- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Aktualności
Europejska branża zielonej energii komentuje cel OZE na 2030 r. (17810)
2014-10-31Drukuj
Europejska branża OZE i organizacje wspierające rozwój energetyki odnawialnej oceniają negatywnie przyjęty na szczycie szefów państw UE cel w zakresie produkcji zielonej energii do roku 2030.
Podczas ubiegłotygodniowego szczytu państw UE przyjęto cele unijnej polityki klimatycznej na 2030 r. Wśród nich znalazł się cel zwiększenia do 27% udziału zielonej energii w miksie energetycznym Wspólnoty.
Swojego celu OZE na 2030 r. nie będzie musiało wypełnić każde państwo UE-28 - tak jak choćby w przypadku 20-procentowego celu OZE na 2020 r. - i będzie on obligatoryjny jedynie na poziomie całej Wspólnoty.
Zdaniem europejskiej branży OZE i organizacji ekologicznych, takie ustalenia brukselskiego szczytu w praktyce oznaczają rozmycie unijnej strategii wsparcia europejskiego sektora OZE. Porozumienie państw UE skrytykowało m.in. Europejskie Stowarzyszenie Energetyki Wiatrowej (European Wind Energy Association - EWEA), które oceniło, że europejskie rządy zignorowały wezwania europejskiej branży OZE do przyjęcia 30% celu OZE na rok 2030, który byłby ponadto wiążący dla każdego państwa UE.
- 27-procentowy cel produkcji zielonej energii stoi w sprzeczności z planami Komisji Europejskiej, której celem jest uczynienie z UE globalnego lidera w zakresie energetyki odnawialnej - ocenia Thomas Becker z EWEA. EWEA podreśla, że brak obligatoryjnych celów OZE dla każdego kraju to brak jasnej przyszłości dla rynków zielonej energii w poszczególnych krajach UE i ocenia, że szczególnie dla branży wiatrowej potrzebne jest stworzenie jasnej perspektywy inwestycyjnej. W podobnym tonie wypowiedziała się również europejska branża biogazowa.
Z kolei w oświadczeniu European Biogas Association (EBA) czytamy, że brak precyzyjnych celów udziału OZE dla poszczególnych państw UE tylko pogłębi różnice między nimi. - 27-procentowy cel nie jest wystarczający, ale to nie największy ból głowy. Bardziej martwi nas brak wiążących celów dla poszczególnych krajów członkowskich. To może prowadzić do sytuacji, w której tylko wybrane, ambitne kraje przeprowadzą transformację energetyczną i będą inwestować w nowe technologie i moce, podczas gdy reszta Europy pozostanie w tyle, nie czując zobowiązań do realizacji europejskiego celu - ocenia szef EBA dr Jan Stambasky.
- Europejscy liderzy chcą zwiększać niezależność od rosyjskiego gazu, ale nie widzą potencjału lokalnych źródeł takich jak biogaz. Teraz głównym celem branży jest walka o wspólny europejski rynek, aby przesyłać zielony gaz pomiędzy granicami i aby udowodnić jego wartość i potencjał - dodał szef EBA.
Jako mało ambitny cel OZE na 2030 r. określiło też europejskie stowarzyszenie branży fotowoltaicznej (European Photovoltaic Industry Association - EPIA).
- Cel na poziomie przynajmniej 27% jest zbyt niski, aby uwolnić cały potencjał energetyki słonecznej, jednak oznacza, że inwestycje w fotowoltaikę będą kontynuowane - ocenia EPIA.
- Przyjęty cel to bardzo mały krok w kierunku wspierania ogromnego potencjału energetyki słonecznej i innych rodzajów OZE - zapewnia Frauke Thies z EPIA i dodaje: - Piłka jest teraz po stronie nowej Komisji Europejskiej, która powinna budować znaczące otoczenie regulacyjne i stworzyć sprawiedliwe warunki do rozwoju OZE. Technologie takie jak fotowoltaika muszą zrealizować w pełni swój potencjał i utrzymać Europę na drodze do transformacji energetycznej.
źródło: gramwzielone.pl
Podziel się swoją opinią
Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju
Wybierz dział
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności