- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
Zapewnienie niedrogiej energii odnawialnej wszystkim: spółdzielniom obywatelskim (21600)
2020-12-02Drukuj
Jeśli mamy przejść na energię w 100% odnawialną, będziemy potrzebować zdolności do dostarczania zdecentralizowanej i sprzyjającej włączeniu społecznemu energii.
„Prosumenci” (producenci-konsumenci energii odnawialnej [OZE]), odgrywają obecnie główną rolę w transformacji energetycznej, instalując technologie OZE na własnych dachach lub uczestnicząc w społecznościach energii odnawialnej.
Ogólnie rzecz biorąc prosumenci finansują i przyspieszają postęp w osiąganiu celów zrównoważonego rozwoju. Robią to poprzez zwiększanie świadomości na temat zmian klimatycznych, tworzenie miejsc pracy i stabilnej infrastruktury lokalnej, budowanie większej akceptacji technologii odnawialnych źródeł energii i zapewnianie niedrogiej energii. W całej Europie spółdzielnie energetyczne pomagają przekształcić rynek energii ze scentralizowanego rynku zdominowanego przez duże przedsiębiorstwa użyteczności publicznej w zdecentralizowany rynek z milionami aktywnych obywateli. Dzięki swojej demokratycznej i partycypacyjnej strukturze spółdzielnie energetyczne pomagają wzmocnić pozycję wszystkich grup znajdujących się w niekorzystnej sytuacji społecznej i ekonomicznej, i są one szczególnie ukierunkowane na pomoc kobietom niedostatecznie reprezentowanym w sektorze energetycznym. Aktywnie angażując kobiety jako członków, menedżerów, inwestorów, producentów, konsumentów i pracodawców, mogą one promować przedsiębiorczość i eliminować ubóstwo energetyczne w całym łańcuchu wartości energii.
Rozszerzenie rozwiązań energetycznych dla obywateli na wymiar europejski umożliwi osiągnięcie porozumienia paryskiego i celów SDG w sposób sprawiedliwy społecznie i właśnie ze względu na płeć.
GOIENER TALDEA to spółdzielnia obywatelska zajmująca się wytwarzaniem i promowaniem wykorzystania energii odnawialnej w Kraju Basków i prowincji Nawarra w Hiszpanii, przynosząca korzyści ludziom, których potrzeby energetyczne nie są zaspokajane i którzy są wykluczani przez duże korporacje energetyczne. Spółdzielnia – założona w 2012 roku – jest obecnie odnoszącym sukcesy dostawcą energii non-profit z obrotem 8,9 miliona euro, działając w modelu biznesowym opartym na zrównoważonym rozwoju i partnerstwie.
Spółdzielnia GOIENER powstała jako odpowiedź na brak demokratycznej reprezentacji w korporacjach energetycznych, ich znikomy lub całkowity brak dbałości o środowisko oraz ich pogląd na odnawialne źródła energii jako kolejny sposób na osiągnięcie zysku. Natomiast spółdzielnia GOIENER od samego początku koncentrowała się na obywatelach. Dziś spółdzielnia GOIENER ma ponad 10 000 członków i ponad 70 uczestniczących gmin, a organizacje stanowią 8% jej członków i przynoszą 50% jej rocznych obrotów.
Artykuł pochodzi z raportu "Czas sięgnąć po księżyc". Raportu z monitoringu społeczeństwa obywatelskiego na temat Celów Zrównoważonego Rozwoju.
Podobne artykuły
- 180 organizacji wzywa premierów 6 krajów do wzmocnienia ochrony klimatu
Realne działania w celu ochrony klimatu i decyzje zgodne z aktualnym stanem wiedzy naukowej – tego oczekują od przywódców krajów Europy Środkowo-Wschodniej, w tym Polski, sygnatariusze listu wysłanego w związku z nadchodzącym szczytem Rady Europejskiej. Pod listem podpisało się ponad 180 organizacji pozarządowych, przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego, przedsiębiorców, miast, inicjatyw lokalnych i regionalnych oraz środowisk akademickich.
Więcej
- Ferma Kipster neutralna dla klimatu i przyjazna dla zwierząt
Ferma drobiu Kipster to alternatywa dla intensywnej hodowli zwierząt, która ma pozytywny wpływ na kilka celów zrównoważonego rozwoju oraz odniosła sukces komercyjny.
Więcej
- Zwalczanie przemocy wobec kobiet za pomocą innowacyjnych polityk: paszporty „Stop FGM”
Trzeci cel z Celów zrównowazonego Rozwoju to osiągnięcie równości płci i wzmocnienie pozycji wszystkich kobiet i dziewcząt, dotyczy eliminacji wszelkich szkodliwych praktyk, w tym okaleczania żeńskich narządów płciowych (FGM).
Więcej
Podziel się swoją opinią
Wybierz dział
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności