- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
Łódź: renaturyzacja rzeki Sokołówki zmniejsza ryzyko podtopień w mieście (20039)
Anna Kucińska2017-02-21
Drukuj
Położenie Łodzi było jednym z głównych czynników sprzyjających jej uprzemysłowieniu w XIX wieku – na obszarze miasta płynie 18 rzek. Są co prawda niewielkie, jednak dzięki dużym spadkom i spiętrzeniom mogły na nich pracować koła wodne napędzające maszyny. Dynamiczna industrializacja i urbanizacja Łodzi przyczyniły się jednak z czasem do poważnych problemów w gospodarce wodnej miasta.
Wraz z szybkim rozwojem przemysłu i miasta przybywało w nim, i w rzekach, ścieków, i – jak pisze Filip Springer w „Wannie z kolumnadą” w rozdziale o znikających z polskich miast rzekach – na początku XX wieku przykryto koryto rzeki Łódki z powodu unoszącego się znad rzeki „dławiącego odoru” oraz licznych epidemii nawiedzających miasto.
W latach 20. XX wieku podjęto decyzję o skanalizowaniu miasta, a przy okazji uregulowano łódzkie rzeki, tzn. wtłoczono je w kanały i betonowe koryta lub rury przepustowe. Doprowadziło to do zmniejszenia powierzchni gruntów przepuszczalnych w mieście i zwiększyło ryzyko podtopień podczas gwałtownych opadów. Duży obszar Łodzi korzysta z systemu kanalizacji, który odprowadza także wody opadowe, co sprawia, że podczas gwałtownych opadów spada skuteczność oczyszczania ścieków. W rezultacie prowadzi to do znacznego zanieczyszczenia rzek i negatywnie wpływa na lokalny ekosystem. Niska retencyjność gruntów w Łodzi zmniejsza wilgotność gleby podczas okresów suchych, skutkuje wyższymi temperaturami podczas upałów i nasila zjawisko miejskiej wyspy ciepła. Dodatkowo brak terenów zielonych w mieście i płynących na powierzchni cieków wodnych pogłębia zanieczyszczenie powietrza. Długofalowe prognozy dla Łodzi przewidują zwiększenie intensywności i częstotliwości gwałtownych opadów oraz wzrost temperatur wraz z postępującą zmianą klimatu.
Odcinek Sokołówki przy osiedlu Marysin, Bałuty, Łódź, 2011 r. Fot. Wampcia, CC-BY-SA 3.0
Aby zaradzić tym problemom w latach 2006-2014 władze miasta wdrożyły kilka działań w ramach projektu SWITCH, finansowanego ze środków Unii Europejskiej, dotyczącego gospodarowania zasobami wodnymi w miastach UE. Przeprowadzono renaturyzację demonstracyjnej rzeki Sokołówki, czyli przywrócenie jej dawnego koryta poprzez regulację naturalnymi metodami, aby zwiększyć zdolność rzeki do absorbcji wód opadowych i samooczyszczania się oraz przywrócić jej walory ekologiczne i rekreacyjne. Autorem koncepcji, opracowanej pod koniec lat 90., był prof. Maciej Zalewski z Międzynarodowego Instytutu PAN, Europejskie Regionalne Centrum Ekohydrologii oraz ówczesne władze Łodzi.
Sokołówka jest zasilana w przeważającej mierze przez wody opadowe, płynie głównie w sztucznie stworzonym kanale i jest podatna na zanieczyszczenie algami z powodu wysokiej zawartości składników odżywczych w wodach burzowych. Zbudowano m.in. zbiorniki wodne o zwiększonej odporności na zanieczyszczenia, do oczyszczania wód burzowych wpadających do rzeki wykorzystano także Sekwencyjny System Sedymentacyjno-Biofiltracyjny (SSSB), opracowany w ramach projektu i opatentowanych jako innowacja. W procesie renaturyzacji wykorzystano także nowatorskie fitotechnologie – brzegi i dno rzeki obsadzono odpowiednimi roślinami, skutecznie zwalczającymi zanieczyszczenia.
Dzięki realizacji projektu zmniejszono ilość wód opadowych wpadających do kanalizacji, zwiększono retencyjność gruntów w mieście, ustabilizowano przepływ wód rzecznych i opadowych dzięki budowie zbiornika retencyjnego w górnej części rzeki. Dzięki przywróceniu naturalnego koryta rzeki tereny nadrzeczne stały się atrakcyjnym miejscem wypoczynku dla mieszkańców Łodzi, korzystnie wpływającym na ich zdrowie i samopoczucie.
Sukces renaturyzacji Sokołówki stał się podstawą do opracowania przez łódzkich naukowców koncepcji Błękitno-Zielonej Sieci. Koncepcja ta zakłada połączenie ze sobą dolin rzek i terenów zielonych miasta i stworzenie przestrzeni, która poprawia jakość powietrza i całego lokalnego ekosystemu, zwiększa elastyczność miasta w reagowaniu na globalną zmianę klimatu, podnosi wartość inwestycyjną okolicznych terenów mieszkańców i poprawia warunki życia mieszkańców Łodzi. Koncepcja Błękitno-Zielonej Sieci jest oparta na retencji i oczyszczaniu wód deszczowych, wspierających rozwój roślinności i stały przepływ w silnie zanieczyszczonych rzekach. Koncepcja Błękitno-Zielonej Sieci została oficjalnie przyjęta przez władze miasta jako część jego Strategii Zintegrowanego Rozwoju Łodzi 2020+.
Anna Kucińska, www.adaptcity.pl
Na podstawie:
- Urban river restoration: a sustainable strategy for storm-water management in Lodz, Poland (2014), http://climate-adapt.eea.europa.eu/
- Błękitno-zielona sieć – poprawa jakości życia w miastach w obliczu zmian klimatu, http://panorama.pan.pl/, Iwona Wagner, Maciej Zalewski
Podziel się swoją opinią
Wybierz dział
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności