- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Publikacje
Następne 12 miesięcy ma kluczowe znaczenie, ponieważ Green Deal zobowiązuje UE do „głęboko transformacyjnych polityk” (21085)
2019-12-12Drukuj
Komisja Europejska odpowiedziała na wezwania do działań na rzecz klimatu i środowiska, publikując plany europejskiego zielonego porozumienia, w tym obietnicę „głęboko transformujących polityk” w swoim pierwszym ważnym komunikacie, zaledwie 10 dni po objęciu urzędu.
Jeremy Wates, Sekretarz Generalny Europejskiego Biura Ochrony Środowiska (EEB) - największej w Europie sieci grup ekologicznych obywateli - powiedział:
„Jest to znaczący moment zarówno dla środowiska, jak i dla UE, ponieważ Ursula von der Leyen słusznie postanowiła uczynić Europejski Zielony Porozumienie polityką Komisji. Chociaż zielony układ wyraźnie nie jest w stanie odpowiednio sprostać wyzwaniom wynikającym z egzystencjalnych kryzysów związanych ze zmianami klimatu, utratą różnorodności biologicznej i toksycznym zanieczyszczeniem, obiecuje „głęboko transformacyjne polityki” w przyszłości i jest ważnym pierwszym krokiem nowej Komisji, nawet jeśli ciężka praca nad kształtowaniem i realizacją tych polityk ma jeszcze nadejść ”.
Propozycja Green Deal jest następstwem wyborów do UE w maju, w których klimat i środowisko były kluczowymi kwestiami. Młodzi ludzie wysunęli żądania do rządów, aby reagowały na ostrzeżenia naukowe dotyczące rozpadu klimatu i utraty różnorodności biologicznej, podejmując poważne działania w celu ograniczenia emisji i zmniejszenia nierówności.
Patrick ten Brink, dyrektor ds. Polityki UE w EEB, powiedział:
„Europejski zielony ład obejmuje ważne zobowiązania wobec środowiska wolnego od toksyczności, położenia kresu szkodliwym subsydiom i lukom oraz opracowywania prawdziwie transformacyjnych polityk, które będziemy musieli realizować dla przyszłych pokoleń. Najbliższe 12 miesięcy będzie miało kluczowe znaczenie, ponieważ opracowywane są nowe przepisy, polityki i budżety w celu realizacji Zielonego porozumienia ”.
Patrizia Heidegger, dyrektor ds. Polityki globalnej EEB, powiedziała:
„Potrzebujemy strategii uwolnienia się od stale rosnącej konsumpcji i ekspansji gospodarczej oraz ustanowienia społeczeństwa, w którym żyjemy dobrze, w granicach naszej planety. Nie ma dowodów empirycznych na poparcie tezy, że oddzielenie wzrostu gospodarczego od presji na środowisko jest możliwe w dowolnym miejscu zbliżonym do skali niezbędnej do radzenia sobie z załamaniem środowiska. ”
W ostatnim raporcie EEA o stanie środowiska europejskiego stwierdzono, że Europa stoi w obliczu wyzwań środowiskowych o niespotykanej dotąd skali i pilności, z którymi UE nie poradzi sobie, jeśli będzie nadal promować wzrost gospodarczy, próbując jednocześnie „zarządzać” wpływem na środowisko i społeczeństwo.
Wates stwierdził:
„Dzisiejszy Green Deal jest daleki od idealnego dokumentu, ale w większości stanowi dobry punkt wyjścia do dalszych prac. Jeśli chodzi o jego ostateczny sukces, wiele będzie zależeć od treści bardziej szczegółowych strategii, które mają pojawić się w nadchodzących miesiącach.”
Źródło: EEB
Podobne artykuły
- Małe auta na prąd mogą podbić polskie miasta
Użytkowanie małych samochodów elektrycznych nie powoduje pogorszenia jakości powietrza, a dzięki niewielkim rozmiarom ułatwiają one poruszanie się po wąskich ulicach miast. Dlatego miejskie samochody na prąd są coraz częściej brane pod uwagę przy wyborach konsumentów, ale też stawiają na nie niektóre koncerny motoryzacyjne. MINI – brytyjska marka wyspecjalizowana w miejskiej mobilności segmentu premium – w marcu wypuści na rynek swoje pierwsze w pełni elektryczne auto. Marka pracuje nad tym, żeby w Polsce zarówno producenci flotowi, jak i indywidualni mogli przy jego zakupie skorzystać z rządowej dopłaty.
Więcej
- Apel o neutralność klimatyczną do premierów Polski, Czech i Węgier
Premierzy Polski, Czech oraz Węgier, w trosce o zdrowie i bezpieczeństwo swoich obywateli, mają obowiązek poprzeć cel neutralności klimatycznej UE do 2050 roku na najbliższym posiedzeniu Rady Europejskiej. We wspólnym apelu 42 organizacje pozarządowe z Europy Środkowej i Wschodniej wzywają nasz region do zrobienia razem niezbędnego kroku w kierunku gospodarki zeroemisyjnej i sięgnięcia po dodatkowe korzyści wynikające z międzynarodowej współpracy.
Więcej
- Ustawa dotycząca kaucji za plastikowe butelki do czerwca
Wprowadzenie kaucji za butelki plastikowe to kwestia miesięcy - zapowiedział w poniedziałek (9 grudnia) minister klimatu Michał Kurtyka Dodał, że do czerwca zostanie przedstawiona propozycja ustawowa.
Więcej
Podziel się swoją opinią
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności