- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
Smogathon - konkurs na najlepsze pomysły antysmogowe (20190)
PAP - Nauka w Polsce, Ewelina Krajczyńska2017-08-14
Drukuj
Czujniki wykrywające smog, wyłapujące go okiennice czy cegły ze smogowego pyłu? Sposobów na walkę ze smogiem jest wiele. Można je zgłaszać do Smogathonu - międzynarodowego konkursu na rozwiązania antysmogowe, który odbędzie się w Krakowie.
Zespoły z całego świata, które chcą wziąć udział w zawodach, mogą zapisywać się na jeden z pięciu półfinałów. Odbędą się one w: kalifornijskim Berkeley (USA, 3 października), w Londynie (Wlk. Brytania, 5 października), w Warszawie (9 października), w Bangalore (Indie, 16 października) i w Hongkongu (Chiny, 18 października). Bezpłatnego zgłoszenia można dokonywać do 15 sierpnia 2017 r. na stronie www.smogathon.com/apply.
Do każdego z półfinałów zakwalifikuje się 10-12 zespołów. Będą one miały do 5 minut na zaprezentowanie swojego rozwiązania, które międzynarodowe jury oceni m.in. pod kątem realności wdrożenia, innowacyjności i wpływu na zniwelowanie zanieczyszczenia powietrza.
W każdym z międzynarodowych półfinałów zostaną wybrane po dwa najlepsze zespoły. Organizatorzy sfinansują ich przyjazd na finał Smogathonu do Krakowa. Ponadto, do finału dostaną się dwa projekty zakwalifikowane bezpośrednio ze zgłoszeń internetowych. Spośród wszystkich finalistów wybrany zostanie jeden zwycięzca.
"Dzięki zwycięstwu i zaimplementowaniu rozwiązania w Krakowie, laureaci mogą zwrócić się do każdego innego miasta. A takich jest mnóstwo, praktycznie każda metropolia na świecie ma problem ze smogiem" - zaznacza w rozmowie z PAP pomysłodawca i organizator Smogathonu Maciej Ryś.
Przyznaje jednak, że nie zmniejszając poziomu emisji, problemu smogu nie rozwiążemy. "Nie ma takiej technologii, która uporałaby się z nim całkowicie" - mówi.
Jego zdaniem do znacznego poprawienia jakości powietrza potrzebne są trzy elementy. Pierwszy to odpowiednia infrastruktura: właściwa polityka transportowa oraz energetyczna, kontrola emisji przemysłowych czy wreszcie wymiana starych pieców. "Piec węglowy nigdy nie będzie czysty, ale może dawać 100 kg pyłu albo 200 gr pyłu. Gdybyśmy używali w Polsce tylko pieców najnowszej generacji, to problem smogu byłby znacznie mniejszy. Oczywiście najlepsze są rozwiązania całkowicie bezemisyjne, alternatyw jest mnóstwo, a koszty ich wdrożenia ciągle spadają" - ocenia Ryś.
Drugim niezbędnym elementem jest edukacja i rozwijanie świadomości ekologicznej. Rozwiązania technologiczne, które w jakiś sposób eliminują smog, to dopiero trzeci etap walki o czystsze powietrze. "Są takie technologie, które z powodzeniem działają na świecie, ale u nas ich jeszcze nie ma. Organizując Smogathon postanowiliśmy więc poszukać najciekawszych technologii antysmogowych. Szukamy dosłownie na całym świecie, ale może się okazać, że to jakiś polski projekt wygra tegoroczny konkurs. Tego dowiemy się w listopadzie" - mówi pomysłodawca Smogathonu.
Do udziału w konkursie może aplikować każdy, kto ma pomysł na technologiczne i innowacyjne rozwiązanie antysmogowe. W tegorocznej edycji przygotowano sześć kategorii. Pierwsze dwie to sposoby na oczyszczanie powietrza: wewnątrz budynków oraz poza budynkami. W trzeciej kategorii organizatorzy szukają rozwiązań, które zapobiegają wydobywaniu się smogu z kominów. Kolejna to przydomowe generowanie energii i ciepła oraz jej magazynowanie; następna to mapowanie i prognozowanie smogu. Całkowicie nową kategorią w Smogathonie jest smog jako produkt. "Pomysł na tę kategorię pochodzi od idei inżyniera, który z zebranego pyłu wykonał cegłę. Okazało się, że ze smogu można zrobić: atrament, alkohol, pisaki smogowe czy źródło energii" - mówi Maciej Ryś.
W poprzednich dwóch edycjach konkursu nagrodzono specjalne czujniki jakości powietrza i pochłaniające smog - ściany mchu. "W naszym +portfolio+ mamy przynajmniej trzy projekty produkujące tanie czujniki, których w Polsce jest już grubo ponad 300, a najwięcej w Krakowie - ponad sto" - mówi twórca Smogathonu.
Również pochłaniające smog ściany mchu są już wykorzystywane. Działają np. w Brukseli, Tokyo, Berlinie, ale nie w Krakowie. "W Polsce takie rozwiązania pojawią się na późniejszym etapie. Ścianka mchu przez cały rok może +zjeść+ około 12 kg pyłu, a jeden zwykły piec w ciągu roku może wyprodukować go ponad 60. Nawet gdybyśmy obsadzili ściankami czy zalesili całą Warszawę, to wciąż nie rozwiązałoby sedna problemu. Jednak chcemy, aby to rozwiązanie pojawiło się niedługo w największych polskich miastach – nie zapominajmy o jego walorach edukacyjnych i urbanistycznych" - ocenia Ryś.
Partnerami Smogathonu są m.in. Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce, województwo małopolskie i miasto Kraków. Smogathon wspierają londyńskie i warszawskie oddziały Google Campus, a także stowarzyszenie Berkeley Energy and Resources Collaborative działające przy Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley oraz ceniony indyjski uniwersytet International Institute of Information Technology.
PAP - Nauka w Polsce, Ewelina Krajczyńska
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl
Podobne artykuły
- Dlaczego w Polsce mamy smog i co trzeba zrobić żeby go nie było?
Wywiad z Markiem Zaborowskim, wiceprezesem zarządu Instytutu Ekonomii Środowiska, ekspertem w dziedzinie efektywności energetycznej.
Więcej
- Jak skutecznie walczyć ze smogiem w miastach?
Najnowsza publikacja Instytutu Badań nad Bezpieczeństwem, Energetyką i Klimatem (ISECS) przedstawia kompleksową propozycję walki ze smogiem.
Więcej
- Smog poza sezonem
SMOG, smog wisi w powietrzu.. Słyszeliśmy o nim w ostatnich miesiącach często i zewsząd. Jest on widoczny gołym okiem i na danym obszarze, szczególnie w zimie, w mroźne, słoneczne poranki. Trzeba jednak wiedzieć, że smog jest objawem poważnego problemu, mianowicie niskiej emisji.
Więcej
Podziel się swoją opinią
Wybierz dział
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności