- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Publikacje
Wojewoda będzie mógł zmienić zasady selektywnej zbiórki odpadów (21239)
2020-04-01Drukuj
Wojewoda będzie mógł zmienić zasady selektywnej zbiorki odpadów, tzn. zmniejszyć liczbę frakcji w zależności od potrzeb lub uznać wszystkie powstające odpady za nieposegregowane - wynika z przepisów tzw. tarczy antykryzysowej.
Wiceminister klimatu Jacek Ozdoba wyjaśnił, że nowe przepisy będą miały zastosowanie w sytuacji, kiedy przez koronawirusa branża odpadowa nie będzie mogła normalnie działać, np. ze względu na mniejszą liczbę pracowników. Chodzi np. o zachorowania, kwarantannę itd.
"Wówczas wojewoda z urzędu lub na wniosek odpowiednich władz lokalnych a nawet samych przedsiębiorstw może zarządzić różnorodne działania udrożniające system" - podkreślił wiceminister.
Zgodnie z nowym prawem wojewoda będzie mógł wydać polecenie składowania i spalania odpadów bez jakichkolwiek lub określonych wstępnych procesów przetwarzania, które są wymagane przed tymi procesami. Chodzi o wysegregowanie odpadów do odzysku, w tym recyklingu czy zmniejszenie masy odpadów przed składowaniem.
Wojewoda będzie mógł też zmienić zasady selektywnego zbierania odpadów tzn. zmniejszyć liczbę frakcji w zależności od potrzeb, bądź uznać wszystkie odpady jako niesegregowane - zmieszane. Będzie on mógł też zmienić częstotliwość odbioru odpadów, zmienić sposób ich segregacji.
Od połowy 2017 roku obowiązuje rozporządzenie nakazujące segregację śmieci na pięć frakcji (plastik i metal, papier, szkło, odpady zmieszane i bioodpady).
Nowe przepisy odnoszą się również do odpadów medycznych. W razie konieczności, zakaźne odpady medyczne, będzie można przetworzyć w innych niż spalarnie odpadów niebezpiecznych instalacjach umożliwiających ich bezpieczną przeróbkę.
"Bedzie mogło się to odbyć pod warunkiem spełnienia podstawowych wymogów organizacyjnych i technicznych" - zaznaczył Ozdoba.
Tarcza antykryzysowa wydłuży ponadto możliwość prowadzenia ewidencji odpadów w formie papierowej, choć nadal rekomendowana jest ewidencja elektroniczna przez BDO, czyli tzw. Bazę Danych Odpadowych.
"Wszystkie działania wojewodów na podstawie nowych przepisów będą monitorowane w Ministerstwie Klimatu oraz przez Inspektorów Ochrony Środowiska, gdyż obecna sytuacja nie powinna być wykorzystywana do podważania dotychczasowego dorobku kraju w zakresie rozwoju systemu gospodarowania odpadami komunalnymi, a w szczególności systemu selektywnego zbierania odpadów" - zapewnił Ozdoba.
Dodał, że z uwagi na utrudnienia w przepływie towarów, polska branża recyklingu sygnalizuje narastające trudności w pozyskaniu surowców do produkcji recyklatów, ponieważ były one dotychczas częściowo sprowadzane z innych krajów UE.
"Dbanie o selektywną zbiórkę w kraju jest obecnie jednym z warunków utrzymania działalności przez polskie przedsiębiorstwa zajmujące się recyklingiem" - zauważył przedstawiciel resortu klimatu.
Ozdoba dodał, że ma nadzieję, że stan epidemii nie wymusi masowego stosowania nowych przepisów przez wojewodów, które obecnie mają na celu głównie przygotować narzędzia prawne umożliwiające reagowanie w lokalnych sytuacjach kryzysowych.
Źródło: PAP
Podobne artykuły
- Wprowadźmy światło, powietrze i zrównoważony rozwój do domów
Europejski Zielony Ład musi być kluczowy dla programu naprawy potrzebnego do wyjścia z kryzysu spowodowanego przez COVID-19, pisze Oliver Rapf. Argumentuje, że zbliżająca się fala renowacji budynków Komisji Europejskiej powinna być w jej centrum.
Więcej
- Nowe dane pokazują, że zanieczyszczenie powietrza spada nawet o 50%, ponieważ wirus ogranicza ruch
Według nowych danych opublikowanych przez Europejską Agencję Środowiska (EEA) w środę (25 marca) poziomy zanieczyszczenia spadły o ponad 50% w niektórych częściach Europy, ponieważ blokada koronawirusa mierzy puste ulice miast.
Więcej
- Zrównoważona moda to myślenie o modzie jako pełnym procesie powstania ubrania
Branża odzieżowa jest jedną z najbardziej elastycznych, szybko reagujących na zmiany, również zmiany potrzeb klienta - Anna Miazga. O równowadze w największej polskiej firmie odzieżowej z Anną Miazgą, rozmawiał Konrad Wielądek.
Więcej
Podziel się swoją opinią
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
- 31
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności