- Kalendarium
-
Debaty
- Czy Polska będzie "Fit for 55%"?
- Efektywność energetyczna i odnawialne źródła energii w budynku wielorodzinnym
- Gospodarowanie wodą w budynku wielorodzinnym
- Jak przeciwdziałać ubóstwu energetycznemu i zanieczyszczeniom powietrza
- Szanse rozwoju energetyki morskiej w Polsce
- E-mobility – czy tylko samochód elektryczny?
- Zielone finansowanie
- Gospodarka o obiegu zamkniętym
- Czy planowanie przestrzenne w Polsce da się naprawić?
- Czy transformacja energetyczna w Polsce oznacza wzrost bezrobocia?
- Roślinność na wokół i w budynku wielorodzinnym
- Fundusze unijne na gospodarkę niskoemisyjną
- Ekologia w modzie i tekstyliach
- Seminarium naukowe: Co ekstremalne zjawiska pogodowe mówią nam o zmianach klimatu?
- Woda w mieście - jak ją zagospodarować
- Senior czuje dobry klimat
- Przyszłość ciepłownictwa w Polsce
- Jak zmniejszyć ubóstwo energetyczne?
- Jak osiągnąć neutralny dla klimatu transport w ciągu najbliższych 30 lat?
- Jaki rynek pracy po węglu?
- Czy polska gospodarka może działać bez węgla?
- Jaką energetykę warto dotować?
- Dlaczego węgiel tanieje?
- Zielone miejsca pracy
- Miasto bez samochodu?
- Śląsk - co po węglu?
- Ustawa o energetyce odnawialnej
- Ile powinien kosztować prąd
- Szczyt klimatyczny w Limie
- Węgiel a zdrowie
- Efektywność szansą dla gospodarki
- Energetyka rozproszona
- Polska wobec celów 2030
- Biblioteka
- Wideo
- Patronaty
- Projekty
- O serwisie
- Opinie
Publikacje
„Nie mamy pieniędzy do zapłaty, musimy jeść” (21254)
2020-04-08Drukuj
Tak krzyczy osoba przy kasie w supermarkecie we Włoszech. Ludziom we Włoszech zaczyna brakować jedzenia i pieniędzy. W sieci krąży wideo przedstawiające parę błagającą o 50€ zaliczki poza bankiem, po zamknięciu sklepu z powodu kwarantanny. [1]
To, co dzieje się we Włoszech po trzech tygodniach blokady, może przytrafić się reszcie z nas w ciągu najbliższych kilku dni. Gdy 22% Europejczyków jest już zagrożonych ubóstwem, liczba ta może jeszcze wzrosnąć. [2] A reakcja na szczeblu krajowym nie wystarczy. Potrzebujemy UE, aby działała jako jedność.
Nasze zapotrzebowanie jest proste: comiesięczne płatności z UE w celu zapewnienia ludziom wystarczającej kwoty na czynsz, artykuły spożywcze i rachunki - podstawowy dochód europejski w tej sytuacji kryzysowej.
Ponad 130 000 osób podpisało petycję, prosząc o to, ale trzeba upewnić się, że decydenci usłyszą żądania. [3] Podobnie jak my, politycy utknęli w domu. Z pomocą innych Europejczyków planujemy dotrzeć do nich na różne sposoby i sprawić, że ta kampania odniesie duży sukces:
Demo na Twitterze: politycy i dziennikarze są na Twitterze jeszcze bardziej niż zwykle. Dlatego też zabierzmy tam nasze demonstracje, zalewając ich kanały naszymi wymaganiami! Za niewielkie pieniądze możemy umieścić reklamy na Twitterze, aby wzmocnić nasz protest.
Reklamy prasowe: decydenci tacy jak Macron, Lagarde i Merkel [4] czytają tylko kilka gazet, Politico i Financial Times. Reklamy w tych gazetach są drogie, ale są pewnym sposobem na zwrócenie ich uwagi.
Twój film dla decydentów: Poprosimy o przesłanie filmu, w którym wyrazisz obawy związane z tą sytuacją kryzysową, wyjaśniając, dlaczego potrzebujemy uniwersalnego dochodu podstawowego. Zlećmy twórcy wideo edycję i skompilowanie ich oraz wysłanie filmu bezpośrednio do decydentów.
Europejscy przywódcy spotykają się co tydzień, dlatego musimy szybko znaleźć nowe sposoby protestowania. Jeśli otrzymamy wystarczającą ilość darowizn, możemy zacząć działać z tym działaniem w przyszłym tygodniu.
Rodziny o niskich dochodach były i nadal będą najbardziej dotknięte skutkami koronawirusa. W rodzinie brakuje pieniędzy lub rodzice muszą kontynuować pracę, ryzykując infekcję. Wiele dzieci nie otrzymuje już regularnych posiłków w szkole, a większość kuchni z jedzeniem jest zamknięta. [5]
Podstawowy dochód jest prostym i szybkim rozwiązaniem. Zasadniczo polega to na dawaniu ludziom skromnych, regularnych i bezwarunkowych płatności gotówkowych - podobnie jak emerytura.
Do tej pory trudno było sobie wyobrazić, aby UE podjęła coś takiego, jak na długo przed atakiem koronawirusa. Jednak nawet wyżsi urzędnicy Banku Światowego promują ten pomysł. [6] Nasze podpisy liczą się tylko wtedy, gdy jesteśmy kreatywni w naszym proteście. Właśnie dlatego opracowaliśmy powyższe pomysły.
Solidarność jest tym, czego my, Europejczycy, potrzebujemy i co tylko my możemy sobie dać. Twoja darowizna, niezależnie od kwoty, jaką możesz zaoszczędzić, to kolejny sposób na okazanie solidarności!
Ogromny napływ solidarności i eksplozja organizowania się społeczności w bezpośredniej reakcji na kryzys jest pocieszająca. W całej Europie ludzie sobie pomagają. Ale jest to także czas, kiedy UE musi odważnie przyspieszyć działania i zatroszczyć się o swoich obywateli. Dochód podstawowy nie może naprawić wszystkiego, ale właśnie tego potrzebujemy w tej chwili.
P.S. Wiele rządów w UE albo nie ma środków, ani woli politycznej, aby skierować wsparcie finansowe na osoby tracące dochód. Bezrobocie, ubóstwo i bezdomność w wielu krajach europejskich mogą wkrótce osiągnąć druzgocący poziom, podążając śladami Włoch lub Hiszpanii. UE musi wkroczyć, zanim to nastąpi! Czy włączysz się?
[1] https://www.theguardian.com/world/2020/mar/29/italy-sets-aside-400m-for-food-vouchers-as-social-unrest-mounts
[2] https://ec.europa.eu/eurostat/tgm/refreshTableAction.do?tab=table&plugin=1&pcode=t2020_50&language=en
[3] https://you.wemove.eu/campaigns/emergency-basic-income
[4] Emmanuel Macron, President of France, Christine Lagarde, Head of the European Central Bank, Angela Merkel, Chancellor of Germany
[5] https://www.deutschlandfunk.de/kinderschutz-in-der-coronakrise-fuer-manche-kinder-ist.694.de.html?dram:article_id=473595
Podobne artykuły
- Sieciowanie w agroturystykach
Do zbudowania atrakcyjnej oferty turystycznej na wsi, nie wystarczą jedynie inwestycje infrastrukturalne. Ważne są przede wszystkim pomysły, konsekwencja w ich realizacji oraz ciągła chęć rozwoju. Polska posiada ogromne bogactwo kultury regionalnej pod względem architektonicznym, artystycznym jak i kulinarnym.
Więcej
- Zarząd województwa Małopolskiego czeka na wszelkie sugestie dot. ochrony powietrza
Zarząd województwa małopolskiego czeka na wszelkie sugestie mieszkańców, samorządów, różnych organizacji dotyczące nowego Programu ochrony powietrza (POP) – poinformował w zeszłym tygodniu rzecznik prasowy urzędu marszałkowskiego Michał Drewnicki.
Więcej
- Rząd estoński buduje kopalnie
Rząd estoński przeznaczy 125 milionów na produkcję paliw kopalnych pomimo kryzysu koronawirusowego i zmian klimatu.
Więcej
Podziel się swoją opinią
Newsletter
Patronaty
Kalendarium
- PN
- WT
- ŚR
- CZ
- PT
- SO
- ND
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0
Warning: Illegal string offset 'dzien' in /tpl_c/%%58^58D^58DE6355%%kalendarz.tpl.php on line 31
0- 1
- 2
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- 8
- 9
- 10
- 11
- 12
- 13
- 14
- 15
- 16
- 17
- 18
- 19
- 20
- 21
- 22
- 23
- 24
- 25
- 26
- 27
- 28
- 29
- 30
Projekty
ChronmyKlimat.pl wersja 2.0 – portal na temat zmian klimatu dla społeczeństwa i biznesu. © Copyright Fundacja Instytut na rzecz Ekorozwoju | |
Redakcja: ul. Nabielaka 15 lok. 1, 00-743 Warszawa, tel. +48 +22 8510402, -03, -04, fax +48 +22 8510400, portal@chronmyklimat.pl |
RSS
Polityka prywatności