Publikacje

Climate change: faster, stronger, sooner (11160)

2010-03-18

Drukuj
img style='float:left; margin: 0 6px 6px 0;'Według opublikowanego w 2008 r. raportu WWF„Climate change: faster, stronger, sooner” globalne ocieplenie przyspiesza dużo gwałtowniej, niż przewidywali eksperci ds. zmian klimatu.
W 2007 roku, nagrodzony Nagrodą Nobla Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu (IPCC) opublikował Czwarty Raport Oceniający – studium globalnego ocieplenia. W jego przygotowanie zaangażowanych było blisko 4 tys. naukowców z ponad 150 krajów. Od tego czasu nastąpił jednak znaczny postęp w badaniach naukowych. Raport WWF „Climate change: faster, stronger, sooner” gromadzi nowsze doniesienia i wykazuje, że tempo globalnego ocieplenia wykracza daleko poza prognozy IPCC.

Z wynikami raportu zgodzili się m.in. tacy specjaliści, jak prof. Jean-Pascal van Ypersele, profesor klimatologii i nauk o środowisku Katolickiego Uniwersytetu w Louvain (Belgia) oraz wiceprzewodniczący IPCC. Powiedział on: - To jasne, że zmiany klimatu mają już większe znaczenie, niż spodziewała się większość naukowców, niezbędne jest więc jak najszybsze podjęcie ambitnych działań na szczeblu międzynarodowym. Ostatni raport IPCC wykazał, że mamy coraz więcej powodów do niepokoju i powinno to skłaniać Europę do walki o zahamowanie wzrostu temperatury na poziomie niższym niż przyjęte w 1996 r. 2°C. Ale nawet przy celu 2°C IPCC twierdzi, że niezbędna jest redukcja emisji w krajach rozwiniętych o 25-40% w porównaniu z rokiem 1990. Redukcja o 20% jest niewystarczająca.

Publikacja (w jęz. angielskim) do pobrania w pliku
PDF


źródło: WWF
www.panda.org
 


Udostępnij wpis swoim znajomym!




Podziel się swoją opinią



Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju



Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej