- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
Centrum badań nad zieloną energią na Politechnice Białostockiej (12815)
2011-06-28Drukuj
Badania naukowe i wdrożenia z dziedziny energii odnawialnej i budownictwa energooszczędnego będą prowadzone w nowym centrum naukowo-dydaktycznym, które do 2014 roku ma powstać na Politechnice Białostockiej.
Inwestycja jest dofinansowana z Unii Europejskiej. W środę, 22 czerwca 2011 r. rektor Politechniki Białostockiej prof. Tadeusz Citko oraz dyrektor Ośrodka Przetwarzania Informacji dr Olaf Gajl w obecności minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Barbary Kudryckiej podpisali umowę w sprawie projektu "Inno-eko-tech", w ramach którego powstanie to centrum.
Inwestycja ma kosztować 90,9 mln zł, niemal całość pochodzić będzie z unijnego programu Infrastruktura i Środowisko. Wkład własny politechniki to 1,1 mln zł.
Projekt rywalizował w konkursie z innymi uczelniami w Polsce. Na przełomie 2011 i 2012 roku mają być ogłaszane przetargi na wyłonienie wykonawców inwestycji. Projekt ma być zrealizowany do 2014 roku.
Budowa centrum naukowo-dydaktycznego ma pomóc utworzyć Politechnice Białostockiej w 2014 roku dwa nowe kierunki: ekoenergetykę i biotechnologię. W centrum powstaną najnowocześniejsze laboratoria, z których mają korzystać studenci i pracownicy naukowi dotychczasowych kierunków, m.in. inżynierii środowiska, ochrony środowiska, budownictwa, elektrotechniki i telekomunikacji, budownictwa, inżynierii biomedycznej, mechaniki i budowy maszyn.
Inwestycja, obok budowanego właśnie przez uczelnię – również dzięki dotacji z UE – Centrum Nowoczesnego Kształcenia ma w przyszłości sprawić, że politechnika, która jest największą publiczną uczelnią techniczną w Podlaskiem, ma dysponować nowoczesną bazą do badań.
Politechnika Białostocka chce stawiać na badania i kształcenie studentów, ale także wdrożenia w przemyśle zagadnień dotyczących energii odnawialnej, energooszczędnego budownictwa oraz ochrony środowiska. Jak mówił rektor Tadeusz Citko, już są prowadzone projekty badawcze z tej dziedziny, np. dotyczące nowych rozwiązań technologicznych w chłodziarkach używanych w rolnictwie. Podkreślał, że Suwalszczyzna jest miejscem, gdzie powstają licznie farmy wiatrowe, a cały region ma dość słaby dostęp do sieci energetycznych, dlatego należy rozwijać energetykę ze źródeł odnawialnych.
Minister nauki Barbara Kudrycka powiedziała, że projekt w Białymstoku wpisuje się w rządową strategię finansowania badań, bo dotyczy odnawialnych źródeł energii. Podkreślała, że ta dziedzina jest jedną z tych, których znaczenie podkreśla również Unia Europejska. Minister zapewniła, że Polska będzie inwestować w energetykę odnawialną, bo "jest to przyszłość energetyki polskiej i światowej".
Według niej Politechnika Białostocka ma – jak mówiła – "potencjał naukowy", by w przyszłości silnie oddziaływać na ośrodki naukowe w Europie wschodniej: na Litwie, Białorusi i Ukrainie. Mówiła, że nowe inwestycja powinna pozwolić politechnice ściągać z tych krajów zarówno naukowców, jak i studentów.
Minister pytana o komercjalizację badań naukowych na uczelniach powiedziała, że słabością polskich uczelni w poprzednim systemie było "promowanie autorstwa publikacji naukowych, a nie rozwiązań technologicznych nowych wynalazków". Przekonywała, że resort mobolizuje uczelnie do zakładania centrów transferu technolgii – spółek, które będą pomagać w komercjalizowaniu badań. Politechnika Białostocka ma już takie centrum, powstała w nim pierwsza spółka, która będzie wdrażać pomysł jednego z naukowców.
"Pracujemy obecnie nad tym w ministerstwie, aby było to (wdrożenia – PAP) też bardziej motywacyjne dla samych naukowców i aby nie wiązane było z obciążeniami podatkowymi dla tych osób, które jako swój udział w takiej spółce wkładają prawa autorskie danego pomysłu technologicznego" – mówiła Kudrycka.
Politechnika Białostocka kształci obecnie 13 tys. studentów. W nowym roku akademickim ma ruszyć nowy kierunek – energetyka, który ma stanowić podstawę do ekoenergetyki w latach następnych.
źródło: PAP - Nauka w Polsce
www.naukawpolsce.pap.pl
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Wybierz dział
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności