polskiego Towarzystwa Morskiej Energetyki Wiatrowej, opublikowana przez portal GramwZielone.pl:
W nawiązaniu do rozwijającej się w Polsce dyskusji na temat uwarunkowań rozwoju nowych gałęzi energetyki i planowanej realizacji nowych znaczących źródeł wytwórczych, Polskie Towarzystwo Morskiej Energetyki Wiatrowej stoi na stanowisku, że dla zapewnienia budowy optymalnego modelu polskiej energetyki niezbędne jest promowanie rozwiązań w sposób zrównoważony, uzupełniających aktualny energy-mix o nowe, perspektywiczne i bezpieczne technologie.
Obecnie przed polską energetyką stoją olbrzymie wyzwania inwestycyjne w zakresie kompleksowej modernizacji mocy wytwórczych oraz infrastruktury przesyłowej. Poziom dekapitalizacji bloków węglowych konwencjonalnych elektrowni, wzrastające ograniczenia emisyjne oraz konieczność coraz oszczędniejszego gospodarowania zasobami węgla spowodują, że w perspektywie najbliższych 20 lat znaczna część systemowych mocy węglowych będzie musiała zostać trwale zastąpiona przez nowe, wysokowydajne i niskoemisyjne źródła. Długość cyklu inwestycyjnego w energetyce oraz konieczność zapewnienia bezpieczeństwa całego procesu przebudowy naszych mocy wytwórczych wymagają podejmowania już obecnie rozstrzygających decyzji co do kierunku planowanych zmian.
Dotychczasowe doświadczenia krajów europejskich oraz aktualne trendy w planowaniu rozwoju systemów elektroenergetycznych wskazują, że kluczowymi technologiami, które powinny być traktowane jako strategiczne i perspektywiczne w przypadku Polski, są przede wszystkim: morska energetyka wiatrowa oraz niezależnie od naszych wątpliwości również energetyka jądrowa, uzupełniane o pozostałe technologie bazujące na źródłach odnawialnych oraz na konwencjonalnych i niekonwencjonalnych źródłach gazowych.
W perspektywie roku 2030 to właśnie morska energetyka wiatrowa i energetyka jądrowa, rozwijane komplementarnie, są w stanie znacząco przyczynić się do zapewnienia ciągłości bezpieczeństwa energetycznego państwa oraz realizacji celów unijnej polityki klimatycznej i energetycznej, wnosząc do polskiego systemu nawet po 6 GW mocy wytwórczych każda. Osiągnięcie tego będzie możliwe jednak tylko przy odpowiednio realizowanej polityce systemowego i równoczesnego wspierania rozwoju obu tych kierunków.
Energetyka jądrowa już dziś korzysta ze znacznej pomocy państwa i nakłady w tym zakresie będą znacząco zwiększane. Morska energetyka wiatrowa, jako domena działalności głównie podmiotów prywatnych, nie wymaga bezpośredniego zaangażowania inwestycyjnego środków budżetowych, a jedynie zapewnienia perspektywicznego poziomu wsparcia w ramach mechanizmów dedykowanych odnawialnym źródłom energii, uwzględniającego potencjał i przyszłą rolę energetyki wiatrowej na morzu dla polskiego systemu elektroenergetycznego. Jednocześnie rozwój każdej z tych gałęzi energetyki przyczyni się do wielomiliardowych inwestycji oraz powstania kilku tysięcy miejsc pracy. Przedstawione w tym zakresie ostatnie stanowisko Fundacji na rzecz Energetyki Zrównoważonej jednoznacznie wskazuje na niekonkurencyjne relacje pomiędzy morską energetyką wiatrową i energetyką jądrową oraz argumenty za ich zsynchronizowanym rozwojem.
Polskie Towarzystwo Morskiej Energetyki Wiatrowej popiera inicjatywy i apeluje o działania zmierzające do uruchomienia otwartej publicznej dyskusji na temat rzeczywistych potrzeb, pożądanych i uzasadnionych kierunków modernizacji oraz planowanego w perspektywie roku 2030 modelu wytwarzania i dystrybucji energii elektrycznej w Polsce. Jesteśmy przekonani, że debata oparta na rzetelnych informacjach i analizach niezależnych ekspertów może przyczynić się do wypracowania niezbędnego w tym zakresie politycznego i społecznego konsensusu.
Bogdan Gutkowski,
prezes Polskiego Towarzystwa Morskiej Energetyki Wiatrowej
www.ptmew.pl
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności