- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
Gdańsk - program wspierający małą retencję, czyli zatrzymywanie wody deszczowej w miejscu powstania opadu (20568)
Katarzyna Wolańska2018-08-03
Drukuj
Plakat programu „Dotacja na zagospodarowanie wód opadowych poprzez ich odprowadzanie do gruntu przy pomocy podziemnych urządzeń rozsączających, do wód lub do sieci kanalizacji deszczowej”, źródło UM Gdańska
Wywiad z Marylą Jezierską Kierownik Referatu Gospodarki Wodnej i Geologii Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
Katarzyna Wolańska: Na czym polega program „Dotacja na zagospodarowanie wód opadowych poprzez ich odprowadzanie do gruntu przy pomocy podziemnych urządzeń rozsączających, do wód lub do sieci kanalizacji deszczowej” i do kogo jest skierowany?
Maryla Jezierska: Dotacja na zagospodarowanie wód opadowych jest udzielana aktualnie na podstawie Uchwały Nr XXX/843/16 Rady Miasta Gdańska z dnia 27 października 2016 r. w sprawie uchwalenia „Regulaminu udzielania dotacji celowych na zadania związane z ochroną środowiska i gospodarką wodną (zm. uchw. Nr XLII/1166/17 Rady Miasta Gdańska z dnia 31 sierpnia 2017 r.).
Program polega na dofinansowaniu działań polegających na zagospodarowaniu wód opadowych poprzez:
- odprowadzenie do gruntu za pomocą podziemnych urządzeń rozsączających, np. studnie chłonne, skrzynki rozsączające;
- odprowadzenie do wód;
- do sieci kanalizacji deszczowej.
Wszystkie te działania powiększają w końcowym efekcie zasób wód podziemnych lub powierzchniowych. Nie dofinansowujemy ogrodów deszczowych. O udzielenie dotacji mogą ubiegać się osoby fizyczne, wspólnoty mieszkaniowe, osoby prawne, przedsiębiorcy.
KW: Jakie są kryteria wyboru wniosków do realizacji ?
MJ: Wnioski rozpatrywane są w kolejności wpływu. Należy je składać w okresie od dnia 1 stycznia do dnia 31 grudnia. Wnioski nierozpatrzone w roku, w którym zostały złożone-podlegają rozpatrzeniu w roku następnym.
Aby uzyskać dotację należy złożyć wypełniony wniosek i załączyć następujące dokumenty:
- Kserokopie rachunków lub faktur VAT dokumentujące poniesione wydatki (oryginały należy okazać w dniu podpisania umowy dotacji);
- Oświadczenie, że pozostali współwłaściciele wyrazili zgodę na zagospodarowanie wód opadowych i wypłatę dotacji wnioskodawcy;
- Dowód potwierdzający wykonanie infrastruktury odwodnieniowej (np. protokół odbioru, zdjęcia);
- Oświadczenie, że wniosek o dotację nie dotyczy infrastruktury technicznej zagospodarowania wód opadowych wykonanej w ramach inwestycji drogowej, mieszkaniowej, usługowej, przemysłowej;
- Oświadczenie o wielkości pomocy de minimis, w przypadku podmiotu ubiegającego się o taką pomoc.
Wysokość dotacji ustala się według następujących zasad:
- Dotacja w wysokości 100% łącznej wartości wydatków, nie więcej niż 4 000 zł dla osób fizycznych, osób prawnych i przedsiębiorców;
- Dotacja w wysokości 100%łacznej wartości wydatków, nie więcej niż 10 000 zł dla wspólnot mieszkaniowych i spółdzielni mieszkaniowych
Dotacja przekazywana jest w formie zwrotu udokumentowanych wydatków związanych z realizacją zadania po jego zakończeniu. Dotacją objęte są wydatki poniesione w roku kalendarzowym, w którym złożono wniosek o dotację jak również w roku poprzedzającym rok złożenia wniosku. Dotacje wypłacane są do wyczerpania środków finansowych zarezerwowanych na dany rok budżetowy.
Dotacja nie obejmuje infrastruktury technicznej związanej z zagospodarowaniem wód opadowych wykonywanej w ramach określonych pozwoleniem na budowę nowych inwestycji drogowych, mieszkaniowych, usługowych, przemysłowych.
KW: Kto był inicjatorem wprowadzenia tego programu w Gdańsku, w jaki sposób Urząd Miejski w Gdańsku realizuje ten program i od jakiego czasu jest realizowany?
MJ: Inicjatorem programu był Wydział Środowiska. Program funkcjonuje od 2011 r. Przełom roku 2010 i 2011 był rokiem mokrym. Wystąpiły liczne podtopienia posesji. Mieszkańcy Gdańska mieli trudności z odprowadzeniem wód opadowych i roztopowych. Wydział postanowił zatem wspomóc mieszkańców poprzez udzielanie dotacji na zagospodarowanie wód opadowych, na co pozwalała ustawa Prawo Ochrony Środowiska. Przygotowano kryteria udzielania dotacji i włączono do obowiązującego wówczas regulaminu.
KW: Czy mogą się Państwo podzielić z nami informacjami odnośnie efektów tego programu? Ile podmiotów skorzystało? Jakie to były podmioty?
MJ: Dotacja na zagospodarowanie wód opadowych nie cieszy się specjalnym zainteresowaniem mieszkańców. Dotychczas skorzystało z niej 10 osób fizycznych (2013 r. – 2 szt.; 2014 r. – 6 szt.; 2015 r. – 1 szt.; 2016 r. – 1 szt., 2017 r. - 0 szt.).
Z programu na zagospodarowanie wód opadowych nie korzystały dotychczas wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe. Dotacja na zagospodarowanie wód opadowych jest dotacją celową i może być spożytkowana jedynie na zagospodarowanie wód. Dotacja przekazywana jest w formie zwrotu udokumentowanych wydatków.
Przyczyną braku zainteresowania może być:
- nieudzielanie dotacji dla nowych inwestycji realizowanych w ramach pozwolenia na budowę - w tym przypadku podmiot realizujący budowę winien zagospodarować wody opadowe w ramach projektu;
- wysokie koszty urządzeń do retencjonowania, jakie należy ponieść, aby następnie uzyskać refundację.
KW: Na jakie trudności napotkali Państwo realizując to zadanie i jak udało się je pokonać?
MJ: Procedura udzielania dotacji jest ściśle określona w regulaminie, a więc trudności są sporadyczne i dotyczą zwykle stosowania przepisów prawa. W tych sprawach posiłkujemy się opiniami naszego radcy prawnego. Czasami zdarzają się odwołania na odrzucenie wniosku w procesie kwalifikacji. Zwracamy uwagę, że takie odwołanie nie przysługuje.
KW: Jakie są korzyści dla miasta z prowadzenia programu dopłat do retencji wód opadowych?
MJ: Dotacja na zagospodarowanie wód opadowych nie cieszy się dużym zainteresowaniem, pomimo kampanii reklamowej przeprowadzonej w zeszłym roku w tramwajach i autobusach (był rozwieszony plakat pt. „Nie zalewaj. Wsparcie dla małej retencji”). Dalsza kampania informacyjna nie będzie prowadzona z uwagi na ograniczone środki finansowe. W związku z powyższym korzyści dla miasta są raczej mikre.
KW: Jakie inne programy dotacyjne związane z ekologią są realizowane w Gdańsku?
MJ: Regulamin o którym wspomniałam powyżej przewiduje również udzielanie dotacji na:
- zmianę ogrzewania;
- likwidację zbiorników bezodpływowych i przydomowych oczyszczalni ścieków poprzez ich przyłączenie do miejskiej sieci kanalizacyjnej;
- demontaż, transport i utylizację odpadów zawierających azbest.
Szczegóły udzielania dotacji znajdują się na stronie internetowej miasta pod adresem: http://www.gdansk.pl/urzad-miejski/wydzial-srodowiska/procedury lub www.gdansk.pl/ekodotacje.
Wywiad przeprowadziła Katarzyna Wolańska, Instytut na rzecz Ekorozwoju, Eko-lokator, ChronmyKlimat.pl
Podobne artykuły
- Zrównoważone gospodarowanie wodą - wywiad z dr hab. inż. Ewą Bursztą-Adamiak z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu
Tradycyjne systemy odprowadzania wód deszczowych w miastach, czyli odprowadzanie wód deszczowych do kanalizacji ogólnospławnej, a następnie do odbiornika, czyli np. rzeki lub jeziora nie są już efektywne, nie sprawdzają się. O zrównoważonym gospodarowaniu wodami opadowymi w miastach oraz zagospodarowaniu wód opadowych w obrębie budynków rozmawiamy z dr hab. inż. Ewą Bursztą-Adamiak z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.
Więcej
- Gospodarowanie wodą w miastach i na osiedlach
Świat w którym żyjemy charakteryzuje się gwałtowną urbanizacją, rozlewaniem się miast i wzrostem liczby ludności, przy jednoczesnym kurczeniu się zasobów naturalnych, w tym zasobów wody.
Więcej
- Relacja z warsztatu Gospodarowanie wodą w budynkach wielorodzinnych
28 czerwca w Warszawie odbył się warsztat na temat gospodarowania wodą w budynkach wielorodzinnych. Zapraszamy do zapoznania się z relacją z tego wydarzenia.
Więcej
Podziel się swoją opinią
Wybierz dział
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności