Aktualności

Koalicja Klimatyczna wzięła udział w konsultacjach KE ws. polityki klimatyczno-energetycznej do 2030 (15890)

2013-07-04

Drukuj

Koalicja Klimatyczna apeluje o podjęcie przez Unię Europejską bardziej zdecydowanych działań i konsekwentne kontynuowanie ich do roku 2030 oraz dalej do roku 2050. UE musi ograniczać emisję gazów cieplarnianych i jednocześnie budować niskoemisyjną zrównoważoną gospodarkę.

Potrzebna nam gospodarka o wysokiej efektywności wykorzystania zasobów, niezależna od cen i dostaw surowców energetycznych, tworzącą zielone miejsca pracy oraz zapewniająca przyjazne i zdrowsze środowisko życia dla mieszkańców UE, a także ludzi żyjących poza nią. Niezbędne są rozwiązania i dla rosnącego bezrobocia wśród młodych ludzi i dla naszego negatywnego wpływu środowisko, przekładającego się na pogarszanie się jakości życia. Wbrew pozorom odpowiedź na tak różne problemy może być taka sama.

W maju 2013 roku poziom CO2 w atmosferze przekroczył 400 ppm po raz pierwszy od milionów lat. Zmiany klimatu już w chwili obecnej niosą ze sobą poważne ekonomiczne, społeczne i środowiskowe konsekwencje na całym świecie. Wystarczy wziąć pod uwagę tylko wyraźnie widoczne w Europie nasilanie się skali i częstotliwości ekstremów pogodowych, by uznać konieczność podejmowania zdecydowanych działań redukcyjnych i adaptacyjnych - tu i teraz.

Według Międzynarodowej Agencji Energetycznej osiągnięcie ograniczenia globalnego wzrostu średniej temperatury globalnej do 2°C staje się z każdym rokiem coraz droższe i coraz trudniejsze do osiągnięcia. Części emisji nie da się już uniknąć. Sama istniejąca obecnie infrastruktura (elektrownie, fabryki, budynki) będzie źródłem aż 80% maksymalnej ilości CO2, które możemy wyemitować do 2035 r., jeśli nie chcemy przekroczyć granicy 2°C. Jeżeli przed 2017 r. nie zostaną podjęte niezbędne działania redukcyjne, to do tego roku zdążymy wykorzystać wszystkie „dopuszczalne" z punktu widzenia nauki emisje. Potem przekroczymy bezpieczne limity. Szybkie upowszechnienie technologii efektywnościowych przedłużyłoby ten termin do 2022 r., dając czas na przyjęcie i wdrożenie niezbędnego globalnego porozumienia w zakresie ograniczania emisji gazów cieplarnianych1.

Jednocześnie raport UNEP „W kierunku zielonej ekonomii" (Towards Green Economy2) szacuje, iż chronienie klimatu poprzez przechodzenie do gospodarki nisko-emisyjnej przyczyni się do takiego samego, jeśli nie wyższego światowego wzrostu gospodarczego, jakiego moglibyśmy się spodziewać zgodnie z obecnie wykorzystywanymi modelami ekonomicznymi.

 
 
Przypisy:
1. World Energy Outlook 2012 Synteza Polish translation. International Energy Agency. 2012
2. Towards a Green Economy: Pathways to Sustainable Development and Poverty Eradication, United Nations Environment Program
 
 
źródło: Koalicja Klimatyczna

Udostępnij wpis swoim znajomym!




Podziel się swoją opinią



Za treść materiału odpowiada wyłącznie Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju



Portal dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada Fundacja – Instytut na Rzecz Ekorozwoju, poglądy w nim wyrażone nie odzwierciedlają oficjalnego stanowiska Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej