- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
Kraje UE pod presją przyspieszenia porozumienia w sprawie znaku Green Deal przed COP26 (21086)
2019-12-12Drukuj
Wczoraj Komisja Europejska przedstawiła zarys swojej europejskiej zielonej umowy. Zgodnie z proponowanym harmonogramem zwiększony cel klimatyczny UE do 2030r. - sztandarowa inicjatywa pakietu - zostanie przedstawiona do lata 2020r. Ten harmonogram będzie wymagał od państw członkowskich uzgodnienia znacznie wyższego celu 2030 na posiedzeniu Rady Europejskiej w czerwcu 2020r., który będzie kluczem do umożliwienia UE przewodzenia międzynarodowej odważnej ambicji klimatycznej.
W Porozumieniu Paryskim wszystkie kraje zobowiązały się do przedstawienia Narodom Zjednoczonym nowych podwyższonych celów klimatycznych na 2030r., najpóźniej na szczycie klimatycznym COP26, który odbędzie się w Glasgow w listopadzie 2020r.
Dzisiejszy komunikat pokazuje, że Komisja zamierza przedstawić nową propozycję celu do lata 2020r., zamiast w ciągu pierwszych 100 dni urzędowania, jak pierwotnie obiecano.
Przedstawienie nowego, znacznie podwyższonego celu klimatycznego do 2030r. do lata 2020r. pozostawiłoby państwom członkowskim UE bardzo mało czasu na negocjacje i zatwierdzenie go na czas. Dlatego podczas jutrzejszego posiedzenia Rady Europejskiej wszystkie państwa członkowskie powinny wyraźnie wskazać Komisji, że wniosek należy przedstawić jak najwcześniej i że zwiększenie ambicji UE do 2030r. będzie omawiane na każdej przyszłej Radzie Europejskiej.
Jakiekolwiek opóźnienie kosztowałoby UE jej międzynarodową pozycję lidera w dziedzinie dyplomacji klimatycznej, ponieważ blok nie byłby w stanie przedstawić uzgodnionego, znacznie wyższego celu klimatycznego na 2030r. przed szczytem UE-Chiny, który odbędzie się w Lipsku we wrześniu 2020r.
Biorąc pod uwagę kryzys klimatyczny oraz jego zdolność i odpowiedzialność za działanie, UE musi zwiększyć swój cel klimatyczny do 2030r. do 65% redukcji emisji i zgodzić się na zerową emisję netto do 2040r.
W odpowiedzi na komunikat w sprawie europejskiego zielonego porozumienia Trio Wendel powiedział:
„Czas jest wszystkim. Obecna propozycja, aby do lata 2020r. mieć nowy, zwiększony cel UE w zakresie klimatu do 2030r., jest zdecydowanie lepsza niż wyciekający projekt dotyczący października 2020r. Teraz na państwach członkowskich UE spoczywa duża odpowiedzialność za uzgodnienie znacznie wyższego celu w zakresie klimatu na 2030r. Na posiedzeniu Rady Europejskiej w czerwcu 2020r. byłby to jedyny sposób na przygotowanie się do szczytu UE-Chiny we wrześniu, w którym pomyślny wynik w zakresie wzmocnionych działań w dziedzinie klimatu byłby kluczowy dla wzmocnienia międzynarodowego impulsu przed konferencją klimatyczną ONZ, COP26, w listopadzie następnego roku w Glasgow.
Źródło: CAN Europe
Podobne artykuły
- Apel o neutralność klimatyczną do premierów Polski, Czech i Węgier
Premierzy Polski, Czech oraz Węgier, w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo swoich obywateli, mają obowiązek poprzeć cel neutralności klimatycznej UE do 2050 roku na najbliższym posiedzeniu Rady Europejskiej. We wspólnym apelu 42 organizacje pozarządowe z Europy Środkowej i Wschodniej wzywają nasz region do zrobienia razem niezbędnego kroku w kierunku gospodarki zeroemisyjnej i sięgnięcia po dodatkowe korzyści wynikające z międzynarodowej współpracy.
Więcej
- Ustawa dotycząca kaucji za plastikowe butelki do czerwca
Wprowadzenie kaucji za butelki plastikowe to kwestia miesięcy - zapowiedział w poniedziałek (9 grudnia) minister klimatu Michał Kurtyka Dodał, że do czerwca zostanie przedstawiona propozycja ustawowa.
Więcej
- Następne 12 miesięcy ma kluczowe znaczenie, ponieważ Green Deal zobowiązuje UE do „głęboko transformacyjnych polityk”
Komisja Europejska odpowiedziała na wezwania do działań na rzecz klimatu i środowiska, publikując plany europejskiego zielonego porozumienia, w tym obietnicę „głęboko transformujących polityk” w swoim pierwszym ważnym komunikacie, zaledwie 10 dni po objęciu urzędu.
Więcej
Podziel się swoją opinią
Wybierz dział
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności