Aktualności

Nowela ustawy: Świadectwa energetyczne dla mieszkań nieobowiązkowe (18310)

2015-03-18

Drukuj
galeria

Fot. jarmoluk, pixabay, CC0 Public Domain

Zgodnie z nowelizacją ustawy o charakterystyce energetycznej budynków certyfikat energetyczny obowiązkowy będzie dla budynków publicznych większych niż 250 m2. W przypadku domów i mieszkań – właściciel musi go sporządzić na życzenie kontrahenta.

Od 9 marca br. obowiązkowe jest sporządzanie świadectwa energetycznego m.in. dla budynków zajmowanych przez władze województw, powiatów, gmin czy policję i sądy, przy czym przepis ten będzie dotyczyć tylko budynków większych niż 250 m2, na których w wyraźnym miejscu będzie trzeba umieścić kopię certyfikatu.

Ponadto, obowiązek sporządzania świadectw energetycznych i umieszczania ich w widocznym miejscu będzie dotyczyć także pozostałych budynków spełniających funkcje publiczne, których powierzchnia przekracza 500 m2.

W przypadku budynków spełniających funkcję mieszkalną obowiązkowe będzie przedstawienie świadectwa energetycznego w przypadku sprzedaży lub wynajmu, w terminie do 2 tygodni od podpisania umowy, ale tylko na wyraźne życzenie kupującego czy najemcy, który w przypadku braku takiego dokumentu będzie mógł go sporządzić na własny koszt i obarczyć rachunkiem sprzedającego czy właściciela nieruchomości.

Obowiązek sporządzenia świadectw nie dotyczy natomiast m.in. zabytkowych kamienic, kościołów, a także budynków mieszkalnych przeznaczonych do użytkowania nie dłużej niż 4 miesiące w roku.

Świadectwa energetyczne będą mogli sporządzać absolwenci wyższych uczelni legitymujący się tytułem inżyniera lub magistra inżyniera oraz posiadający podyplomowe studia z zakresu charakterystyki energetycznej budynków.

Zgodnie z ustawą świadectwo będzie ważne 10 lat, ale straci ono ważność przed upływem tego terminu, jeśli w wyniku prowadzonych robót budowlano-instalacyjnych zmieni się charakterystyka energetyczna budynku lub jego części.

Sejm uchwalił ustawę o charakterystyce energetycznej budynków w dniu 29 sierpnia 2014 r., a prezydent podpisał ją 3 września 2014 r. Ustawa wdraża postanowienia unijnej dyrektywy 2010/31/UE w sprawie charakterystyki energetycznej budynków.

Tekst ustawy z dnia 29 sierpnia 2014 r. o charakterystyce energetycznej budynków dostępny jest tutaj.

Opracowanie i wytłuszczenia: Marta Śmigrowska. Źródło: gramwzielone.pl


Udostępnij wpis swoim znajomym!




Podziel się swoją opinią



Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju



Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej