- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
-
NFOŚiGW da samorządom setki milionów złotych na przeciwdziałanie smogowi
2013-02-08Od lutego m.in. samorządy mogą starać się w sumie o 400 mln zł na poprawę jakości powietrza. To szczególnie ważne wsparcie, ponieważ Polska należy do najbardziej zanieczyszczonych pod tym względem krajów Unii Europejskiej.
Więcej
-
UE ogranicza emisje z pojazdów osobowych
2013-02-07W ramach strategii ograniczania emisji gazów cieplarnianych Unia Europejska w 2007 roku wprowadziła standardy emisji dwutlenku węgla dla nowych samochodów osobowych. Europejska Agencja Środowiska (EEA) zbiera dane na temat pojazdów poruszających się po drogach Unii. Raport z monitoringu prowadzonego w 2011 roku wskazuje, że większość producentów jest na dobrej drodze do osiągnięcia celu emisji CO2 na rok 2012.
Więcej
-
Zasoby gazu łupkowego w Polsce wciąż nieznane. Trzeba czekać na dane z PGNiG
2013-02-07Polski Instytut Geologiczny czeka na więcej danych z odwiertów w poszukiwaniu gazu łupkowego w Polsce. Ich wyniki pozwolą ocenić, jakie rzeczywiście są zasoby tego surowca w Polsce. PIG najbardziej liczy na wyniki prac PGNiG, polskiego giganta gazowego, który zadeklarował wykonanie do 2021 roku aż 96 odwiertów, czyli prawie jedną trzecią z dotychczas zgłoszonych w resorcie środowiska.
Więcej
-
Ceny zielonych certyfikatów runęły
2013-02-07Mija właśnie rok od chwili, gdy ceny świadectw pochodzenia energii z odnawialnych źródeł zaczęły topnieć. W tym czasie straciły ponad połowę swojej wartości. Na ostatniej sesji wyceniano je już nawet po 120 zł/MWh, w stosunku do 280 zł/MWh rok wcześniej.
Więcej
-
V edycja Krajowego Konkursu Energetycznego
2013-02-06Organizatorami V edycji Krajowego Konkursu Energetycznego są Lech-Consulting oraz Stowarzyszenie Klaster 3x20. Jubileuszowa edycja przebiegać będzie pod hasłem "Inteligentna gmina w inteligentnym rozwoju".
Więcej
-
NFOŚiGW dofinansuje budowę 14 biogazowni rolniczych. Gdzie one powstaną?
2013-02-06Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej zatwierdził wstępną listę projektów biogazowych, którym ma udzielić dofinansowania w formie preferencyjnych pożyczek i dotacji.
Więcej
-
UE ogłasza strategię na rzecz czystego paliwa
2013-02-06Komisja Europejska poinformowała 24 stycznia br. o pakiecie środków zapewniających rozbudowę stacji paliwa alternatywnego w Europie. Stacje te miałyby powstawać według jednolitych norm w zakresie ich budowy i wykorzystania. Dotychczasowe inicjatywy polityczne zazwyczaj dotyczyły samych paliw i pojazdów, omijając problem dystrybucji paliwa. Próby zachęcania do budowy stacji były niewystarczające i odbywały się w sposób nieskoordynowany.
Więcej
-
Wojewódzki program ochrony powietrza – do poprawy!
2013-02-06Zbyt ostrożny, bez żadnych nowych rozwiązań czy uwzględnienia specyfiki Krakowa, z pomysłami na ograniczenie emisji komunikacyjnych, które mogą spowodować skutek odwrotny od zamierzonego, a przy okazji doprowadzić do paraliżu komunikacji miejskiej. Prezydent opiniuje projekt programu ochrony powietrza dla Krakowa, przygotowany na zlecenie Urzędu Marszałkowskiego.
Więcej
-
Mały trójpak energetyczny, czyli jak uniknąć pozytywnych zmian na rynku odnawialnych źródeł energii
2013-02-06Zagrożenie nawet 80-90 tys. EUR dziennej kary ze strony Komisji Europejskiej oraz blokowanie rozwoju rynku odnawialnych źródeł energii (OZE) w Polsce, to konsekwencje opóźnień w dostosowaniu przepisów o pozyskiwaniu energii z OZE do wymogów UE. W Sejmie RP trwają prace nad propozycją tzw. "małego" trójpaku. Jednak zdaniem ekspertów wdraża on jedynie „formalnie" przepisy europejskie, konserwuje nieefektywne wsparcie dla wielkoskalowej energetyki i nie przynosi realnych zmian, niezbędnych dla rozwoju energetyki obywatelskiej (prosumenckiej).
Więcej
-
Wstrzymane otwarcie pierwszej w Polsce biogazowni kontenerowej
2013-02-05We wsi Cieszowa w śląskiej gminie Koszęcin powstała pierwsza w kraju rolnicza mikrobiogazownia kontenerowa. Jej inwestor, rolnik, na razie jednak wstrzymuje uruchomienie tej instalacji, czekając na uchwalenie ustawy o odnawialnych źródłach energii (OZE).
Więcej
-
Długoterminowe trendy ocieplenia według NASA
2013-02-05Zdawać by się mogło, że ocieplenie ziemskiego klimatu oznacza jedynie coraz wyższe temperatury. W rzeczywistości skutkiem tego procesu mogą być również niezwykle mroźne i długotrwałe zimy. Wysokie temperatury przyspieszają ubytek arktycznego lodu, a to wywołuje zaburzenia w przebiegu polarnego prądu strumieniowego. Najnowsze dane NASA wskazują, że ostatnia dekada była najcieplejsza w historii pomiarów. Co więcej, kolejne dziesięciolecia będą coraz cieplejsze.
Więcej
-
Informacje o energooszczędności od dziś na każdym produkcie na prąd
2013-02-05Od 1 lutego br. etykiety informujące o zużyciu energii muszą być umieszczane nie tylko na sprzęcie AGD, ale na wszystkich urządzeniach korzystających z prądu. Informacje te muszą też znaleźć się reklamach tych produktów. Nowe przepisy mają ułatwić klientom wybór energooszczędnego sprzętu. Za nieprzestrzeganie tego nakazu na producentów i sprzedawców będą nakładane wysokie kary.
Więcej
-
Minister Kasprzak: Inwestorzy poznają finalny kształt ustawy o OZE w I półroczu 2013 r.
2013-02-05Zdaniem Mieczysława Kasprzaka, wiceministra gospodarki i jednego z autorów ustawy o OZE, ostateczny kształt przyszłych regulacji powinien być znany w II kwartale tego roku.
Więcej
-
Załóżmy tirom tłumiki – napisz do europosłów!
2013-02-05Poziom hałasu z nowych pojazdów jest regulowany na poziomie europejskim (aby zgodnie z zasadami wspólnego rynku można było je sprzedawać w całej Europie). We środę 6 lutego Parlament Europejski uchwali, że samochody, autobusy i ciężarówki muszą stać się cichsze – ale dopiero głosowanie rozstrzygnie, o ile decybeli.
Więcej
-
Prezes GDF Suez Polska o ustawie o OZE: albo idziemy na budowę, albo do sądu
2013-02-04Grzegorz Górski, prezes GDF Suez Energia Polska, zapowiedział wstrzymanie inwestycji w sektorze energetyki wiatrowej realizowanych przez jego firmę – do czasu rozstrzygnięcia kwestii nowego systemu wsparcia dla OZE.
Więcej
-
Wielka energetyka kontra OZE – co opłaca się bardziej?
2013-02-04Dla źródeł małoskalowych znacznie korzystniej niż dla elektrowni dużych mocy, przedstawiają się koszty dystrybucji, a także straty energii w procesie przesyłania i transformacji – pisze dr inż. Ryszard Rabiega z firmy Biopower.
Więcej
-
M. Korolec: Zliberalizujemy przepisy dotyczące wydobycia gazu łupkowego, by ułatwić przedsiębiorcom działalność
2013-02-04Ustawa łupkowa zostanie przedstawiona do konsultacji społecznych w pierwszym kwartale tego roku – zapowiada Marcin Korolec, szef resortu środowiska. Jedną z ważniejszych propozycji ma być zliberalizowanie przepisów środowiskowych, tak by ułatwić inwestorom poszukiwanie i wydobywanie gazu. W sprawie najbardziej kontrowersyjnej kwestii powołania Narodowego Operatora Kopalin Energetycznych nic sie zmieni.
Więcej
-
Kolejny elektryczny samochód
2013-02-03Produkcję elektrycznego samochodu o nazwie 4E rozpoczyna Romet, a prototyp kolejnego EV opracowanego w naszym kraju pokazała Mielecka Agencja Rozwoju Regionalnego MARR SA.
Więcej
-
Belgowie wybudują wyspę, aby magazynować energię z morskich farm wiatrowych
2013-02-03Belgijski rząd chce wycofać się całkowicie z energetyki atomowej. Zastąpić ją mają ogromne morskie farmy wiatrowe. Chcąc rozwijać morską energetykę wiatrową na szerszą skalę, Belgowie muszą uporać się jednak z jej podstawowym problemem.
Więcej
-
Projekt "Euro Topten Max"
2013-02-02Fundacja na rzecz Efektywnego Wykorzystania Energii realizuje projekt Euro Topten Max, finansowany ze środków Intelligent Energy Europe (IEE). Jednym z podejmowanych działań jest promocja zielonych zamówień publicznych przy współpracy z organizacją ICLEI (Local Governments for Sustainability).
Więcej
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności